górne tło

Nabór Komisji Europejskiej - projekty dotyczące zwalczania przemocy wobec kobiet

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków nr JUST/2016/RGEN/AG/VAWA zatytułowany „Action grants to support national information, Awareness-raising and education activities aimed at preventing and combating violence against women” („Dotacje na działania wspierające krajowe działania informacyjne, podnoszące świadomość i edukacyjne ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec kobiet”) w ramach Rights, Equality and Citizenship Programme (2014-2020).

Celem naboru jest wspieranie krajowych interesariuszy w opracowywaniu i wdrażaniu praktycznych i dobrze ukierunkowanych działań informacyjnych, podnoszących świadomość i edukacyjnych, które mają zapobiegać i zwalczać przemoc wobec kobiet i dziewcząt, aby w ostatecznym rozrachunku przyczynić się do promowania równości płci w państwach członkowskich UE.

Działania mogą dotyczyć różnych form przemocy lub jednej konkretnej, a także przemocy występującej w wielu bądź tylko jednym kontekście, w zależności od krajowych realiów i priorytetów. Mogą one koncentrować się na zagrożonych grupach kobiet i dziewcząt, takich jak (lecz nie tylko) kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnościami, kobiety i dziewczęta migrantki i uchodźczynie, bezdomne kobiety i dziewczęta, romskie kobiety i dziewczęta, kobiety i dziewczęta przynależące do mniejszości narodowych, etnicznych lub religijnych, starsze kobiety, a także lesbijki, kobiety i dziewczęta biseksualne i trans.

W ramach naboru finansowane będą skuteczne krajowe działania ukierunkowane na:

Działania mogą obejmować opracowanie i wdrożenie:

Wnioskodawca musi być:

  1. Krajowym organem odpowiedzialnym za politykę na rzecz równości kobiet i mężczyzn lub organem krajowym odpowiedzialnym za politykę w zakresie przemocy wobec kobiet, gdy jest to inny organ krajowy (jeżeli wniosek został złożony przez jeden z tych organów, wnioski złożone przez inne podmioty nie będą kwalifikowalne); lub
  2. Podmiotem odpowiedzialnym za równość płci na poziomie krajowym (tzn. podmiot wymieniony w art. 20 dyrektywy 2006/54/EC) (jeżeli żaden wniosek nie został złożony przez organ krajowy wymieniony w pkt. 1, wniosek złożony przez podmiot odpowiedzialny za równość płci na poziomie krajowym będzie kwalifikowalny); lub
  3. Innym organem krajowym (tylko jeśli żaden wniosek nie został złożony przez 2 podmioty wymienione w pkt. 1 i 2, wniosek składany przez inny organ krajowy będzie kwalifikowalny).

Partnerzy muszą być podmiotami publicznymi lub prywatnymi organizacjami nastawionymi na zysk lub non-profit, posiadającymi siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w Programie, lub organizacjami międzynarodowymi.

Wnioskodawca i partnerzy (nie dotyczy organizacji międzynarodowych) muszą mieć siedzibę w jednym z krajów członkowskich UE, na Islandii lub w Liechtensteinie.

Można złożyć tylko 1 wniosek z państwa członkowskiego.

W ramach konkursu na dofinansowanie projektów przeznaczono 4 000 000 EUR. Minimalna kwota grantu wynosi 100 000 EUR. Maksymalny poziom dofinansowania to 80% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Okres realizacji projektu powinien wynosić 18-30 miesięcy.

Termin składania wniosków upływa 27 października 2016 r. o godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Szczegółowe informacje o naborze można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: http://ec.europa.eu/justice/grants1/open-calls/index-pp_en.htm