Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W Krakowie powstanie Centrum Wsparcia wobec Przemocy Szkolnej

Władze Krakowa od wielu lat podejmują starania, by zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców miasta, w tym również dzieci i młodzieży. Jedną z takich inicjatyw był pilotażowy program „Tamujemy przemoc”, zorganizowany i sfinansowany przez Miasto. Do jego realizacji zaproszono instytucje i specjalistów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy szkolnej: Fundację na rzecz Bezpieczeństwa i Współpracy w Szkole „Falochron” oraz Krakowski Ośrodek Terapii.

To połączenie sił pozwoliło na przeprowadzenie w wybranych krakowskich szkołach podstawowych innowacyjnego projektu mającego na celu budowanie bezpieczeństwa w oparciu o systemowe rozumienie szkoły i wykorzystanie koncepcji tzw. bąbli zmiany. Dziś tymi „bąblami zmiany” są właśnie szkoły, które wzięły udział w programie – to one będą teraz dzielić się zebranymi doświadczeniami i pozytywnie oddziaływać na cały system edukacji w Krakowie.

Z pewnością okaże się to łatwiejsze dzięki kolejnej inicjatywie Miasta. W nowym roku szkolnym otwarty zostanie ośrodek, którego zadaniem będzie wspieranie krakowskich nauczycieli, wychowawców, psychologów i pedagogów w wysiłkach na rzecz przeciwdziałania przemocy szkolnej. Z jego profesjonalnego wsparcia będą też mogli skorzystać uczniowie i rodzice. Powołanie tego typu instytucji zapowiedział w swoim programie wyborczym prezydent Jacek Majchrowski, który w czasie wtorkowej konferencji (28 czerwca) podsumowującej program „Tamujemy przemoc” zapewnił uczestników, że jest nadal przekonany o celowości funkcjonowania takiego ośrodka w naszym mieście.

O tym, jak duże są potrzeby szkół w zakresie budowania bezpieczeństwa, świadczy chociażby fakt, że kiedy Urząd Miasta zapytał szkoły, czy nie chciałyby się przyjrzeć poziomowi bezpieczeństwa we własnych murach, pozytywna odpowiedź nadeszła aż z 41 placówek, i to w ciągu dwóch dni. Jest to tym bardziej godne podkreślenia, że taka decyzja wymagała od dyrektorów i nauczycieli odwagi i przełamania pewnego tabu. Szkoły niechętnie mówią o przypadkach przemocy czy agresji – zwłaszcza w czasach, gdy liczą się rankingi, a te może przecież popsuć każda rysa na wizerunku. Pilotaż i mający powstać ośrodek dają więc nadzieję również na zmianę postaw – na większą otwartość w mówieniu o problemach związanych z przemocą, wzrost samoświadomości szkół i poczucia, że mogą one liczyć na specjalistyczne wsparcie.

O celowości inicjatywy władz miejskich świadczą nie tylko oczekiwania środowisk szkolnych, ale też krakowskich instytucji i organizacji zajmujących się zapobieganiem przemocy i wzmacnianiem bezpieczeństwa w szkołach. Podczas konferencji podsumowującej pilotaż, w części poświęconej ewaluacji programu, na pierwszym miejscu wymieniono właśnie postulat stworzenia instytucji skupiającej osoby zajmujące się problemem przemocy szkolnej oraz wspierające szkoły w budowaniu bezpieczeństwa.

Centrum Wsparcia wobec Przemocy Szkolnej będzie miało siedzibę w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Terapii” przy ul. Helclów 23a.

pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2016-07-01
Data aktualizacji: 2016-07-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź