Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór wniosków: Dotacje na działania w celu promowania i ochrony praw dziecka

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków nr JUST/2015/RCHI/AG/PROF w ramach Rights, Equality and Citizenship Programme 2014-2020 („Programu Prawa, Równość i Obywatelstwo 2014-2020”).

Dotacje przeznaczone są na działania w celu promowania i ochrony praw dziecka poprzez wspieranie projektów ponadnarodowych ukierunkowanych na budowanie potencjału dla specjalistów w systemach ochrony dzieci i prawników reprezentujących dzieci w postępowaniach sądowych („Action grants to promote and protect the rights of the child by supporting transnational projects aiming to build capacity for professionals in child protection systems and legal professionals representing children in judicial proceedings”).

Konkurs, oparty na rocznym programie pracy na 2015 r. ww. programu, ma na celu dofinansowanie projektów ponadnarodowych, które wspierają zintegrowane systemy ochrony dziecka i zwiększają potencjał pracowników wymiaru sprawiedliwości reprezentujących dzieci w postępowaniu sądowym, zgodnie z konkretnym celem, aby promować i ochronić prawa dziecka.

W ramach naboru finansowane będą działania w ramach trzech priorytetów skupiających się na różnych grupach docelowych:

  • Priorytet 1: Grupa docelowa A: Budowanie potencjału praktyków i specjalistów pracujących z lub dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej lub areszcie – projekty mogą obejmować szkolenia i wdrażanie praktycznych narzędzi w zakresie praw dziecka oraz sposobu komunikowania się i radzenia sobie z dziećmi w odpowiedni do wieku i kontekstu sposób. Projekty powinny również dotyczyć zdefiniowanych luk, na przykład w zakresie przygotowania do wyrastania z systemu opieki i opuszczenia placówki lub reintegracji ze społeczeństwem po aresztowaniu. Wnioski powinny dotyczyć praktyków/ profesjonalistów pracujących z i dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej albo w areszcie.
  • Priorytet 2: Grupa docelowa B: Budowanie potencjału prawników reprezentujących dzieci w sprawach karnych, administracyjnych i cywilnych – projekty powinny dotyczyć rozwoju modułów szkoleniowych oraz wdrażania praktycznych narzędzi dla prawników/ radców prawnych reprezentujących dzieci w postępowaniach sądowych w sprawach karnych, administracyjnych i cywilnych.
  • Priorytet 3: Grupa docelowa: C: Budowanie potencjału pracowników wymiaru sprawiedliwości i innych, np. pracowników socjalnych i służb zdrowotnych, osób pracujących z młodzieżą i policji w celu pilotowania i wdrożenia multidyscyplinarnych przyjaznych dzieciom praktyk. 

O wsparcie mogą się ubiegać:

  • ustanowione zgodnie z prawem organizacje publiczne lub prywatne oraz organizacje międzynarodowe (dotyczy wnioskodawcy i partnerów)
  • wnioskodawca musi być organizacją non-profit - podmioty i organizacje nastawione na osiąganie zysku mogą być partnerami
  • wnioskodawca i partnerzy muszą mieć siedzibę w kraju członkowskim Unii Europejskiej albo w Islandii. Nie dotyczy to organizacji międzynarodowych.

Wymagane jest złożenie projektu w partnerstwie instytucji z minimum 4 różnych uprawnionych państw.

Jeśli projekt dotyczy działań dla grup docelowych A lub C, co najmniej jedna publiczna władza / agencja / podmiot upoważniony przez państwo do świadczenia usług z każdego uczestniczącego kraju musi albo brać udział w projekcie (jako wnioskodawca lub współwnioskodawca) lub pisemnie wyrazić swoje poparcie dla wniosku. Władzami tymi mogą być ministerstwa i /lub agencje związane z dziećmi (np. ministerstwa ds. dzieci, edukacji, zdrowia, ochrony dzieci, spraw społecznych, sprawiedliwości, rzecznicy praw dziecka i /lub krajowe instytucje praw człowieka dla dzieci, odpowiednie władze regionalne etc).

Szacunkowy budżet konkursu wynosi 3 300 000 EUR. Minimalna kwota dofinansowania wynosi 100 000 EUR.
Maksymalny poziom wsparcia wynosi 80% całkowitych kosztów kwalifikowanych działania.

Wstępny okres realizacji projektu nie powinien przekraczać 24 miesięcy.

Termin składania wniosków upływa 4 maja 2016 r. o godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Szczegółowe informacje o naborze można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: http://ec.europa.eu/justice/grants1/calls/2015_action_grants/just_2015_rchi_ag_prof_en.htm
 

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: DAMIAN SZWED
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2016-02-08
Data aktualizacji: 2016-02-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź