Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Szkolenie - „Pułapki przy rozliczaniu dotacji. Kluczowe zagrożenia prawne”

Fundacja Stańczyka oraz Biuro Inicjatyw Społecznych zapraszają na bezpłatne szkolenie dotyczące prawnych aspektów rozliczania dotacji ze środków publicznych.

O pułapkach prawnych przy rozliczaniu dotacji ze środków publicznych, zagrożeniach i jak potencjalnie z nimi sobie poradzić?

Już 14 grudnia 2018 r. w godz. 18:30-20:30 w Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych (ul. Krasickiego 18) odbędzie się spotkanie dla osób działających w organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych.

Etap składania oferty, opisu potencjału, planów, środków. Etap realizacji i wydatkowania, kontrole i wyjaśnienia. Szereg sytuacji, które mogą mieć zasadniczy wpływ na magiczne słowo ROZLICZALNOŚĆ dotacji. Wydatki niekwalifikowane, którymi się stają wydatki przez nas poniesione, a które były wg. nas zasadne, to istny koszmar, o którym nikt z zarządu nie chce nawet myśleć

Proponujemy, żebyśmy zebrali siły i spróbowali porozmawiać o tym gdzie i jak możemy zaliczyć taką wpadkę. Jak się przed tym chronić. Co jeśli niestety nam się to zdarzy? Jak wygląda odpowiedzialność członków zarządu i czy oraz jak da się jej uniknąć?

Zgłoszenia na spotkanie

Obowiązują zapisy (formularz online). Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zachęcamy również do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

Lektura

Tym razem przed spotkaniem polecamy przede wszystkim przygotować swoje przykłady, wątpliwości oraz pytania. Postaramy się wspólnie je wyjaśnić. Poniżej jak zwykle kilka pytań pomocniczych.

Pomocne pytania do refleksji przed spotkaniem:

  1. Jakie mamy doświadczenia z problemem rozliczalności wydatków w projekcie? Czy były to aspekty formalne, czy zgodności merytorycznej z projektem?
  2. Czy opisując w projekcie ważne elementy dla podniesienia jego oceny – zawsze bazujemy na faktach?
  3. Czy pilnujemy i wiemy kiedy wydatki nie są kwalifikowane?
  4. Czy dbamy, by wydatki zawsze miały ważną podstawę prawną zaciągnięcia zobowiązania?
  5. Jak wygląda procedura w przypadku potrzeby zwrotu części dotacji? W szczególności jeśli kwota zwrotu przewyższa możliwości organizacji? Co robić?
  6. Na co warto zwrócić uwagę w ramach prewencji, a jakie są możliwe linie obrony post factum?

Prowadzący

Konsultacje problemów i zakresu wspiera ekipa Fundacji Biura Inicjatyw Społecznych.

Wsparcie merytoryczne podczas dyskusji zapewni Przemysław Żak, szef Programu Dobre Prawo Fundacji Stańczyka, której jest też współzałożycielem. Ekspert prawny ws. prawa ngo, specjalista instrumentów prawnych kontroli obywatelskiej. Współpracował nad nowelizacją prawa o stowarzyszeniach (m.in. autor projektu uzasadnienia). Zwolennik holistycznego podejścia przy zarządzaniu organizacją, ujmowania odpowiedzialności i ryzyka prawnego jako zjawisk, wykraczających poza kategorie czysto formalne. Fan zwinnych metodyk zarządzania Agile w ngo. Szkoleniowiec i doradca prawny, prowadzi prywatną praktykę w formie spółki. Członek Stowarzyszenia Watchdog Polska, Stańczyka, oraz Dialog Społeczny.

Prawo w działalności obywatelskiej – cykl trwa – to już 8 spotkanie!

Będzie to ósme z cyklu spotkań edukacyjnych “Prawo w działalności obywatelskiej” organizowanych przez Fundację Stańczyka we współpracy z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu tematowi, ważnemu dla działaczy społecznych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KRZYSZTOF GAUZA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2018-12-11
Data aktualizacji: 2018-12-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź