Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Debata „Przyszłość krakowskich dzielnic – komu jeszcze są potrzebne”

Centrum Obywatelskie zaprasza na debatę pn. "Przyszłość krakowskich dzielnic – komu jeszcze są potrzebne", która odbędzie się w Centrum 23 lutego br. w godz. 11.00 – 15.00.

Debata odbędzie się w ramach Forum Współpracy Międzysektorowej – cyklu debat organizowanych w Centrum Obywatelskim w Krakowie.

Wprowadzenie /materiał organizatora/

Krakowskie dzielnice są najsilniej rozwiniętymi jednostkami pomocniczymi w Polsce, dysponują największymi środkami finansowymi, posiadają największe kompetencje, działają już 25 lat i nadal rozwijają kolejne mechanizmy zwiększające wpływ obywateli.

Czemu jednak, jak pokazują badania, są ciągle poza zainteresowaniem mieszkańców, a ich rola w budowaniu lokalnych wspólnot i tożsamości praktycznie nie istnieje? Czemu mieszkańcy Krakowa nie chcą korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego do wyłaniania swoich reprezentantów? A wybrani już reprezentanci są bardzo słabo (w badaniach porównawczych najgorzej, pomimo najsilniejszych dzielnic) rozpoznawalni.

Po co nam dzielnice, które nie budują kapitału społecznego, nie pełnią funkcji kontrolnych w odniesieniu do miejskich jednostek, a ich opinie rzadko są brane pod uwagę?

Co można zrobić, żeby: stały się “małymi samorządami” organizującymi życie lokalnej społeczności, skutecznie zabiegały o interes mieszkańców w zderzeniu z interesem całego miasta, żeby działanie w nich wiązało się z  prestiżem i możliwością realizacji dla lokalnych liderów, a współpraca z nimi stanowiła wartość dla lokalnych organizacji pozarządowych czy inicjatyw nieformalnych?

Prelegenci debaty
Prof. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa
Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
Prof. Jerzy Hausner – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Prof. Hubert Izdebski – Uniwersytet Warszawski
Prof. Jarosław Górniak – Uniwersytet Jagielloński
Iga Maliszewska – Uniwersytet Jagielloński

Moderacja debaty
Przemysław Dziewitek – Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska
Anna Cioch – Fundacja Stańczyka, Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska

Program
10.30 – 11.00 – powitalna kawa
11.00 – 11.10 – rozpoczęcie spotkania, wprowadzenie do tematu – Bogusław Kośmider, Przemysław Dziewitek
11.10 – 12.10 – pierwsza część debaty – serie pytań moderatorów do prelegentów i publiczności
12.10 – 13.10 – druga część debaty – dyskusja moderowana
13.10 – 13.30 – przerwa kawowa
13.30 – 13.45 – podsumowanie projektu Aktywna Przestrzeń w Dzielnicy – Anna Pasieka – Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych
13.45 – 14.15 – zawiązanie Forum Przyszłości Dzielnic – stałej konferencji na rzecz rewitalizacji miejskiej demokracji – Bogusław Kośmider
14.15 – 15.00 – networking, wymiana doświadczeń, przestrzeń do swobodnych rozmów

Cele konferencji

  • zainicjowanie debaty środowisk naukowych, Radnych Miasta i Dzielnic, organizacji pozarządowych i aktywistów na temat potrzeby rozwoju krakowskiego samorządu w stronę wzmacniania samorządności wspólnot lokalnych;
  • zebranie rekomendacji dotyczących roli i kompetencji dzielnic, które mogą mieć wpływ na ich rozwój jako wspólnot lokalnych i zwiększanie poziomu partycypacji obywatelskiej na poziome dzielnicy;
  • powołanie Forum Przyszłości Dzielnic – międzysektorowego gremium naukowców, praktyków i aktywistów, które będzie w przyszłości wypracowywać rozwiązania.

Organizatorzy
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa – Bogusław Kośmider
Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska
Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych
Fundacja Stańczyka

Uczestnicy
Do udziału w debacie zapraszamy radnych miasta i dzielnic, przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych aktywistów i wszystkich mieszkańców Krakowa zainteresowanych przyszłością dzielnic.

Termin i miejsce
Debata odbędzie się w dn. 23.02.2016 r. w Centrum Obywatelskim przy ulicy Reymonta 20 (budynek Stadionu Miejskiego im. Reymana, wejście LE).

Zgłoszenia
Aby wziąć udział w debacie, prosimy o przesłanie w terminie do 18.02.2016 r. wypełnionego formularza zgłoszeniowego

Koordynator debaty
Przemysław Dziewitek – Prezes Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska tel. 604 585 828, email: przemek.dziewitek@cokrakow.pl

Projekt "Centrum Obywatelskie" jest współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.

pokaż metkę
Autor: Centrum Obywtelskie w Krakowie - M. LIs
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2016-02-08
Data aktualizacji: 2016-02-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź