Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Program Kreatywna Europa – nabór do obszaru grantowego Projekty współpracy europejskiej

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) ogłosiła otwarcie naboru wniosków w programie Kreatywna Europa – podprogram KULTURA obszaru grantowego Projekty współpracy europejskiej.

Fot. Organizacje Pozarządowe

Projekty współpracy europejskiej to obszar grantowy wspierający działania kulturalne oparte na współpracy międzynarodowej podmiotów z sektora kultury i/lub kreatywnego. Projekty powinny promować europejskie wartości i przyczyniać się do międzynarodowego obiegu dzieł, osób i ich twórczości, łączyć poprzez kulturę i sztukę, a także upowszechniać europejskie dziedzictwo kulturowe.

Partnerstwo projektowe mogą tworzyć publiczne i prywatne organizacje, instytucje i przedsiębiorstwa sektora kultury i kreatywnego, aktywnie działające w sektorach kultury i/lub kreatywnym, mające siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie Kreatywna Europa komponent Kultura (tj. z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz z części krajów spoza UE czy Europy wymienionych na stronie: https://eacea.ec.europa.eu/creative-europe/library/eligibility-organisations-non-eu-countries_en

Lider (wnioskodawca) międzynarodowego partnerstwa projektowego, składający wniosek o dofinansowanie w imieniu wszystkich partnerów, musi posiadać osobowość prawną od minimum 2 lat na dzień, w którym upływa termin składania wniosków.

W obszarze Projekty współpracy europejskiej obowiązuje pięć priorytetów – zgodnie z założeniami składany projekt musi w pełni realizować przynajmniej jeden z pięciu poniższych priorytetów:

  1. Mobilność transnarodowa: mobilność artystów i osób zawodowo związanych z kulturą oraz obieg dzieł kultury i pracy twórczej, których celem jest promowanie wymiany kulturowej, dialogu międzykulturowego, integracji społecznej i zrozumienia dla różnorodności.
  2. Rozwój publiczności: budowanie trwałej relacji z odbiorcami, bezpośrednie angażowanie odbiorców w działania projektowe i współpraca z publicznością.
  3. Budowanie potencjału:
    - cyfryzacja – wykorzystanie w projektach nowych technologii cyfrowych od etapu produkcji do dystrybucji i produkcji;
    - nowe modele biznesowe – wykorzystanie w sektorze kultury nowych technologii związanych m.in. z zarządzaniem i marketingiem w celu osiągnięcia lepszych wyników rynkowych i dostosowania się do zmieniającego się kontekstu finansowego;
    - szkolenie i kształcenie – profesjonalizacja i rozwój umiejętności pracowników sektora kultury i kreatywnego, zdobywanie przez uczestników działań nowych umiejętności artystycznych oraz „miękkich” umiejętności związanych z sektorami kultury oraz kreatywnym.
  4. Dialog międzykulturowy oraz integracja społeczna migrantów i uchodźców: ułatwienie integracji uchodźców w środowisku europejskim, wzmacnianie wzajemnego zrozumienia kulturowego oraz sprzyjanie dialogowi prowadzonemu na płaszczyźnie międzyreligijnej i międzykulturowej, a także tolerancji i szacunku dla innych kultur.
  5. Spuścizna europejskiego roku dziedzictwa kulturowego 2018: promocja dziedzictwa kulturowego jako źródła inspiracji dla współczesnej twórczości i innowacyjności, a także wzmacnianie związków między sektorem dziedzictwa kulturowego a innymi sektorami kultury i kreatywnymi.

W zależności od potrzeb, charakteru, celów i priorytetów projektu wnioskodawca ma prawo złożyć wniosek o grant w ramach jednej z poniższych kategorii:

KATEGORIA 1
Projekty współpracy europejskiej
na mniejszą skalę

KATEGORIA 2
Projekty współpracy europejskiej
na większą skalę

Partnerstwo projektowe

lider i minimum 2 partnerów – wszystkie podmioty aktywnie działających w sektorach kultury i kreatywnym, (łącznie minimum 3 różne kraje uprawnione do udziału w programie Kreatywna Europa komponent Kultura)

lider i minimum 5 partnerów – wszystkie podmioty aktywnie działające w sektorach kultury i kreatywnym, (łącznie minimum 6 różnych krajów uprawnionych do udziału w programie Kreatywna Europa komponent Kultura)

Maksymalne dofinansowanie ze środków programu

200 tysięcy euro, co może stanowić maksymalnie 60% całkowitego budżetu projektu

2 miliony euro, co może stanowić maksymalnie 50% całkowitego budżetu projektu

Maksymalny czas trwania projektu

48 miesięcy

 

Ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu 27 listopada 2019 do godz. 17.00 czasu obowiązującego w Brukseli.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: https://kreatywna-europa.eu/aplikacje/projekty-wspolpracy-europejskiej/#

 

 

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA-GICALA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2019-10-11
Data aktualizacji: 2019-10-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź