Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór wniosków w zakresie ochrony przyrody

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Ochrona przyrody i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo”. Wnioski można będzie składać w okresie od 1 sierpnia 2016 r. do 20 grudnia 2016 r. bądź do wyczerpania alokacji środków.

Cele programu są następujące:

  1. Powstrzymanie procesu utraty różnorodności biologicznej i krajobrazowej, odtworzenie i wzbogacenie zasobów przyrody oraz skuteczne zarządzanie gatunkami i siedliskami (w tym rozpoznanie pojawiających się zagrożeń);
  2. wzmocnienie działań z zakresu edukacji ekologicznej służących ochronie przyrody.

Ogłoszony nabór wniosków dotyczy następujących rodzajów przedsięwzięć:

  1. Monitoring obszarów parków narodowych wynikający z zapisów planów ochrony – zakres prac monitoringowych wynikający z ustanowionych planów ochrony.
  2. Ochrona przeciwpożarowa ekosystemów nieleśnych parków narodowych – w zakresie niekwalifikowalnym z funduszu leśnego.
  3. Wykupy, na cele ochrony przyrody, nieruchomości prywatnych na obszarze parku narodowego gdzie sytuacja życiowa prywatnych właścicieli wymaga szybkiego wykupu – po potwierdzeniu przez: gminę, powiat lub ich jednostki organizacyjne.
  4. Ochrona i rewaloryzacja zabytkowych parków i ogrodów: wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, objętych ochroną w formie pomnika historii lub będących w zarządzie parków narodowych – wymagane jest udostępnienie parku / ogrodu dla społeczeństwa.
  5. Budowa, modernizacja i wyposażenie obiektów i urządzeń służących hodowli zachowawczej lub rezerwatowej pierwotnych ras zwierząt: konika polskiego i konia huculskiego.
  6. Modernizacja ośrodków rehabilitacji zwierząt i wsparcie ich działalności w zakresie:
    1.   poprawy warunków przetrzymywania:
  • wybiegi, zabezpieczenia przed wydostaniem się dla wilka, niedźwiedzia i rysia,
  • basenów dla fok występujących w Bałtyku (szarej, obrączkowanej i pospolitej)
  • duże woliery rozlotowe dla ptaków drapieżnych i sów,
  • basenów dla ptaków wodno-błotnych
  1. pokrycia kosztów transportu, immobilizacji oraz zakupu niezbędnych urządzeń i wyposażenia do ich przewozu (np. klatki),
  2. kosztów leczenia (usługa weterynaryjna oraz leki), a także bieżącego utrzymania (opieka, karma) zwierząt gatunków chronionych – w zakresie zgodnym z wykazem i pozwoleniami GDOŚ.

O wsparcie projektu mogą ubiegać się odpowiednio:

  • w zakresie przedsięwzięć nr 1, 2 i 3 – parki narodowe,
  • w zakresie przedsięwzięć nr 4 – podmioty będące właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub zarządcą zabytkowych parków i ogrodów, z wyłączeniem osób fizycznych oraz podmiotów wpisanych do KRS-rejestru przedsiębiorców (innych niż instytuty badawcze),
  • w zakresie przedsięwzięć nr 5 – parki narodowe, uczelnie wyższe, jednostki naukowe,
  • w zakresie przedsięwzięć nr 6 – podmioty będące właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub zarządcą ośrodków rehabilitacji zwierząt.

Na konkurs – w formie dotacji – przeznaczono 9 000 000 PLN.

Wnioski można będzie składać w okresie od 1 sierpnia 2016 r. do 20 grudnia 2016 r. bądź do wyczerpania alokacji środków.

Pytania dotyczące naboru można kierować na adres: Przyroda@nfosigw.gov.pl

Więcej informacji o naborze znajduje się na stronie: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/ochrona-i-przywracanie-roznorodnosci/nabor-12016/

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2016-07-29
Data aktualizacji: 2016-08-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź