Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków w ramach Programu COSME w naborze „COS-TOUR-2015-3-04: Wsparcie konkurencyjności i zrównoważonego wzrostu w sektorze turystyki”

Głównym celem ogłoszonego konkursu jest wsparcie konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju europejskiego sektora turystycznego poprzez zachęcanie do wydłużenia sezonu turystycznego, dywersyfikację produktu turystycznego w Unii Europejskiej oraz zwiększenie jego dostępności.

Powyższy nabór daje możliwość składania wniosków w ramach jednego z poniższych tematów:


1. Temat 1 "Wzrost przepływów turystycznych w niskich / średnich sezonach dla seniorów i docelowych grup młodzieży".


Dofinansowanie będą mogły otrzymać projekty partnerskie ułatwiające zwiększenie ruchu turystycznego seniorów (osób powyżej 55 roku życia) lub młodzieży (w wieku od 15 do 29 lat) w okresie niskich i średnich sezonów. Propozycje projektów muszą wyraźnie wskazywać czy są skierowane do „seniorów" czy do "młodych ludzi", wnioski dotyczące jednocześnie obu grup docelowych będą odrzucane.


Zgłaszane projekty w ramach powyższego tematu muszą rozwijać następujące działania:


• Projekt i opracowanie modelu ponadnarodowej mobilności wokół konkretnego produktu/produktów w zakresie turystyki przyjaznej dla wieku.
• Test pilotażowy w celu potwierdzenia modelu.
• Pomiar i ocena wyników testu i zestawienie wyciągniętych wniosków.

2. Temat 2 – "Dywersyfikacja oferty turystycznej Unii Europejskiej i produktów - promowanie ponadnarodowych tematycznych produktów turystycznych".


Dofinansowanie będą mogły otrzymać projekty partnerskie zapewniające dywersyfikację oferty turystycznej UE poprzez wspieranie produktów turystycznych w zakresie sportu i/lub poczucia ogólnego dobrobytu (wellness) oraz dziedzictwa kulturowego i przemysłowego.


Zgłaszane projekty w ramach powyższego tematu muszą rozwijać następujące działania:


• Rozwijanie i wzmacnianie zrównoważonego ponadnarodowego produktu turystycznego poprzez rozwój konkretnych ofert turystycznych/pakietów oraz ułatwienie ich wprowadzenia na rynek po zakończeniu okresu współfinansowania projektu.
• Promowanie i uwidocznienie zrównoważonego ponadnarodowego produktu turystycznego poprzez wspólne ponadnarodowe działania promocyjno-komunikacyjne oraz zapewnienie kompleksowej i praktycznej informacji dla potencjalnych turystów i innych podmiotów związanych z turystyką.
• Wspieranie partnerstwa publiczno-prywatnego i integracja przedsiębiorstw związanych z turystyką, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, jak i władz lokalnych, w łańcuchu dostaw transnarodowych produktów turystycznych, jak również w strategii promocji turystyki i rozwoju regionalnego.
• Zwiększenie umiejętności i możliwości MŚP we współpracy ponadnarodowej i rozwoju produktów na rzecz zrównoważonej turystyki, podnoszenie świadomości na temat zrównoważonych i odpowiedzialnych praktyk turystycznych.

3. Temat 3 – "Poprawa dostępności turystycznej – wprowadzenie udogodnień w usługach dla turystów ze specjalnymi potrzebami.


Dofinansowanie będą mogły otrzymać projekty partnerskie wspierające i rozszerzające zasady Traktatów UE „Turystyka dla wszystkich", poprzez zapewnienie dostępu do usług turystycznych dla osób niepełnosprawnych i ze specjalnymi potrzebami.


Zgłaszane projekty w ramach powyższego tematu muszą rozwijać następujące działania:


• Rozszerzenie / modernizacja / poprawa istniejących produktów/ pakietów / tras /itp., lub wprowadzenie zupełnie nowego produktu turystycznego.
• Rozwój nowych ofert turystycznych skupionych na sporcie i aktywności na świeżym powietrz lub na dziedzictwie kulturowym.
• Dostarczenie wysokiej jakości usługi, szkolenia i podnoszenie kwalifikacji pracowników.
• Koncentracja usług i produktów turystycznych mających na celu zaspokojenie potrzeb funkcjonalnych szerokiego grona niepełnosprawnych turystów.
• Propozycje wyraźnie odchodzące od tradycyjnego podejścia „usług turystycznych dla osób niepełnosprawnych" do nowej wizji "powszechnych integracyjnych usług turystycznych", szczególną uwagę należy poświęcić promocji i marketingowi produktu turystycznego.


W ramach konkursu „Wsparcie konkurencyjności i zrównoważonego wzrostu w sektorze turystyki" o środki na realizacją projektu mogą ubiegać się Konsorcja składające się z minimum pięciu partnerów z co najmniej czterech różnych krajów w przypadku dofinansowanie w ramach Tematu 1 i Tematu 2, lub z co najmniej dwóch różnych krajów w przypadku dofinansowanie w ramach Tematu 3. Wnioskodawcy muszą posiadać siedzibę zarejestrowaną w jednym z krajów UE i/lub krajów uczestniczących w programie COSME oraz być aktywni w sektorze turystycznym lub w jakiejkolwiek innej dziedzinie ściśle związanej z przedmiotem wniosku.


W skład Konsorcjum musi wchodzić co najmniej:


1) Dwa MŚP działające w sektorze turystyki
2) Krajowy, regionalny lub lokalny organ władzy publicznej i rządowej (ministerstwa, województwa, powiaty, gminy, departamenty).
3) Stowarzyszenie lub organizacja aktywne w dziedzinie:
• młodzieży lub seniorów (dla Tematu 1);
• sportu, poczucia ogólnego dobrobytu (wellness), dziedzictwa przyrodniczego, dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa przemysłowego (dla Tematu 2);
• turystyki dostępnej dla osób ze specjalnymi potrzebami lub reprezentujące takie osoby (dla Tematu 3)


Maksymalna kwota dotacji na jeden projekt wynosi 250 000 EUR dla Tematu 1 i 2 oraz 125 000 EUR dla Tematu 3. Maksymalna kwota refundacji wynosi 75% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Wkład własny wymagany jest na poziomie 25%.


Termin ostateczny składania wniosków upływa w dniu 30 czerwca 2015 roku.


Szczegółowe informacje na temat naboru można uzyskać na stronie internetowej: https://ec.europa.eu/easme/en/cos-tour-2015-3-04-supporting-competitive-and-sustainable-growth-tourism-sector-0 lub pod adresem e-mail: EASME-COSME-TOURISM-CALL@ec.europa.eu. Pytania można wysyłać do dnia 23 czerwca.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: PIOTR BRYDNIAK
Podmiot publikujący: Portal www.ngo.krakow.pl
Data publikacji: 2015-05-22
Data aktualizacji: 2015-05-22
Powrót