górne tło

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków dotyczący partnerstw transgranicznych i mobilności

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków w ramach Programu Unii Europejskiej na rzecz Zatrudnienia i Innowacji Społecznych (EaSI – EURES Axis) nr VP/2017/006 zatytułowany „Cross-border partnerships and support to cooperation on intra-EU mobility for EEA countries and social partners” („Transgraniczne partnerstwa i wspieranie współpracy w zakresie mobilności wewnątrzunijnej dla państw EOG i partnerów społecznych”).

Ogólnymi celami naboru są: promowanie mobilności geograficznej pracowników, zwiększenie możliwości zatrudnienia, a także wsparcie wdrożenia rozporządzenia EURES.

W ramach naboru możliwe jest ubieganie się o wsparcie w jednym z następujących obszarów:

  1. Partnerstwa transgraniczne – wsparciem objęte będą partnerstwa w celu wdrażania celów EURES określonych w rozporządzeniu EURES, poprawy funkcjonowania, spójności i integracji transgranicznych rynków pracy oraz promowania dobrowolnej mobilności geograficznej i zawodowej w takich regionach. Partnerstwo transgraniczne musi być utworzone w oparciu o rzeczywiste potrzeby w zakresie przepływów związanych z mobilnością, działalności gospodarczej oraz konkretnych potrzeb, które należy rozwiązać, takich jak niedopasowanie umiejętności w określonym regionie przygranicznym.
  2. Wspieranie rozwoju nowych partnerstw transgranicznych – wspierane powinny być eksperymenty na rzecz rozwoju nowych partnerstw transgranicznych, które mają być testowane przez rok. Należy to rozumieć jako „inkubator” w zakresie współpracy transgranicznej w kwestiach dotyczących rynku pracy, co umożliwi uruchomienie nowych projektów i pomoże im zbadać możliwość rozwoju rentownych usług transgranicznych EURES. Projekty powinny być ukierunkowane na współpracę w regionach przygranicznych, które nie są obecnie objęte partnerstwami transgranicznymi.
  3. Wspieranie współpracy w zakresie mobilności wewnątrzunijnej w państwach EOG – wspierane będzie wdrażanie prawa unijnego w zakresie ułatwiania wewnątrzunijnej mobilności pracowników w krajach EOG oraz praca sieci EURES w państwach EOG.
  4. Wspieranie współpracy w zakresie mobilności wewnątrzunijnej dla partnerów społecznych – działania powinny wspierać obserwatorów europejskich organizacji partnerów społecznych w Komitecie Doradczym ds. Swobodnego Przepływu Pracowników w celu informowania, koordynowania i promowania wewnątrzunijnej mobilności pracowników wśród swoich organizacji członkowskich oraz w celu zapewnienia, że te organizacje członkowskie, które są częścią sieci EURES, są odpowiednio dostosowane do celów EURES.

Na nabór przeznaczono 4 900 000 EUR, zgodnie z następującym podziałem:

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 90% całkowitych kosztów kwalifikowalnych działania.

O wsparcie mogą się ubiegać:

We wszystkich obszarach wnioskodawca i partnerzy muszą mieć siedzibę w jednym z krajów członkowskich UE lub w Islandii bądź Norwegii (stosownie do zapisów Porozumienia EOG). Szczegółowe informacje o wymaganym partnerstwie zawarte są w dokumentacji konkursowej.

Orientacyjny czas trwania projektu wynosi 12 miesięcy, począwszy od 1 stycznia 2018 r.

Termin składania wniosków upływa 16 czerwca 2017 r.

Więcej informacji dostępnych jest pod adresem: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=629&langId=en&callId=512&furtherCalls=yes