Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Od Krakowa do Opola, czyli 15. Festiwal Zaczarowanej Piosenki

W tym konkursie wokalnym liczy się tylko głos oraz ekspresja sceniczna. Niepełnosprawność taryfy ulgowej nie daje. O wszystkim decyduje profesjonalne jury. Już 15 czerwca na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się finał 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Dzień później – koncert uświetniający jubileusz artystycznego projektu Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Fot. Fot. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Pomysł, by utalentowane wokalnie osoby z niepełnosprawnościami rywalizowały z sobą na muzycznej scenie, nie od razu wszystkim przypadł do gustu. Niektórzy twierdzili, że tacy ludzie są  wystarczająco doświadczoni przez los, więc nie wolno ich narażać na dodatkowy stres. Jednak Anna Dymna była uparta. W 2005 r., przed pierwszą edycją Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, mówiła: „Czas skończyć z traktowaniem osób niepełnosprawnych na zasadzie: »Marcinku, jesteś niewidomy, jeździsz na wózku, ale lubisz śpiewać? No to masz mikrofon i pośpiewaj sobie. Nieważne, że nie masz głosu, wolno ci, bo biedny przecież jesteś«. Takie podejście nie tylko uwłacza godności Marcina, ale krzywdzi także jego bardziej zdolnych wokalnie kolegów. Tracimy przez to z oczu talenty na miarę Andrei Bocellego czy Stevie’go Wondera.”

Aktorka miała rację. Oponenci szybko zmienili zdanie. Telewizyjne retransmisje finałowych koncertów na Rynku w Krakowie przyciągają co roku wielomilionową publiczność.

– W atmosferze tego festiwalu najbardziej urzekające jest to, że nie wyczuwa się, iż jest to konkurs, w którym biorą udział osoby niepełnosprawne – wyznał Jacek Cygan, autor słów do utworu „Piosenko, leć” napisanego z okazji 15-lecia artystycznego wydarzenia.

O tym, by zwycięzcy Festiwalu Zaczarowanej Piosenki mogli również śpiewać w opolskim amfiteatrze, Anna Dymna i Irena Santor, opiekunka artystyczna projektu, marzyły od 2005 r. Postulowali to również jurorzy konkursu, a także gwiazdy towarzyszące na scenie niepełnosprawnym wokalistom, m.in.: Anna Maria Jopek, Joanna Kulig, Hanna Banaszak, Elżbieta Zapendowska, Krystyna Prońko, Mela Koteluk, Zbigniew Preisner, Andrzej Sikorowski, Krzesimir Dębski, Zbigniew Hołdys.

– Sukcesy osób niepełnosprawnych nie są tu przypadkowe – podkreślał Jan Kanty Pawluśkiewicz, który wielokrotnie oceniał wokalistów podczas finałów. – Jeśli ktoś dostaje nagrodę zarówno w kategorii dzieci, jak i dorosłych, musi to oznaczać, że jest w nim muzyczna iskra boża. A jeśli tak się dzieje, ten ktoś powinien być doceniony i publicznie eksponowany, po to, żeby swoim talentem dawać radość innym ludziom.

Przełomem był 2016 r. Aleksandra Bogucka, laureatka pierwszego miejsca w 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wystąpiła podczas 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Rok później zaproszenie do opolskiego amfiteatru otrzymała Paulina Gruszecka, która zwyciężyła w 13. edycji konkursu. W tym roku w Koncercie Debiutów zaśpiewa Michał Wiśniewski, laureat festiwalu z roku 2010 i 2018.

Finał tegorocznego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki odbędzie się 15 czerwca. Na scenie pod wieżą ratuszową z niepełnosprawnymi wokalistami zaśpiewają: Ania Rusowicz, Olga Szomańska, Czesław Mozil, Kuba Badach i Krzysztof Kiljański. W koncercie jubileuszowym, który Anna Dymna poprowadzi z Piotrem Polkiem, wystąpią artyści związani z festiwalem i jego głównymi bohaterami: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Ania Karwan, Grzegorz Turnau, Damian Ukeje, Marek Piekarczyk, Adam Nowak, Jacek Cygan.

pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2019-05-21
Data aktualizacji: 2019-05-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź