Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór Komisji Europejskiej dotyczący narzędzi internetowych

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków nr REC-RPPI-EVOT-AG-2016.

Nabór zatytułowany jest Action grants to explore the role of internet tools in stimulating democratic participation and to investigate how digital tools can contribute to the stronger and longer-term engagement of citizens, under a Pilot Project "E-voting: making the best use of modern technologies for more active and democratic voting procedures (Dotacje na działania w celu zbadania roli narzędzi internetowych w stymulowaniu demokratycznego uczestnictwa i prowadzenie dochodzenia, w jaki sposób narzędzia cyfrowe mogą przyczyniać się do silniejszego i bardziej długotrwałego zaangażowania obywateli, w ramach projektu pilotażowego ”E-głosowanie: jak najlepsze wykorzystanie nowoczesnych technologii w celu bardziej aktywnych i demokratycznych procedur głosowania”) w ramach Rights, Equality and Citizenship Programme (Programu Prawa, Równość i Obywatelstwo).

W ciągu ostatnich 25 lat znacząco zmieniło się społeczeństwo europejskie, gdyż w coraz większym stopniu obywatele UE mieszkają i pracują w innym państwie członkowskim. Unijne obywatelstwo umożliwia mobilnym obywatelom UE głosowanie i kandydowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach samorządowych na takich samych warunkach jak obywatele kraju przyjmującego. Mogą oni także chcieć skorzystać z prawa do głosowania w swoim państwie pochodzenia. Udział w życiu politycznym jest kluczem do obywatelstwa i jest niezbędny do uprawomocnienia podejmowania decyzji w rządzie. Jednakże na uczestnictwo obywateli UE w życiu politycznym może mieć wpływ biurokracja i przestarzałe procedury głosowania. Zarazem niska frekwencja w wyborach, w tym w wyborach do PE i zwłaszcza wśród młodych osób, jest wyzwaniem dla demokracji. Aby zaradzić tym problemom należy przeanalizować sposoby stymulowania udziału w wyborach przez wszystkich obywateli poprzez ułatwienie głosowania, włączając w to jak najlepsze wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Działania podejmowane w ramach naboru mają na celu:

  • zbadanie roli usług internetowych i aplikacji na stymulowanie demokratycznego udziału oraz zbadanie, jak cyfrowe narzędzia mogą przyczynić się do silniejszego i bardziej długotrwałego demokratycznego zaangażowania obywateli
  • wywołanie szerokiego wachlarza wniosków, ukierunkowanych zwłaszcza, ale nie wyłącznie, na młodych ludzi i mobilnych obywateli UE.

Stymulowanie demokratycznego uczestnictwa oraz przyczynienie się do mocniejszego i bardziej długotrwałego zaangażowania demokratycznego należy rozumieć w kategoriach (zrównoważonego) wzrostu frekwencji wyborczej i zaangażowania wyborców w proces polityczny oraz działań wspierających, takich jak dostępne, wydajne procesy głosowania i rejestracji, dostępne i angażujące procesy polityczne (takie jak zaangażowanie w selekcję kandydatów, debaty itp.), a także dostępne i przejrzyste informacje dla wyborcy.

Wnioskodawcą w konkursie może być podmiot publiczny lub prywatna organizacja nie nastawiona na zysk, właściwie ustanowiona w jednym z krajów uczestniczących w programie (tj. w kraju członkowskim UE, włączając w to ich departamenty zamorskie), lub organizacja międzynarodowa. Partnerzy muszą być podmiotami publicznymi lub prywatnymi organizacjami, właściwie ustanowionymi w jednym z krajów uczestniczących w programie, lub organizacjami międzynarodowymi.

Wniosek może mieć charakter krajowy (lokalny lub regionalny) bądź międzynarodowy i musi angażować co najmniej 2 kwalifikujące się organizacje (wnioskodawcę i partnera).

Maksymalny okres trwania projektu wynosi 18 miesięcy.

Na konkurs przeznaczono 700 000 EUR. Wnioskowana kwota grantu nie powinna być niższa niż 75 000 EUR i wyższa niż 350 000 EUR. Przewiduje się wybór minimum 2 projektów.

Wnioski można składać od dnia 17 listopada 2016 r. do 24 stycznia 2017 r. (godz. 17:00).

Szczegółowe informacje na temat naboru można uzyskać na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/rec/topics/rec-rppi-evot-ag-2016.html

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2016-10-10
Data aktualizacji: 2016-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź