Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór do nagrody N.I.C.E. 2017

Do 30 kwietnia br. prowadzony będzie nabór do nagrody N.I.C.E. 2017 dla innowacji w dziedzinie kultury i kreatywności. Tematem tegorocznej edycji jest „Tworzenie inkluzywnego świata”, pula nagród wynosi 20 tys. euro.

Nabór do nagrody N.I.C.E.
Europejska Nagroda dla Innowacji w Kulturze i Kreatywności

Sieć dla Innowacji w Kulturze i Kreatywności (NICE) działa pod przewodnictwem europejskiego centrum dla kreatywnej ekonomii (ecce) w Dortmundzie. Została założona w 2013 r. przez konsorcjum 15 miast, uniwersytetów, instytucji i osób z 10 krajów. Dziś zrzesza 25 partnerów z 15 krajów. To inicjatywa non-profit, finansowana przez Ministerstwo Rodziny, Dzieci, Młodzieży, Kultury i Sportu Nadrenii Północnej-Westfalii.

Coroczna Nagroda NICE, fundowana przez Ministerstwo Finansów, Energetyki i Przemysłu Nadrenii Północnej-Westfalii, ma na celu promowanie innowacji z sektorów kultury i kreatywności, szczególnie tych, które oddziałują na szersze spektrum ekonomiczne i społeczne.

Zwycięzcy są wybierani przez niezależne jury.

Temat tegorocznej edycji: Tworzenie inkluzywnego świata

Globalizacja i cyfryzacja stały się motorem napędowym wolności ekspresji, kulturowej różnorodności i tolerancji. Ponadto prawa człowieka, kultura uczestnictwa i społeczna inkluzja stopniowo stają się standardem i normą w działaniach obliczonych na zbudowanie otwartego, światowego i digitalnego społeczeństwa, pozbawionego jakichkolwiek form wykluczenia.

Centralne wartości ludzkie najlepiej uwidaczniają się w otwartym systemie ekonomicznym, w którym uczciwy handel przynosi korzyści zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Społeczeństwo oparte na wartościach musi mieć poczucie tożsamości z działaniami sektora ekonomicznego, którego przedstawiciele opierają swe decyzje na idei zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej.

Cytując za stanowiskiem Komisji Europejskiej:
„…chodzi o zagwarantowanie zdrowego środowiska, produktów, usług i pracy dla ludzi w każdym wieku i możliwościach, w różnych warunkach i okolicznościach.”

Dzisiaj wizja inkluzywnego społeczeństwa jest zagrożona przez całe spektrum zjawisk, w których łatwo się zagubić. Ponadprzeciętne tempo zmian w świecie cyfrowym powoduje raczej strach niż wzrost poziomu życia; rozmiar i dynamika migracji międzynarodowych są postrzegane jako zagrożenie stabilności i bezpieczeństwa systemów społecznych, których głównym zadaniem ma być ochrona; obcość innych kultur podważa wartość poznawania innego. Niegdysiejsze niezaprzeczalne fundamenty umożliwiające dążenie do szczęścia i spokoju, teraz są kwestionowane.

Organizatorzy wierzą, że interesariusze sektorów kultury i kreatywności – artyści, przedsiębiorcy kulturalni, instytucje publiczne, firmy i przedstawiciele innych zawodów, jak na przykład naukowcy – są kluczowymi działaczami w zakresie kształtowania lepszego społeczeństwa.

W związku z tym, nagroda NICE 2017 ma zachęcić osobowości, zespoły i organizacje z sektorów kultury i kreatywności do zaproponowania zaskakujących i eksperymentalnych rozwiązań wspomagających kształtowanie inkluzywnego społeczeństwa w szybko zmieniającym się świecie pełnym zamętu.

Szczególna, choć nie wyłączna, uwaga powinna zostać poświęcona tworzeniu projektów stawiających w centrum człowieka, obywatelską partycypację oraz/lub ideę współtworzenia, a także innowacje powodujące zmianę społeczną.

Nabór do nagrody NICE na rzecz inkluzywnej rzeczywistości jest otwarty dla projektów ze wszystkich sektorów, pod warunkiem że są prowadzone przez przedsiębiorców z sektorów: kreatywnego i kulturalnego. Pozwala to włączyć projekty z takich obszarów jak:

  • technologia cyfrowa
  • ochrona zdrowia
  • edukacja
  • żywienie
  • mobilność
  • energia
  • dziedzictwo i kultura
  • środowisko i klimat
  • inne…jeżeli powyższa lista nie jest wyczerpująca. Propozycje z niewymienionych obszarów są również mile widziane.

Kto może aplikować?

Uprawnieni do ubiegania się o nagrodę NICE są:

  • interesariusze z sektorów kreatywnego i kulturalnego, w tym: architekci, designerzy, filmowcy, performerzy, artyści sztuk wizualnych;
  • organizacje: non-profit, instytucje publiczne, fundacje, inicjatywy, instytuty badawcze z sektorów kreatywnego i kulturalnego;
  • zespoły i sieci, również te bez osobowości prawnej;
  • aplikujący, którzy w przeszłości brali już udział w naborze, mogą ubiegać się o nagrodę zgłaszając projekt, który nie aplikował do wcześniejszych naborów do nagrody NICE.

Aplikujący powinni być obywatelami jednego z 28 członków Unii Europejskiej lub krajów kandydujących.

Najbardziej pożądane są innowacyjne rozwiązania opracowane przez zespoły crosssektorowe.

Jakie zgłoszenia są poprawne?
Przyjmowane będą projekty i inicjatywy, które zostały rozpoczęte lub zrealizowane między 1.01.2014 a 31.12.2016.

Termin przesłania zgłoszeń online dla wszystkich aplikujących upływa 30 kwietnia 2017 o północy.

Korzyści dla zwycięzców:

  • Pula nagród wynosząca 20 tys. Euro będzie rozdysponowana pomiędzy zwycięzców w zależności od ich wyniku, pozostającego tajną decyzją jury.
  • Wszyscy zwycięzcy zaproszeni są na zamknięte spotkanie z fundatorami nagrody NICE, czyli: reprezentantami Ministerstwa Finansów, Energetyki i Przemysłu Nadrenii Północnej-Westfalii oraz miast: Essen, Bochum, Dortmundu i Gelsenkirchen.
  • Spotkanie to jest dla wszystkich zwycięzców okazją do bezpośredniego spotkania i znalezienia możliwości finansowania projektów.

Korzyści dla wszystkich nominowanych:

  • Udział w kolacji organizatorów nagrody 6 września, podczas której obecni będą liderzy przemysłu i biznesu Nadrenii Północnej-Westfalii oraz okazja do nawiązania nowych kontaktów.
  • Uczestnictwo w Forum d’Avignon Ruhr (7 września, Essen), corocznej międzynarodowej konferencji dotyczącej sektorów kultury i kreatywności i trendów w polityce kulturalnej.
  • Własne stoisko informacyjne podczas spotkania Meet & Match w trakcie Forum d’Avignon Ruhr’s– wydarzenia skupiającego blisko 200 przedsiębiorców z sektorów kultury i kreatywności z całej Europy. Każde stoisko zawiera dwuosobowe stanowisko i plakat prezentujący zgłaszany projekt (100x150cm).
  • Ponadto: wszystkie nominowane projekty zostaną opublikowane na www.e-c-ce.com i w mediach społecznościowych.

Szczegółowe informacje o sieci i nagrodzie: www.nice-europe.eu

Formularz aplikacyjny będzie dostępny na www.e-c-c-e.com między 15 marca a 30 kwietnia.

 

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-03-24
Data aktualizacji: 2017-03-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź