Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nasz ogród społeczny

Polskie miasta cierpią z powodu braku wystarczającej liczby terenów zieleni i zanieczyszczonego powietrza, a więzi między mieszkańcami są coraz słabsze. Zmianę tej sytuacji chce wesprzeć Green Cross Poland, która inauguruje program „Nasz ogród społeczny".

Głównym celem projektu jest tworzenie ogrodów społecznościowych na terenie Polski poprzez aktywne materialne i merytoryczne wspieranie lokalnych społeczności. „Nasz ogród społeczny" to projekt o charakterze parasolowym. Green Cross Poland nie tworzy konkurencyjnego przedsięwzięcia do już istniejących w Polsce. Organizator pragnie zaprosić do współpracy wszystkie organizacje pozarządowe, instytuty oraz środowisko biznesu, które mają już doświadczenie w działaniach na rzecz partycypacji społecznej lub chciałyby się w nie włączyć.

Kluczowe działania w ramach projektu:

  • Stworzenie repozytorium wiedzy z zakresu partycypacji, planowania przestrzeni i miejskiego ogrodnictwa – w formie portalu www.ogrodyspoleczne.org,
  • Program pilotażowy w 8 polskich miastach, podczas, którego jeszcze tej wiosny powstaną pierwsze ogrody,
  • Uruchomienie konkursu „Nasz ogród społeczny", w którym przyznawane będą ogólnopolskie granty na stworzenie ogrodu społecznego:
    • otwarty program świadczeń materialnych dla mieszkańców polskich osiedli (świadczenia w postaci pakietów złożonych z narzędzi, elementów małej architektury, nasion i cebul roślin, bonów na zakup roślin i ziemi, etc.),
    • program wsparcia lokalnych liderów w pracy na rzecz lokalnej społeczności i angażowania mieszkańców w pracę na rzecz wspólnej przestrzeni.

Świadczenia

Grupy sąsiedzkie biorące udział w programie będą mogły starać się o różne rodzaje i sposoby wsparcia w ramach programu - dotyczące nie tylko kwestii ogrodniczych (takich jak nasiona, badania jakości gleby czy narzędzia), ale też tych związanych z budowaniem dialogu sąsiedzkiego, czy wspieraniem działania liderów lokalnych. Każda grupa będzie miała szansę otrzymać kilka różnych pakietów świadczeń na różnych etapach działania ogrodu. Pakiety będą przyznawane przez organizatora za pomyślne wykonywanie ogłoszonych zadań o charakterze partycypacyjnym (np. zdobądź podpisy 15 osób chcących założyć z Tobą ogród społeczny).

Każda lokalna społeczność, której ogród zostanie zakwalifikowany do programu otrzyma tzw. pakiet startowy miejskiego ogrodnika. Znajdą się w nim:

  • nasiona i cebule roślin (ew. gotowe sadzonki),
  • podstawowe narzędzia (np. sekator, rękawice, konewka),
  • wskazówki z zakresu ogrodnictwa i organizacji przestrzeni oraz inne akcesoria niezbędne do założenia miejskiego ogrodu społecznego.

Na każdym kolejnym etapie, po wykonaniu wybranego przez grupę zadania, mieszkańcy będą otrzymywać dodatkową wiedzę i narzędzia.

Obecność lidera

Istotnym elementem działania ogrodu społecznego jest obecność lidera, który będzie odpowiedzialny za angażowanie lokalnej społeczności, rozdzielanie zadań oraz kontakt z organizatorem programu. Każdy lider odpowiedzialny za dany ogród będzie otrzymywał w ramach programu wsparcie merytoryczne. Nagrodą dla lidera za sprawne angażowanie lokalnej społeczności, moderowanie dialogu i zarządzanie ogrodem społecznym będą kilkudniowe warsztaty, na których to liderzy z całej Polski będą mogli rozwijać swoje umiejętności przywódcze, interpersonalne oraz pogłębiali wiedzę z zakresu planowania przestrzennego.

Zobacz: http://www.ogrodyspoleczne.org/

Green Cross Poland swoją działalność w Polsce rozpoczęła w lutym 2010 roku, realizując od tego czasu liczne projekty, których celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Jest platformą dialogu pomiędzy biznesem, administracją, organizacjami pozarządowymi oraz ośrodkami naukowymi. Warsztaty strategiczne, debaty wysokiego szczebla, współpraca z polskimi i zagranicznymi partnerami to tylko niektóre z działań podejmowanych przez GCPL w zakresie trzech głównych kierunków aktywności: zielonej gospodarki, gospodarki wodnej oraz zielonych miast i gmin. Organizacja aktywnie uczestniczy w społecznych konsultacjach aktów prawnych i międzynarodowych strategii. Green Cross International został założony przez Michaiła Gorbaczowa w 1993 roku. Od siedmiu lat przewodniczącym Rady Dyrektorów jest Jan Kulczyk. Polski oddział Green Cross założyła Dominika Kulczyk.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2015-03-27
Data aktualizacji: 2015-03-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź