Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pieniądze trafią do aktywnych. Co przygotują mieszkańcy Krakowa?

Dwadzieścia jeden organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych z Krakowa otrzymało pieniądze na realizacje swoich pomysłów z Programu „FIO Małopolska Lokalnie – Północ” w roku 2018. Co szykują lokalni działacze?

Fot. Program "FIO Małopolska Lokalnie – Północ"

W ramach V edycji konkursu „FIO Małopolska Lokalnie” do Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa wpłynęło 58 pomysłów na inicjatywy realizowane w różnych miejscach miasta Krakowa.

„FIO Małopolska Lokalnie – Północ” wspiera młode organizacje pozarządowe dotacją w wysokości do 5000 zł na rozwój działalności. W tegorocznej edycji z tej możliwości skorzysta 6 krakowskich organizacji, które rozwiną swój potencjał poprzez wsparcie merytoryczne (szkolenia, warsztaty), promocyjne (budowa stron www, identyfikacja wizualna) i zakup sprzętu. Młode NGO z terenu miasta Krakowa, które otrzymały dofinansowanie na rozwój to: Federacja Speed-ball Polska, Fundacja Dzieci W Naturę, Stowarzyszenie SensAI, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Fundacja Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek.

W tegorocznej edycji konkursu na działania społeczne młode organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i samopomocowe mogły otrzymać dofinansowanie do projektów społecznych w wysokości do 3000 zł. Z możliwości tej skorzystały trzy NGO i dwanaście grup nieformalnych.

Jakie działania będą realizowane w Krakowie?

Miejscy liderzy jak co roku są bardzo aktywni i planują różnorodne działania dla mieszkańców Krakowa.  W dzielnicy Stare Miasto grupa nieformalna Tetro realizuje projekt „Zmysły to nie tylko wzrok”, który zakłada organizację warsztatów dedykowanych uczniom krakowskich szkół średnich. Uczestnicy spotkań badają dźwiękosferę Krakowa m.in. poprzez dźwiękowe zmapowanie dzielnicy Kazimierz i poszukiwanie działań, które mogą zapobiegać zaśmiecaniu audiosfery miejskiej.

Stowarzyszenie Wielokulturowy Kraków w ramach projektu „Wielokulturowy elementarz, czyli jak mówić o wielokulturowości” organizuje warsztaty oraz śniadanie networkingowe dla pracowników/czek instytucji zajmujących się wielokulturowością. Wydarzeniem otwartym dla wszystkich mieszkańców będzie spacer edukacyjny „Śladem nieistniejących świątyń”.

Również w dzielnicy I, Fundacja Bez Klamek w ramach projektu „Zrozumieć (nie)zdrowy umysł- projekcja filmowa z dyskusją”, zaprasza na film związany z tematyką zdrowia psychicznego oraz prelekcję specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym i dyskusję z widzami. Podczas wydarzenia rozdawane będą broszury informacyjne dotyczące kryzysu psychicznego oraz miejsc, w których można uzyskać pomoc w takiej sytuacji.

Kolejnym działaniem związanym ze wsparciem dla potrzebujących jest projekt Stowarzyszenia Zwrotnica pt „Troska dla zatroskanych”. W jego ramach powstaje grupa wsparcia połączona z warsztatami psychoedukacyjnymi, w ramach których aktywiści/ski pracować będą nad poprawianiem zdolności radzenia sobie w sytuacjach stresowych, zarządzaniem emocjami, budowaniem obrazu samych siebie. Powstanie także ulotka o wypaleniu aktywistycznym.

Ciekawą inicjatywą realizowaną przy ulicy Dolnych Młynów jest projekt grupy nieformalnej Soulstone Gathering pt „Galeria Sztuki Audio Wizualnej Soulstone Gathering &ShoeShine”, który zakłada organizację przy wsparciu krakowskich kolektywów Loop String Art oraz Vortex Visual Division, koncertu Andromeda Space Ritual w przestrzeni utworzonej na potrzeby zadania Alternatywnej Galerii Sztuki Audio-Wizualnej.

Mieszkańców zainteresowanych śpiewem zapraszamy do odwiedzenia grupy nieformalnej Zespół chóralny, która w ramach projektu „Wyśpiewać chwałę” weźmie udział w warsztatach z emisji głosu, stworzy materiał audiowizualny pokazujący specyfikę zespołu oraz zorganizuje otwartą próbę chóru u oo. Paulinów przy ulicy Skałecznej.

Akademia Suzukowego RodzicaW tej edycji Programu FIO Małopolska Lokalnie w Krakowie zrealizują działania samopomocowe trzy grupy nieformalne. Będzie to Akademia Suzukowego Rodzica, która w ramach projektu o tym samym tytule, zorganizuje warsztaty zwiększające świadomość i umiejętność pracy z własnym dzieckiem dla rodziców rozpoczynających naukę gry na skrzypach z dziećmi w Metodzie Suzuki. Drugą grupą samopomocową jest Eksperymentalna Agencja Reklamowa, której członkowie przeszkolą się z grafiki komputerowej i social media. EAR to ciekawy eksperyment w którym młodzi ludzie sprawdzają swoje umiejętności w pierwszych projektach reklamowych.  Natomiast grupa MamaTon Klub Mam w ramach projektu „Rodzic w dechę! – warsztaty kompetencji rodzicielskich dla rodziców” realizuje cykl warsztatów dla członkiń Klubu i innych chętnych mam – warsztat Self Reg oraz warsztat z Porozumienia bez Przemocy (NVC).

Bardzo aktywni są mieszkańcy Nowej Huty, którzy zaplanowali m.in. działania na rzecz dzieci, rodziców i całych lokalnych społeczności. Na rzecz rodziców działa grupa nieformalna Nowohucka Biblioteka Chustowa, która uruchamia w Centrum Kultury Norwid wypożyczalnię chust i nosideł. Dodatkowo, odbędą się warsztaty dla rodziców w zakresie zwiększania kompetencji prawidłowego wiązania oraz wystawa fotografii „Dobrze zNOSZĘ”, której bohaterami będą rodzice noszący swoje dzieci.

Do dzieci skierowała swój projekt grupa nieformalna Krakowska Grupa Arteterapeutyczna, której projekt „Czytam, więc jestem” zakłada przeprowadzenie warsztatów z elementami bajko i biblioterapii dla wychowanków krakowskich placówek opiekuńczo- wychowawczych. Efektem końcowym ma być zbiór kilku lub jedna dłuższa bajka terapeutyczna opatrzona ilustracjami, która będzie odczytana innym wychowankom.

Dla mieszkańców Wzgórz Krzesławickich grupa nieformalna Podaj dalej przygotowała projekt „Boks czy pierogi vol 2” w ramach którego zaprasza na jednodniowy maraton warsztatów m.in. tanecznych, kulinarnych, plastycznych, sportowych, z pierwszej pomocy, masażu i języka migowego.

„Sąsiedzkie naprawianie i wymienianie” to projekt Aktywnych mieszkańców osiedla Centrum D, którzy zorganizują event społeczny w którym porad i bezpłatnych usług udzielać będą krawcowa, serwisant radio/RTV i fotograf – specjalista od starych zdjęć. Ponadto, zaplanowano warsztaty upcyklingowe oraz sąsiedzką wymianę.

Na Bronowicach Małych grupa nieformalna Klub nauczyciela z pasją zaprosiła lokalną społeczność do udziału w projekcie „100 róż na 100-lecie”, w ramach którego zorganizowane zostały warsztaty artystyczne upamiętniające 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczące w zajęciach przedszkolaki, dzieci, młodzież i mieszkańcy Bronowic wykonali 100 ceramicznych róż.

Projekt Klinówka na start! Zakładamy ogród społeczny na KlinachW tegorocznej edycji konkursu do głosu doszli także miejscy aktywiści, którzy promują ogrody społeczne. Członkowie grupy nieformalnej „Lepsze Kliny” w ramach projektu „Klinówka na start! Zakładamy ogród społeczny na Klinach” tworzą wspólną zieloną przestrzeń, która będzie zagospodarowana w myśl idei uprawiam – odpoczywam – działam.

Zapraszamy do śledzenia relacji z postępów w realizowanych na terenie Krakowa i Małopolski projektach na fanpage https://www.facebook.com/malopolskalokalnie/

Wszystkie działania proponowane przez realizatorów są zorganizowane dzięki dofinansowaniu z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2018-11-15
Data aktualizacji: 2018-11-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź