Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

VI Kawiarenka Obywatelska

Na krakowskiej scenie politycznej dochodzi ostatnimi czasy do poważnych zmian. Obywatele skupieni w organizacjach i stowarzyszeniach, zaczynają coraz bardziej efektywnie wywierać wpływ na miejską politykę. Co więcej – ich przedstawiciele nie chcą być już tylko grupą wpływu, ale zamierzają aktywnie uczestniczyć w grze, zasiadając w fotelach radnych i prezydenta. O wszystkim tym będzie można usłyszeć podczas VI Kawiarenki Obywatelskiej „U progu miejskiej rewolucji. Ruchy miejskie w wyborach.", której gośćmi będą społeczni aktywiści i aktualni radni miejscy.

30 lipca, o godzinie 17:30, w kawiarni Pauza In Garden przy ul. Rajskiej 12 (budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki) spotkają się przedstawiciele „V władzy", czyli krakowskich ruchów miejskich, oraz politycy zasiadający aktualnie w radzie miejskiej. Pośród zaproszonych gości znaleźli się: Tomasz Leśniak, koordynator akcji „Kraków Przeciw Igrzyskom" i kandydat na Prezydenta Miasta Krakowa, Sławomir Ptaszkiewicz również ubiegający się o prezydenturę, inicjator Ambasady Krakowian, Andrzej Śledź krakowski działacz społeczny, a także przedstawiciele Miasta Krakowa: Małgorzata Jantos i Adam Kalita.

W ramach VI Kawiarenki Obywatelskiej poruszona zostanie kwestia miejskiej sfery publicznej – miejsca rozwoju wzajemnych relacji pomiędzy polityką i społeczeństwem. Ile procent polityka można znaleźć w społeczniku, a ile społecznika w polityku? Czy mimo różnych celów krakowskie ruchy obywatelskie są gotowe na konsolidację, czy raczej zdecydują się na samotną walkę z ordynacją i partiami?

VI Kawiarenka Obywatelska to szczególne wydarzenie ze względu na tematykę. Przejście ze sfery aktywności społecznej do "twardej polityki" rodzi wiele kontrowersji. Dochodzi do swoistej rewolucji w ramach demokratycznych rozwiązań. Obywatele stają się bardziej świadomi i coraz więcej osób wyznaje zasadę "nic o nas, bez nas". Chcemy zapytać Krakowian o "V władzę" w ich mieście, pamiętając przy tym o listopadowych wyborach samorządowych – opisuje wydarzenie Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO.

Zmienia się sposób zarządzania miastem, miasteczkiem, wsią. Podatnicy chcą brać bezpośredni udział w wydawaniu swoich pieniędzy. Kto tego nie zrozumie - przegra. Paternalizm w zarządzaniu jest przeżytkiem. Władze będą się z czasem stawały coraz bardziej negocjatorami pomiędzy grupami, które będą dopominały się sprzecznych rozwiązań dotyczących miasta, niż ludźmi, którzy będą realizowali swoje koncepcje. Czy to będzie dobre - czy złe czas pokaże. Taką w każdym razie widzę drogę rozwoju zarządzania w jednostkach samorządowych. – komentuje obecną relację pomiędzy władzą i obywatelami Małgorzata Jantos.

Temat Kawiarenki Obywatelskiej jest o tyle interesujący, że wielkimi krokami zbliżają się samorządowe wybory. To dobra okazja do bliższego poznania osób aspirujących do zajmowania najwyższych stanowisk w krakowskich strukturach władzy.

Kawiarenka Obywatelska to wydarzenie w ramach projektu "Obywatelski Kraków", który jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: ALINA BRATKO
Podmiot publikujący: Portal www.ngo.krakow.pl
Data publikacji: 2014-07-28
Data aktualizacji: 2014-07-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź