górne tło

Zespół roboczy ds. lokali gminnych dla NGO

Centrum Obywatelskie zaprasza na spotkania zespołu roboczego ds. lokali gminnych dla NGO.

Spotkania zespołu roboczego odbędą się 18 października, 3 listopada, 16 listopada 2016 r., w godzinach 17:00 – 19:00 w Centrum Obywatelskim. Osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniach prosimy o zgłoszenie się za pośrednictwem maila: przemek.dziewitek@cokrakow.pl. Można również dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Zespół powstał na mocy ustaleń Forum Współpracy Międzysektorowej Lokale Gminne dla NGO, które odbyło się 8 września 2016 r. w Centrum Obywatelskim. Z zaproszenia Centrum Obywatelskiego skorzystali: Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig, Dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych Katarzyna Zapał, kierownik Referatu Lokali Użytkowych ZBK Bernadetta Szlósarczyk oraz przedstawiciele krakowskich organizacji pozarządowych. Dla lepszego zbadania sprawy i wypracowania ewentualnych rekomendacji zawiązał się zespół roboczy, który będzie pracował na kolejnych spotkaniach w Centrum Obywatelskim. Udział w pracach zespołu jest otwarty, podczas Forum 8 września akces zgłosiły przedstawiciele ZBK, przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Obywatelskich oraz pięciu przedstawicieli NGO.

Spotkanie było okazją do wymiany opinii dotyczących wsparcia lokalowego udzielanego przez gminę NGOsom. W pierwszej części spotkania Prezydent Kulig podzielił się z uczestnikami swoimi refleksjami dotyczącymi kondycji sektora NGO oraz negatywnych doświadczeń wynikających, które są też częścią dotychczasowej współpracy Gminy z organizacjami. Pani Dyrektor Zapał nakreśliła stan obecnej współpracy z NGO. Uczestnicy mogli poznać specyfikę zarządzania wolnymi lokalami będącymi w dyspozycji gminy, które w znakomitej większości są pojedynczymi lokalami będącymi częściami wspólnot mieszkaniowych. Przedstawicielki ZBK przypomniały również funkcjonujące zasady wynajmu lokali na preferencyjnych warunkach dla NGO, na 8 września Gmina ma podpisanych 208 umów z organizacjami pozarządowymi.

W drugiej części spotkania uczestnicy podzieli się swoimi doświadczeniami ze współpracy z Gminą w zakresie polityki lokalowej, urzędnicy mogli też usłyszeć o potrzebach organizacji  w tym zakresie. W toku dyskusji zapadły dwa istotne ustalenia, powstanie Zespołu było pierwszą z nich.

Drugą istotną kwestią był projekt klastrów NGO przedstawiony przez Mateusza Płoskonkę, zastępcę dyrektora Wydziału Spraw Społecznych. Organizacje miałby możliwość  współpracy w ramach wspólnego lokalu wynajmowanego od gminy. Takie klastry, działające w kilku (może kilkunastu) lokalizacjach byłyby szansą na rozwiązanie problemów lokalowych małych organizacji, ale byłyby również okazją do współpracy pomiędzy organizacjami, czy też wspólnych zakupów.