górne tło

Dotacje na działania wspierające europejskie szkolenia sądowe

Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków w ramach naboru pn.: „Action grants to support European judicial training” – Dotacje na działania wspierające europejskie szkolenia sądowe. Wnioski można składać do dnia 16 listopada br.

Celem konkursu jest przyczynienie się do skutecznego i spójnego stosowania prawa Unii Europejskiej, zwłaszcza w dziedzinie prawa cywilnego, prawa karnego, praw podstawowych poprzez zaspokojenie potrzeb szkoleniowych w tych dziedzinach. Nabór dotyczy również sprecyzowanych potrzeb szkoleniowych pracowników sądów zgodnie z wnioskami z Konferencji Komisji na temat szkolenia pracowników sądów z października 2015 roku.

Składane wnioski powinny wpisywać się jeden w wymienionych poniżej obszarów priorytetowych.
I. Prawo cywilne

W ramach priorytetu „Prawo cywilne” projekty powinny skupiać się na:

a) instrumentach prawnych w sprawach rodzinnych i spadkowych, a w szczególności:

b) instrumentach prawnych w sprawach cywilnych i handlowych, w szczególności:

II. Prawo karne

W ramach priorytetu „Prawo karne” projekty powinny skupiać się na:

a) Prawach proceduralnych w postępowaniu karnym:

b) Prawach ofiar:

c)    Instrumentach wzajemnego uznawania:

III. Prawo podstawowe

W ramach priorytetu „Prawo podstawowe” projekty powinny skupiać się na:

IV. Inne tematy priorytetowe

Proponowane projekty mogą również obejmować następujące obszary:

Grupą docelową, którą mają obejmować szkolenia powinni być przede wszystkim sędziowie, prokuratorzy, urzędnicy sądowi jak również inne osoby prawne świadczące usługi prawne związane z sądownictwem, jak np. adwokaci, notariusze, komornicy, kuratorzy, mediatorzy, tłumacze sądowi, którzy są zaangażowani we wdrażanie odpowiednich instrumentów.

Działania objęte dofinansowaniem w ramach konkursu to:

Działania szkoleniowe realizowane w projekcie muszą uwzględniać udział uczestników z wszystkich uczestniczących państw. Najlepiej, by odbywały się w grupach łączonych, w których nie będzie znaczącej przewagi uczestników z któregokolwiek uczestniczącego państwa.

Wnioskodawcami i partnerami mogą być instytucje publiczne lub prywatne posiadające osobowość prawną zarejestrowane w jednym z krajów Unii Europejskiej kwalifikującym się do Programu Sprawiedliwość (Justice Programmes) lub organizacje międzynarodowe. Organizacje nastawione na zysk muszą składać wnioski we współpracy z podmiotami non-profit (publicznymi lub prywatnymi).

Wnioskowana dotacja nie może być niższa nić 50 tys. EUR.

Projekty nie mogą się rozpocząć przed dniem złożenia wniosku o dotację. Czas trwania projektu powinien wynosić maksymalnie 24 miesiące. Wysokość maksymalnego dofinansowania wynosi 80% całkowitej wartości projektu. Wymagany jest wkład własny w wysokości 20%.

Termin ostateczny składania wniosków upływa w dniu 16 listopada 2016 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/just/topics/19093-just-jtra-ejtr-ag-2016.html