Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych

Centrum Projektów Polska Cyfrowa, pełniące funkcję Instytucji Pośredniczącej w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, ogłosiło konkurs na dofinansowanie projektów w ramach Działania 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych" w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Środki w ramach Działania 3.1 przeznaczone są na dofinansowanie projektów, które w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celu szczegółowego nr 5 Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu w tym e-usług publicznych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, zwłaszcza poprzez:

  • rozwój kompetencji cyfrowych umożliwiających stworzenie popytu na internet oraz TIK,
  • nabycie umiejętności korzystania z e-usług, począwszy od nauki obsługi komputera i Internetu jak i rozwijanie umiejętności bardziej zaawansowanych,
  • stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym.

W ramach ogłoszonego konkursu dofinansowanie można otrzymać na projekty dotyczące działań szkoleniowych ukierunkowanych na rozwój kompetencji cyfrowych. Aby uzyskać jak najbardziej efektywny rezultat tych działań istnieje możliwość wykorzystania innych form przekazywania wiedzy niż stacjonarne kursy i szkolenia, integrujących i angażujących ich uczestników przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi TIK. W tym kontekście dopuszcza się projekty kompleksowe, które łączą różnorodne formy dotarcia do ostatecznego odbiorcy.

Możliwa jest realizacja projektów parasolowych, czyli projektów, na realizację których przyznano dotację i które są wdrażane za pomocą mikroprojektów (określonych części projektu parasolowego). W tego rodzaju projekcie istnieje jeden partner wiodący (wnioskodawca), partnerzy mikroprojektów oraz partnerzy uczestniczący. Prowadzone
w ramach projektu parasolowego działania mikroprojektów mają tworzyć jeden spójny projekt i służyć osiągnięciu wspólnego celu.

Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie projektu są organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118, z późn. zm), które w realizację projektu będą mogły zaangażować także:

  • JST na poziomie gminy, w formie podmiotów upoważnionych do ponoszenia wydatków, o których mowa w rozdziale 3 pkt 1 lit. a) Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 10 kwietnia 2015 r. w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach EFRR, EFS i FS na lata 2014-2020, zgodnie z zawartym z organizacją pozarządową porozumieniem;
  • inne organizacje pozarządowe, JST (inne niż na poziomie gminy) oraz ich związki i stowarzyszenia, instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku, występujące w formie partnerów, zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020.

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu, jednostka samorządu terytorialnego na poziomie gminy, która przystępuje do udziału w projekcie, ma możliwość zawarcia porozumienia tylko z jednym wnioskodawcą. Wnioskodawca nie może być partnerem projektu w innym złożonym do dofinansowania bądź realizowanym projekcie w ramach działania 3.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Ponadto, miejsce realizacji projektu powinno obejmować obszar co najmniej dwóch województw, a okres realizacji nie może przekraczać 3 lat.

Zgodnie z zapisami załącznika nr 5 do Regulaminu konkursu „Formalne i merytoryczne kryteria wyboru projektów", jako kryteria merytoryczne obligatoryjne podano między innymi, iż działania projektowe obejmą minimum 40 gmin a maksymalnie 300 gmin, z których przynajmniej 50% ma do 100% średniego dochodu na 1 mieszkańca w gminach
do 100 000 mieszkańców. W projekcie wnioskodawca wskazuje także liczbę uczestników, korzystających ze wsparcia w ramach projektu, która musi być zgodna z lokalnymi diagnozami zasobów i potrzeb w zakresie kompetencji cyfrowych w obszarze będącym przedmiotem projektu. Jak ustalono, minimum 75% całkowitej liczby uczestników projektu posiada miejsce zamieszkania na obszarze gminy, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 000 osób; pozostali uczestnicy projektu mogą być mieszkańcami gminy, mającej nie więcej aniżeli 100 000 mieszkańców.

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi 180 000 000 PLN. Minimalna wartość projektu wynosi 5 000 000 PLN, a maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania wynosi 37 200 000 PLN. Maksymalny poziom dofinansowania projektu stanowi 93% wydatków kwalifikowanych projektu. Wymagany jest wkład własny wnioskodawcy na poziomie minimum 7% wydatków kwalifikowanych projektu.

Wnioski można będzie składać w terminie od 2 listopada 2015 r. do 2 lutego 2016 r.

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym Regulamin konkursu wraz z załącznikami, można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: http://cppc.gov.pl/programy/popc-2/po-polska-cyfrowa-3-1/nabor-wnioskow-popc-3-1-2/

 

Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2015-10-02
Data aktualizacji: 2015-10-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź