Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ruszyły zapisy do 4 edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

Dotychczas zajęcia odbyły się w 915 szkołach, przeprowadziło je 1113 prawników, a skorzystało z nich ponad 84 000 uczniów z całej Polski. Tym razem, do udziału zapraszane są nie tylko szkoły! Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną do 9 października br.

 

 

#MojaKonstytucja

Ideą Tygodnia Konstytucyjnego jest pokazanie młodzieży jak istotny wpływ na codzienne życie każdego z nas ma Konstytucja. Dodatkowo, prawnicy uczą także o roli sądów powszechnych w stosowaniu prawa, przy uwzględnieniu nadrzędnej roli Konstytucji.
„Tak, jak się prowadzi dzieci szkolne do muzeum czy na koncert, tak samo powinno się przybliżać im prawo. I uczyć, że z natury rzeczy przeznaczone jest ono do funkcjonowania w świecie, który nie jest doskonały. Jak prawo karne, które działa wobec tych, którzy prawo łamią. I trzeba uczyć, że prawo jest po to, żeby żadnej władzy nie przyszło do głowy hulać zanadto” – mówi prof. Ewa Łętowska, która sprawuje opiekę merytoryczną nad materiałami, na podstawie których odbywają się zajęcia.

Tydzień Konstytucyjny odbywa się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara.

Jak to działa?

Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy przyjmuje zgłoszenia drogą elektroniczną. Zarówno prawnik, aby przeprowadzić zajęcia, jak i szkoła czy instytucja, chcąca zaprosić prawnika do przeprowadzenia lekcji – muszą najpierw wypełnić stosowny formularz.

Zgłoszenia można przesyłać do 9 października br.
Co ważne, tym razem Tydzień Konstytucyjny poszerza formułę. Zgłoszenia, a tym samym deklarację zaproszenia prawnika, który przeprowadzi warsztat, przyjmowane są nie tylko od szkół. Zaproszenie kierowane jest również do lokalnych organizacji, bibliotek, domów kultury czy kawiarni.

Na podstawie przekazanych informacji Stowarzyszenie kontaktuje szkoły i instytucje z najlepiej pasującymi do ich preferencji prawnikami. Najczęściej o doborze decyduje bliskość geograficzna czy dostępność czasowa, choć zdarza się, że prawnicy podróżują kilkadziesiąt kilometrów, by przeprowadzić zajęcia w mniejszych miejscowościach. Stowarzyszenie kontaktuje obie strony, aby dokonały szczegółowych ustaleń.

Lekcje odbywają się w oparciu o przygotowane wcześniej materiały, nad którymi merytoryczny nadzór sprawuje prof. Ewa Łętowska. Uczestnicy zajęć oprócz podręcznikowej wiedzy, mają okazję zmierzyć się z kilkoma kazusami i wczuć się w sytuację, która naprawdę może mieć miejsce.
W opracowaniu materiałów wsparcie zapewnia również: POLIS - Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy oraz Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego Legislator, działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Kontakt:
stowarzyszenie@stowarzyszenieholda.pl, adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, tel: 795 215 089

Przydatne informacje:

www.stowarzyszenieholda.pl
www.facebook.com/stowarzyszenieholda
Tydzień Konstytucyjny na Facebook’u

Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy powstało w maju 2010 r., w pierwszą rocznicę śmierci Prof. Zbigniewa Hołdy. Zostało założone z inicjatywy grupy prawników, którzy chcą podejmować działania na rzecz poszanowania praworządności, praw człowieka, rozwoju edukacji prawniczej, współdziałania różnych zawodów prawniczych oraz promocji pomocy prawnej pro bono.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: KRZYSZTOF GAUZA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-10-04
Data aktualizacji: 2017-10-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź