Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków nr JUST/2015/SPOB/AG/VICT zatytułowany Action grants to support victims of violence and crime („Dotacje na działania w celu wspierania ofiar przemocy i przestępstw”) w ramach Rights, Equality and Citizenship Programme 2014-2020 („Programu Prawa, Równość i Obywatelstwo 2014-2020”) oraz JUSTICE Programme 2014-2020 (“Programu Sprawiedliwość 2014-2020”).


Konkurs, oparty na rocznych programach pracy na 2015 r. ww. programów, łączy fundusze przewidzianych w nich dwóch naborów. Obydwa dotyczą ofiar, lecz każdy z odmiennej perspektywy. Pierwszy ma na celu dofinansowanie międzynarodowych projektów wspierających ofiary przemocy zgodnie z celem szczegółowym programu REC:
•    zapobieganie i zwalczanie wszystkich formy przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet, a także innych grup zagrożonych przemocą w bliskich związkach; oraz
•    ochrona ofiar takiej przemocy (komponent Daphne).
Drugi dofinansowuje międzynarodowe i krajowe projekty zwiększające prawa ofiar przestępstw zgodnie z konkretnym celem programu Sprawiedliwość, aby ułatwić skuteczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla wszystkich, w tym promowanie i wspieranie praw ofiar przestępstw (komponent Dostęp do wymiaru sprawiedliwości).
Projekty realizowane w ramach obu komponentów powinny przyczynić się do skutecznego i spójnego wdrożenia i praktycznego stosowania prawa UE w zakresie praw ofiar przestępstw, w szczególności:
•    Dyrektywy 2012/29 /UE ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw;
•    Dyrektywy 2011/99 /UE w sprawie europejskiego nakazu ochrony;
•    Rozporządzenia (UE) 606/2013 w sprawie wzajemnego uznawania środków ochrony w sprawach cywilnych;
•    Dyrektywy 2004/80 /WE odnoszącej się do kompensaty dla ofiar przestępstw.
W ramach komponentu Daphne projekty powinny mieć charakter ponadnarodowy oraz koncentrować się w szczególności na jednym lub więcej spośród następujących działań:
•    budowanie potencjału i szkolenia dla specjalistów, w szczególności dla personelu zapewniającego ofiarom specjalistyczne wsparcie (np. porady prawne)
•    budowanie potencjału i szkolenia w odniesieniu do kwestii związanych z płcią oraz dotyczących dzieci, zwłaszcza dla specjalistów (np. nauczycieli), będących punktem pierwszego kontaktu dla ofiar przemocy, aby mogli lepiej odpowiadać na specyficzne potrzeby bezbronnych ofiar, włącznie z informowaniem ich na temat specjalistycznych usług wsparcia;
•    konkretne programy wsparcia skierowane przede wszystkim do najbardziej bezbronnych ofiar (np. osób z niepełnosprawnościami)
•    wzajemne uczenie się, identyfikacja oraz wymiana dobrych praktyk, rozwój metod pracy, które mogą być przeniesione do innych państw uczestniczących;
•    kampanie podnoszące świadomość społeczną, szkolenia i wymiana najlepszych praktyk wśród specjalistów i/lub usługi wsparcia w zakresie praw ofiar przemocy i ochrony oraz dostępnego wsparcia.
W ramach komponentu Dostęp do wymiaru sprawiedliwości projekty (krajowe lub międzynarodowe) powinny koncentrować się szczególnie na jednym lub więcej spośród następujących działań:
•    wzajemne uczenie się, identyfikacja oraz wymiana dobrych praktyk, rozwój metod pracy, które mogą być przeniesione do innych państw uczestniczących i które poprawiają praktyczne stosowanie jakichkolwiek szczególnych praw przyznanych przez prawodawstwo UE;
•    budowanie potencjału odpowiednich specjalistów (np. policji) dotyczącego potrzeb ofiar w zakresie pomocy, informacji, wsparcia, ochrony oraz kompensaty;
•    budowanie potencjału personelu w organizacjach wspierających ofiary i usługach sprawiedliwości naprawczej w zakresie zapotrzebowania ofiar na korzystanie z ich usług w razie potrzeby (np. porady praktyczne i prawne) oraz inne sposoby zapewnienia dostępu do tego rodzaju usług (np. telefony zaufania);
•    rozwój narzędzi informacyjnych, wymiana i przekazywanie informacji, a także działania upowszechniające i uświadamiające w zakresie praw ofiar zgodnie z przepisami UE
•    ułatwianie współpracy pomiędzy odpowiednimi władzami i agencjami, prawnikami i/lub usługodawcami
•    działania analityczne, takie jak zbieranie danych i tworzenie baz danych, ankiety i badania, które mają na celu wypełnienie luk w wiedzy na temat praw ofiar w UE i/lub ukazują, w jaki sposób – korzystając z podejścia opartego na faktach – może być rozwijana polityka UE dotycząca praw ofiar.
O wsparcie mogą się ubiegać:
•    ustanowione zgodnie z prawem organizacje publiczne lub prywatne oraz organizacje międzynarodowe (dotyczy wnioskodawcy i partnerów)
•    wnioskodawca musi być organizacją non-profit - podmioty i organizacje nastawione na osiąganie zysku mogą być partnerami
•    wnioskodawca i partnerzy muszą mieć siedzibę w kraju członkowskim Unii Europejskiej albo w Islandii (dotyczy komponentu Daphne) bądź w kraju członkowskim UE z wyłączeniem Zjednoczonego Królestwa i Danii (dotyczy komponentu Dostęp do wymiaru sprawiedliwości). Nie dotyczy to organizacji międzynarodowych.
Projekt w ramach Daphne musi mieć charakter międzynarodowy – wymagany jest udział organizacji z minimum 3 różnych uprawnionych krajów. Natomiast projekt w ramach komponentu Dostęp do wymiaru sprawiedliwości może mieć charakter krajowy lub międzynarodowy – może być składany przez pojedynczego wnioskodawcę (dotyczy projektu krajowego) bądź w ramach partnerstwa.
Szacunkowy budżet konkursu wynosi:
•    3 019 357 euro – Daphne
•    2 000 000  euro – Dostęp do wymiaru sprawiedliwości.
Minimalna kwota dofinansowania wynosi 75 000 euro – nie ma górnej granicy. Maksymalny poziom wsparcia wynosi 80% całkowitych kosztów kwalifikowanych działania. 
Wstępny okres realizacji projektu nie powinien przekraczać 24 miesięcy.
Termin składania wniosków upływa 8 kwietnia 2016 r. o godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego.
Szczegółowe informacje o naborze można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: http://ec.europa.eu/justice/grants1/calls/2015_action_grants/just_2015_spob_ag_vict_en.htm
 

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2016-01-21
Data aktualizacji: 2016-01-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź