górne tło

Trwa nabór zgłoszeń do drugiej edycji trójnarodowego konkursu Young Europeans Award

Organizatorami konkursu są: Francusko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (DFJW/OFAJ), Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (DPJW/PNWM), Fundacja Kultury Allianz, Fundacja Hippocrène oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Pytanie „To be or not to be... a European?”, będące tematem przewodnim konkursu, ma zachęcić uczestników do konfrontacji z Europą jutra z dzisiejszej perspektywy. Projekty mogą dotyczyć różnych aspektów tego pytania, np. geografii, kultury, społeczeństwa lub polityki. W szczególności pod uwagę powinna zostać wzięta perspektywa na państwa sąsiadujące - państwa nienależące do UE lub leżące poza Europą. W tym świetle, kluczowe znaczenie zyskuje definicja "Wspólnoty europejskiej": jak będziemy mogli kształtować tę wspólnotę w przyszłości? Jakim wkładem w ten europejski projekt chcemy w przyszłości podzielić się z naszymi sąsiadami spoza UE i czego możemy nauczyć się od siebie nawzajem? W każdej edycji konkursu jedno państwo pełni rolę gościa honorowego. Tym razem, w edycji przypadającej na lata 2017-2018, jest nim Zjednoczone Królestwo. Mile widziane są projekty uwzględniające współpracę z młodzieżą z Anglii, Walii, Szkocji lub Irlandii Północnej.

Aby zakwalifikować się do konkursu, zgłoszony projekt musi uwzględniać wspólne działania podejmowane przez partnerów z Francji, Niemiec oraz Polski. Jeden z trzech partnerów wysyła zgłoszenie do konkursu i pełni rolę głównego zgłaszającego projekt. Udział w konkursie jest bezpłatny. Jeśli projekt będzie realizowany w ramach międzynarodowego spotkania młodzieży, można złożyć wniosek o jego dofinansowanie do Polsko-Niemieckiej lub Niemiecko-Francuskiej Współpracy Młodzieży.

Do konkursu mogą zgłaszać się dowolne grupy młodzieży (szkolne lub pozaszkolne) z Niemiec, Francji i Polski, w których skład wchodzą młodzi ludzie w wieku do 21 roku życia. Grupa biorąca udział w konkursie musi składać się z co najmniej 6 do 8 osób, licząc według miejsca zamieszkania - co najmniej 2 osoby z Francji, 2 osoby z Niemiec, 2 osoby z Polski oraz, jeśli kraj będący gościem honorowym uczestniczy bezpośrednio w projekcie, co najmniej 2 osoby z tego państwa.

Nagrodą dla trzech grup ze wspólnego, zwycięskiego zespołu będzie zorganizowany pobyt w Warszawie jesienią 2018 roku. Wyjazd umożliwi zwycięzcom bliższe poznanie siebie nawzajem oraz wspólne poznawanie Europy. Do udziału we wspólnym programie zaproszona zostanie także grupa młodzieży z kraju będącego gościem honorowym. Zwycięstwo w konkursie oznacza również udział w ceremonii, podczas której wręczona zostanie nagroda. Podczas tej imprezy zwycięzcy będą mieli okazję poznać europejskie osobistości ze świata kultury, polityki, ekonomii oraz środowisk akademickich, które czynnie kształtują przyszłość Europy i nagłaśniają sprawy ważne dla europejskiej młodzieży. W trakcie wyjazdu zwycięzcy będą mieli okazję zaprezentować ważnym decydentom swój projekt oraz przedstawić swoje pomysły dotyczące Europy.

Zgłoszenia do konkursu oraz związane z nimi dokumenty można składać do 1 marca 2018 r.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.young-europeans-award.org/pl