Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków nr HOME/2015/AMIF/AG/INTE zatytułowany „Integration" („Integracja") w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (2014-2020).

Celem konkursu jest dofinansowanie międzynarodowych projektów w zakresie wspierania integracji obywateli państw trzecich w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Wnioski składane w ramach naboru powinny powstać w oparciu o rezultaty poprzednich projektów i muszą dotyczyć priorytetu 1 lub 2 spośród podanych poniżej albo obydwu łącznie oraz być zbudowane tak, aby osiągnąć jeden lub kilka rezultatów w ramach każdego z dwóch priorytetów.

1. Priorytet 1: Wspieranie integracji imigrantek.:

Rezultat 1.1: Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami w zakresie działań wspierających imigrantki, zwłaszcza korzystające z międzynarodowej ochrony, w ich nauce języka, dostępie do zakwaterowania, dostępie do opieki zdrowotnej przystosowanej do ich indywidualnych potrzeb oraz dostępie do kształcenia zawodowego i pomocy ukierunkowanej na poszukiwanie pracy, w tym za pomocą usług ułatwiających zachowanie równowagi z życiem prywatnym i rodzinnym jak usługi opieki nad dziećmi i innymi osobami zależnymi.

Rezultat 1.2: Wdrożenie konkretnych inicjatyw wspierających integrację imigrantek, w tym uchodźców i osób korzystających z ochrony międzynarodowej, w społeczeństwie przyjmującym (poprzez szkolenia, zajęcia edukacyjne i rekreacyjne, kształcenie zawodowe, pomoc w dostępie do rynku pracy, projekty antydyskryminacyjne i inicjatywy kulturalne promujące dialog międzykulturowy i kulturę społeczności przyjmujących).

Rezultat 1.3: Przyczynienie się do budowania potencjału w krajach i na obszarach, gdzie środki skierowane do kobiet (np. ukierunkowane na zminimalizowanie ich izolacji i zapewnienie uczestnictwa w lokalnym życiu społecznym), zwłaszcza uchodźców i osób korzystających z międzynarodowej ochrony, są wciąż niewystarczające.

2. Priorytet 2: Ułatwianie dostępu do pracy i wspieranie integracji w miejscu pracy:

Rezultat 2.1: Wdrożenie konkretnych inicjatyw ukierunkowanych na ułatwianie imigrantom dostępu do pracy i, w szczególności, osób korzystających z międzynarodowej ochrony (oraz uchodźców mających legalny dostęp do rynku pracy) poprzez między innymi informacje o rynku pracy, szkolenia językowe i zawodowe, ocenę umiejętności, informacje w sprawie uznawania kwalifikacji oraz kontakt z potencjalnymi pracodawcami.

Rezultat 2.2: Identyfikacja przykładów i podkreślanie wspierania procesu integracji przez przedsiębiorców imigrantów.

Rezultat 2.3: Stymulowanie metod angażujących pracodawców i partnerów społecznych w proces integracji oraz zapewnienie, że lepsza integracja w miejscu pracy jest osiągnięta poprzez promowanie i efektywne zarządzanie różnorodnością.

Rezultat 2.4: Wymiana doświadczeń w zakresie inicjatyw angażujących pracodawców w wysiłki na rzecz integracji, na przykład poprzez szkolenia, projekty mentorskie, programy wspierające start-upy, zarządzanie różnorodnością lub promowanie integracji w miejscu pracy. Inicjatywy takie mogą angażować pracodawców (w tym administrację publiczną), partnerów społecznych, organizacje imigrantów oraz innych zainteresowanych interesariuszy.

W ramach naboru wsparcie można otrzymać na następujące rodzaje działań:

  • wymiana wiedzy oraz budowanie potencjału w zakresie działań integracyjnych skierowanych do imigrantek
  • budowanie potencjału w krajach i sektorach, gdzie działania skierowane do imigrantek są wciąż niewystarczające, mające na celu zminimalizowanie ich izolacji i ograniczeń w ich uczestnictwie w życiu lokalnym
  • wdrożenie konkretnych inicjatyw wspierających integrację imigrantek, w tym kobiet korzystających z międzynarodowej ochrony, w społeczeństwie przyjmującym (poprzez szkolenia, zajęcia edukacyjne i rekreacyjne, kształcenie zawodowe, pomoc w dostępie do rynku pracy, projekty antydyskryminacyjne i inicjatywy kulturalne)
  • wdrożenie konkretnych inicjatyw skierowanych na ułatwienie dostępu do pracy i wspierających integrację w miejscu pracy imigrantów i, szczególnie, osób korzystających z międzynarodowej ochrony
  • wymiana doświadczeń w zakresie inicjatyw angażujących pracodawców w wysiłki na rzecz integracji, na przykład poprzez szkolenia, projekty mentorskie, programy wspierające start-upy, zarządzanie różnorodnością lub promowanie integracji w miejscu pracy. Inicjatywy takie mogą angażować pracodawców (w tym administrację publiczną), partnerów społecznych, organizacje imigrantów oraz innych zainteresowanych interesariuszy
  • rozwój metodologii dla wielostronnej współpracy w rozwiązywaniu kwestii różnorodności i integracji w miejscu pracy.

Wymagane jest złożenie wniosku w partnerstwie co najmniej 4 podmiotów z siedzibą w 4 różnych krajach członkowskich Unii Europejskiej, uczestniczących w Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (spośród państw członkowskich UE tylko Dania nie bierze udziału w FAMI).

Wnioskodawcami i partnerami mogą być osoby prawne, instytucje publiczne oraz prywatne podmioty non-profit zarejestrowane w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej uczestniczącym w Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, a także organizacje międzynarodowe.

Okres realizacji projektu nie może przekraczać 24 miesięcy.

Szacunkowy budżet przewidziany na konkurs wynosi 5 250 000 euro. Dofinansowanie projektu powinno mieścić się w przedziale 350 000 – 650 000 euro. Maksymalny poziom wsparcia wynosi do 90% całkowitych kwalifikowanych kosztów działania.

Termin składania wniosków upływa 29 lutego 2016 r. o godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Szczegółowe informacje o naborze można uzyskać na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/financing/fundings/migration-asylum-borders/asylum-migration-integration-fund/calls/2015/inte/index_en.htm

Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: SYLWIA DROŻDŻ
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2016-01-11
Data aktualizacji: 2016-01-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź