górne tło

Nabór wniosków w programie Erasmus+ - Kluczowe działanie 3

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków EACEA/28/2017 w ramach programu Erasmus+ Kluczowe działanie 3: Wsparcie w reformowaniu polityk – inicjatywy dotyczące innowacji w zakresie polityki, Europejskie eksperymenty polityczne w obszarze edukacji i szkoleń pod kierownictwem organów władzy publicznej wysokiego szczebla (2017/C 416/03).

Celem naboru jest działanie na rzecz poprawy skuteczności i efektywności systemów edukacji oraz szkoleń przez gromadzenie i ocenę dowodów dotyczących systemowego wpływu innowacyjnych działań politycznych. Nabór wymaga zaangażowania organów władzy publicznej wysokiego szczebla kwalifikujących się krajów oraz wykorzystania właściwych i powszechnie uznanych metod oceny opartych na badaniach terenowych (eksperymentach).

Priorytetowe tematy naboru to:

Badania terenowe muszą zostać przeprowadzone w co najmniej trzech krajach, których władze publiczne (zgodnie z opisem zawartym w pkt 2a) lub upoważnione podmioty uczestniczą w realizacji projektu.

Działania muszą rozpocząć się między dniem 1 stycznia 2019 r. a dniem 28 lutego 2019 r.

W naborze wnioski mogą składać:

  1. Organy władzy publicznej (ministerstwa lub podmioty równoważne) odpowiedzialne za edukację i szkolenia działające na najwyższym krajowym lub regionalnym poziomie (odpowiadającym kodom NUTS 1 lub 2; w przypadku krajów, w których kody NUTS 1 lub 2 nie są dostępne, zastosowanie ma najwyższy dostępny kod (1)). Organy władzy publicznej odpowiedzialne za sektory inne niż edukacja i szkolenia (np. zatrudnienie, finanse, sprawy społeczne, sprawy wewnętrzne, sprawiedliwość, zdrowie itp.) są uznawane za kwalifikujące się, o ile wykażą, że posiadają określone kompetencje w dziedzinie, w której dany eksperyment ma być przeprowadzony. Organy władzy publicznej mogą być reprezentowane przez inne organizacje publiczne lub prywatne, a także prawnie ustanowione sieci lub stowarzyszenia władz publicznych pod warunkiem że posiadają pisemne upoważnienie z wyraźnym odniesieniem do składanego wniosku.
  2. Publiczne lub prywatne organizacje bądź instytucje działające w obszarze edukacji i szkoleń lub w innych związanych z nimi obszarach.
  3. Publiczne lub prywatne organizacje bądź instytucje prowadzące działania międzysektorowe związane z edukacją i szkoleniami w innych sektorach społeczno-gospodarczych (np. organizacje pozarządowe, służby odpowiedzialne za informowanie i poradnictwo, organy władzy publicznej, agencje lub służby odpowiedzialne za edukację, szkolenia, młodzież, zatrudnienie, sprawy społeczne, sprawy wewnętrzne, sprawiedliwość, zapewnienie jakości, uznawanie lub walidację; podmioty świadczące poradnictwo zawodowe, izby gospodarcze, partnerzy gospodarczy i społeczni, organizacje zawodowe, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, kulturalne lub sportowe, jednostki ewaluacyjne lub badawcze, media itp.).

Za kwalifikujące się uznaje się wyłącznie wnioski złożone przez osoby prawne mające siedzibę w następujących państwach objętych programem:

Wymagane jest partnerstwo minimum 4 podmiotów reprezentujących 3 kwalifikujące się państwa. W szczególności:

Partnerstwa muszą obejmować co najmniej jeden odpowiedni organ władzy publicznej (zgodnie z opisem zawartym w pkt 2a) pochodzący z państwa członkowskiego UE.

Wniosek dotyczący projektu może koordynować i złożyć wyłącznie jeden z następujących podmiotów, działający w imieniu wszystkich wnioskodawców:

Na nabór przeznaczono 10 000 000 EUR. Wkład finansowy UE nie może przekroczyć 75% całkowitych kosztów kwalifikowalnych. Maksymalna kwota dotacji na jeden projekt wyniesie 2 000 000 EUR.

Składanie i wybór wniosków odbędą się w dwóch etapach:

Szczegółowe inforamcje dostępne są pod adresem: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-initiatives-for-policy-innovation-european-policy-experimentation-eacea-282017_en