górne tło

Nabór wniosków na projekty przeciwdziałające korupcji

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków w ramach Internal Security Fund Police (Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – instrument współpracy policyjnej) nr ISFP-2017-AG-CORRUPT zatytułowany „Call for Proposals for Projects on Corruption” (Nabór wniosków na projekty przeciwdziałające korupcji).

Celem naboru jest finansowanie projektów przeciwdziałających korupcji. Ogólnym celem zaproszenia do składania wniosków jest opracowanie narzędzi do walki z korupcją. W szczególności ukierunkowany jest na następujące obszary: korupcja w budżetowaniu i zamówienia publiczne na szczeblu lokalnym; ocena ryzyka i zapobieganie korupcji w sektorach o wysokim ryzyku korupcyjnym; zapobieganie wykorzystywaniu usług finansowych i profesjonalnych do korupcji i prania pieniędzy pochodzących z korupcji; wspieranie społeczeństwa obywatelskiego i obywateli w celu ujawnienia praktyk korupcyjnych; działania wspierające i zapewniające pomoc prawną i pomoc techniczną dla informatorów; badania metodologii mające na celu ujawnienie korupcji w procesie stanowienia i egzekwowania prawa.

Wnioski składanie w naborze muszą wpisywać się w co najmniej jeden z następujących priorytetów:

  1. Zapobieganie korupcji w sektorach wysokiego ryzyka, w tym poprzez promowanie narzędzi oceny ryzyka i zarządzania ryzykiem oraz narzędzi nadzoru cywilnego i dziennikarstwa śledczego, a także udzielanie informatorom pomocy technicznej i prawnej;
  2. Ocena wpływu wdrożonych środków antykorupcyjnych;
  3. Zwiększanie skuteczności ścigania korupcji, szczególnie w odniesieniu do złożonych spraw transgranicznych;
  4. Wdrażanie najlepszych praktyk w całej UE.

Możliwe działania:

W przypadku działań związanych z państwami trzecimi i w państwach trzecich w ramach naboru kwalifikują się następujące rodzaje działań:

Wnioskodawca i współwnioskodawcy muszą być osobami prawnymi, z siedzibą w państwie członkowskim UE uczestniczącym w instrumencie współpracy policyjnej. Wnioskodawca i współwnioskodawcy muszą być podmiotami publicznymi, prywatnymi podmiotami działającymi non-profit lub organizacjami międzynarodowymi. Wymagane jest partnerstwo co najmniej dwóch podmiotów z siedzibą w dwóch różnych państwach członkowskich uczestniczących w instrumencie współpracy policyjnej.

Maksymalny okres realizacji projektów wynosi 24 miesiące.

Na konkurs przeznaczono 2 200 000 EUR. Poziom dofinansowania powinien wynosić minimum 250 000 EUR. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 90% całkowitych kosztów kwalifikowalnych działania.

Termin składania wniosków upływa 20 marca 2018 r. o godz. 17:00 czasu obowiązującego w Brukseli.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/isfp/topics/isfp-2017-ag-corrupt.html