Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór wniosków w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Minister Środowiska, jako Operator Programu Operacyjnego PL02 pn.: „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” ogłosił nabór wniosków w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 na poziomie Programu na dofinansowanie projektów na kwotę 150 207,35 euro, tj. 631 036,10 PLN.
 

W ramach ogłoszonego naboru wsparcie można pozyskać na realizację projektów bilateralnych złożonych w partnerstwie z organizacją z Państw-Darczyńców (Islandia, Liechtenstein lub Norwegia) i/lub organizacją międzynarodową.

Projekty mają się przyczynić do wymiany doświadczeń, wiedzy, technologii i najlepszych praktyk pomiędzy beneficjentami i organizacjami międzynarodowymi oraz z Państw-Darczyńców, a zarazem wpisywać się w jeden z niżej wymienionych obszarów tematycznych współpracy dwustronnej, powiązanych z następującymi rezultatami Programu: 
Rezultat: Wzrost efektywności zarządzania oraz monitorowania obszarów Natura 2000.

 

  1. Zarządzanie obszarami chronionymi w Polsce i w Państwach-Darczyńcach/ Parki Narodowe (typy potencjalnych instytucji partnerskich: instytucje publiczne takie jak agencje rządowe, powiaty, gminy);
  2. Gatunki zagrożone i siedliska naturalne;
  3. Bazy danych dokumentujące ogólne trendy dotyczące stanu najważniejszych ekosystemów i oferujące przegląd postępu w zatrzymaniu procesu utraty różnorodności biologicznej;
  4. Krajowe prawodawstwo;
  5. Zarządzanie i prace badawcze związane ogólnie z gatunkami i siedliskami przyrodniczymi, a także z gatunkami zagrożonymi i obcymi inwazyjnymi gatunkami; (typy potencjalnych instytucji partnerskich: instytucje publiczne na różnych poziomach, instytuty badawcze, organizacje pozarządowe, inne organizacje);
  6. Tereny podmokłe i strategie zarządzania, inicjatywy zmierzające ku wzmocnieniu krajowej i lokalnej zdolności zarządzania ekosystemami i zrównoważonego korzystania z różnorodności biologicznej terenów podmokłych; (typy potencjalnych instytucji partnerskich: centralne i lokalne instytucje zarządzające, organizacje, organizacje pozarządowe i inne);
  7. Merytoryczne zarządzanie różnorodnością biologiczną, studium porównawcze. Zintegrowane plany zarządzania obszarami morskimi;
  8. Różnorodność biologiczna i zmiany klimatu (adaptacja i łagodzenie).

    Rezultat: Wzrost odporności rodzimych ekosystemów na presję inwazyjnych gatunków obcych
  9. Doświadczenia w strategiach zarządzania kontrolą i usuwaniem gatunków z czarnej listy (typy potencjalnych instytucji partnerskich: agencje rządowe, administracja lokalna, instytuty badawcze, programy sektorowe, organizacje, inni).
     

Rezultat: Wzrost świadomości społecznej nt. różnorodności biologicznej oraz edukacja w tej dziedzinie w powiązaniu ze zmianami klimatycznymi i ekonomiczną wartością ekosystemów.

  1. Doświadczenia z przyrodniczymi centrami informacji itp. metody przekazywania złożonych informacji dotyczących różnych zagadnień związanych ze środowiskiem, a dotyczących np. terenów podmokłych i środowiska wodnego oraz różnych gatunków zwierząt, rola parków narodowych w systemie informacji przyrodniczej.
  2. System obserwacji/rejestracji gatunków. System rejestracji gatunków i obserwacje roślin i zwierząt przez zainteresowane osoby, organizacje i instytucje.
  3. Narzędzia edukacyjne – zestawy narzędzi edukacyjnych dotyczących różnorodności biologicznej dla szkół i gimnazjów.
  4. Procedury krajowe związane z ratyfikacją Protokołu z Nagoi.

Ponadto, dofinansowanie można otrzymać na projekty polegające na udziale kwalifikującego się podmiotu polskiego w seminariach, warsztatach, konferencjach organizowanych przez podmiot z Państw-Darczyńców w wyżej wymienionej tematyce. W tym przypadku konieczne będzie dostarczenie zaproszenia na seminarium, warsztaty lub konferencję, bądź wypełnionego formularza zgłoszeniowego.

Do akceptacji tego typu projektu wymagany jest aktywny udział wnioskodawcy w planowanym wydarzeniu, rozumiany jako wygłoszenie prezentacji lub wykładu w tematyce wskazanej powyżej.
O środki mogą ubiegać się wszystkie podmioty, prywatne lub publiczne, zgodnie z art. 6.2 ust. 1 Regulacji, między innymi jednostki samorządu terytorialnego oraz państwowe jednostki organizacyjne, w tym Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe" (PGL LP), itp., z zastrzeżeniem, iż podmioty prywatne oraz organizacje pozarządowe (NGOs) w rozumieniu art. 1.5, ust.1, lit. (m) Regulacji, muszą być zarejestrowane na terenie Polski i działać przynajmniej 12 miesięcy przed datą ogłoszenia naboru wniosków.

Istnieje możliwość składania wniosków przez pojedyncze podmioty oraz przez grupy podmiotów.

Końcową datą okresu kwalifikowalności projektu jest 30 września 2017 r.
Planowana alokacja na konkurs wynosi 150 207,35 euro, tj. 631 036,10 PLN. Minimalna kwota dofinansowania to 1 000 euro tj. 4 201,10 PLN, a maksymalna to 20 000 euro tj. 84 022,00 PLN. Maksymalny poziom wnioskowanego dofinansowania wynosi 100% kosztów kwalifikowanych projektu.

Wnioski w ramach niniejszego konkursu przyjmowane są w terminie od 18 stycznia 2016 r. do 21 marca 2016 r. 

Szczegółowe informacje o naborze oraz wszystkie niezbędne dokumenty, w tym Regulamin konkursu, znajdują się na stronie internetowej pod adresem:

http://www.mos.gov.pl/artykul/4465_aktualnosci/25621_ogloszenie_o_naborze_wnioskow_w_ramach_funduszu_wspolpracy_bilateralnej_mechanizmu_finansowego_eog_2009_2014_dla_programu_operacyjnego_pl02_ochrona_roznorodnosci_biologicznej_i_ekosystemow.html#_ftn1

 

Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2016-01-18
Data aktualizacji: 2016-01-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź