górne tło

Budżet obywatelski: zagłosuj już dziś!

17 czerwca rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Głosować będzie można do 30 czerwca. Ostatecznie, po rozpatrzeniu protestów, do udziału w głosowaniu zakwalifikowano 111 projektów ogólnomiejskich oraz 208 projektów dzielnicowych, czyli w sumie 319 propozycji.

Jak zagłosować?

Głosowanie odbywa się w terminie od 17 do 30 czerwca. Głosować można w zaciszu domowym za pośrednictwem platformy głosowania pod adresem internetowym budzet.krakow.pl.

W tym roku powracają papierowe karty głosowania. Będzie je można wydrukować samodzielnie lub pobrać w punktach głosowania, których wykaz dostępny jest tutaj, a następnie wrzucić do przygotowanych urn. W niektórych punktach będzie również możliwość oddania głosu on-line.

Należy pamiętać, że aby oddać głos na papierze, trzeba okazać osobie obsługującej punkt głosowania jakikolwiek dokument potwierdzający tożsamość. Nie ma możliwości, aby jedna osoba wrzuciła do urny cały plik kart do głosowania – należy to zrobić osobiście.

Każdy głosujący musi oddać głos na sześć różnych projektów, w tym trzy głosy na zadania o charakterze lokalnym w dzielnicy swojego zamieszkania i trzy głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim.

Uwaga! Zapis ten nie dotyczy mieszkańców Dzielnicy XVI Bieńczyce, z uwagi na nieprzystąpienie tej dzielnicy do budżetu obywatelskiego. Aby głos oddany przez mieszkańca Bieńczyc był ważny, musi on wskazać tylko trzy projekty o charakterze ogólnomiejskim.

Najwyżej oceniony przez głosującego projekt zadania otrzymuje 3 punkty, a najniżej – 1 punkt. W celu oddania ważnego głosu należy ręcznie w poniższych tabelach uzupełnić wszystkie rubryki.

Głos będzie nieważny, jeżeli:

  1. na karcie głosowania lub podczas głosowania za pośrednictwem platformy internetowej wpisane dane będą niewłaściwe lub wymagane dane nie zostaną podane;
  2. dane na karcie głosowania nie będą wypełnione czytelnie, pismem odręcznym lub nie będą posiadać czytelnego podpisu;
  3. dane na karcie do głosowania lub dane podane podczas głosowania za pośrednictwem platformy internetowej zostaną wpisane niewyraźnie lub zostaną wpisane w niewłaściwej rubryce;
  4. w wyniku weryfikacji karty zostanie stwierdzony brak podpisu na karcie do głosowania lub dane osobowe lub numer PESEL będą niepoprawne;
  5. w wyniku weryfikacji stwierdzone zostanie, że głos został oddany więcej niż jeden raz.

Warto pamiętać, że głosowanie można połączyć również z dobrą zabawą podczas pikników i innych imprez miejskich. Zobacz informację o mobilnych punktach głosowania.

Urząd Miasta Krakowa i Rady Dzielnic zapewnią prawie 90 punktów do głosowania, w tym: punkty obywatelskie w galeriach handlowych, namiot obywatelski na Małym Rynku, MOWIS, MCD, jednostki pomocy społecznej i kultury. Informacja o punktach do głosowania znajduje się tutaj.

Dodatkowo organizowane będą mobilne punkty głosowania podczas wybranych imprez miejskich i dzielnicowych:

Mobilne punkty głosowania będą również dostępne na piknikach obywatelskich:

Pikniki obywatelskie będą również okazją do zaprezentowania przez wnioskodawców swoich projektów poddanych pod głosowanie. Po godz. 16.00 planowane są potańcówki.

Punkty obywatelskie i mobilny punkt konsultacyjny

Miasto przygotowało też stałe punkty obywatelskie w galeriach Bonarka i M1 oraz w namiocie sferycznym na Małym Rynku. W weekendy (17–18 oraz 24–25 czerwca) na imprezach plenerowych odbywających się w Krakowie, takich jak Piknik Lotniczy czy Jarmark Świętojański, będzie obecny mobilny punkt konsultacyjny, w którym również będzie można otrzymać informacje na temat budżetu obywatelskiego oraz zagłosować na wybrane projekty. Budżetowi obywatelskiemu będą poświęcone trzy pikniki obywatelskie (zorganizowane w parku Bednarskiego, parku Ratuszowym oraz na Błoniach). Pikniki to zarówno doskonała okazja do zapoznania się z projektami zgłoszonymi w tegorocznym budżecie obywatelskim, jak i możliwość oddania głosu i uczestniczenia w licznych atrakcjach.

Poza wymienionymi już inicjatywami miasto na bieżąco udostępnia materiały promocyjne na lokalne eventy, organizowane na przykład przez dzielnice.

Imprezom plenerowym towarzyszy mobilna wystawa przedstawiająca zrealizowane projekty poprzednich edycji budżetu obywatelskiego. Wystawę przez cały czerwiec będzie można oglądać w różnych miejscach Krakowa, także podczas większych imprez plenerowych:

Jak zagłosować na projekty budżetu obywatelskiego w internecie - poradnik wideo