Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs PO WER - „Profesjonalizacja opieki nad osobami starszymi o różnym stopniu niesamodzielności”

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełniący funkcję Instytucji Pośredniczącej dla Działania 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym, ogłosił konkurs nr POWR.02.08.00-IP.03-00-002/16 pt. „Profesjonalizacja opieki nad osobami starszymi o różnym stopniu niesamodzielności”.

Konkurs dotyczy typu operacji:

  1. Wypracowanie, przetestowanie i wdrożenie (w tym upowszechnienie) standardów usług łącznie z weryfikacją standardów kształcenia kadr usług asystenckich i opiekuńczych na rzecz osób starszych o różnym stopniu niesamodzielności w miejscu zamieszkania z uwzględnieniem świadczenia tych usług przez osoby 50+.
  2. Opracowanie standardów kształcenia w usługach asystenckich i opiekuńczych świadczonych na rzecz osób starszych o różnym stopniu niesamodzielności w ich miejscu zamieszkania (w powiązaniu z wypracowanymi standardami).

Projekty składane na konkurs powinny przyczyniać się do realizacji celów PO WER, a zwłaszcza muszą wpisywać się w realizację celu szczegółowego nr 2 PO WER „Standaryzacja jakości usług asystenckich i opiekuńczych dla osób o różnym stopniu niesamodzielności”.

Głównym celem planowanego projektu jest profesjonalizacja opieki nad osobami starszymi o różnym stopniu niesamodzielności. Realizacja projektu przyczyni się do skuteczniejszej realizacji interwencji i doprowadzi do większej efektywności, spójności i skoordynowanych rozwiązań, gdyż:

  • opracowane zostaną standardy kształcenia w usługach asystenckich i opiekuńczych świadczonych na rzecz osób starszych o różnym stopniu niesamodzielności;
  • wprowadzony zostanie jednolity system oceny niesamodzielności osób starszych,
  • zaistnieje możliwość prowadzenia analizy porównawczej osiągniętych rezultatów prowadzonych działań (m.in. analizy porównawczej między gminami, w których przeprowadzono pilotaż, a innymi gminami),
  • powstanie możliwość oceny usług asystenckich i opiekuńczych świadczonych w gminach,
  • jak również możliwość długoterminowego planowania form wsparcia dla osób starszych o różnym stopniu niesamodzielności.

Długofalowym efektem realizacji projektu będzie wprowadzenie powszechnych rozwiązań prawnych z zakresu opieki nad osobami niesamodzielnymi, co będzie pierwszym krokiem do włączenia ryzyka niesamodzielności w katalog ryzyk socjalnych obejmowanych systemem zabezpieczenia społecznego w Polsce. Wprowadzone, powszechne rozwiązania, będą z mocy prawa monitorowane oraz kontrolowane, co będzie trwałym efektem projektu.

Minimalny zakres projektu został opisany w Regulaminie konkursu.

O wsparcie mogą ubiegać się:

  • administracja rządowa i jej jednostki podległe oraz nadzorowane,
  • jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne,
  • stowarzyszenia i związki jednostek samorządu terytorialnego,
  • organizacje pozarządowe,
  • podmioty ekonomii społecznej,
  • federacje lub związki organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej,
  • samorząd gospodarczy i zawodowy,
  • partnerzy społeczni zgodnie z definicją przyjętą w PO WER,
  • uczelnie i podmioty uczestniczące w kształceniu na poziomie wyższym,
  • jednostki naukowe, w tym instytuty badawcze,
  • przedsiębiorcy.

Projekt należy realizować w formule partnerskiej, w partnerstwie złożonym z nie więcej niż 4 podmiotów (tj. wnioskodawca – partner wiodący + 3 partnerów), w tym co najmniej:

  • jednego instytutu badawczego,
  • uczelni posiadającej kierunek praca socjalna i uprawnienia do nadawania stopni społecznych w dziedzinie nauk społecznych,
  • co najmniej jednej organizacji pozarządowej posiadającej co najmniej 3-letnie doświadczenie w zakresie świadczenia usług społecznych na rzecz poprawy jakości pomocy i opieki osobom niesamodzielnym.

Wnioskodawca (partner wiodący) i/lub Partner musi posiadać licencję na dedykowane oprogramowanie analityczne typu SAS/SPSS/PS CLEMENTINE, jak również kadrę doświadczoną w obsłudze ww. oprogramowania. Jeden wnioskodawca może złożyć 1 wniosek o dofinansowanie projektu (niezależnie czy jako wnioskodawca czy partner projektu).

Okres realizacji projektu nie może przekraczać 24 miesięcy.

W konkursie wybrany zostanie tylko 1 projekt. Na jego wsparcie przeznaczono 28 400 000 PLN. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych wynosi 100%, a maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych 84,28%. W konkursie nie jest wymagany wkład własny wnioskodawcy.

Oferty można składać od 27 grudnia 2016 r. do 11 stycznia 2017 r.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można uzyskać u p. Małgorzaty Paszkowskiej, tel. 22 461 63 58, e-mail: malgorzata.paszkowska@mrpips.gov.pl oraz pod adresem: http://www.power.gov.pl/nabory/28-rozwoj-uslug-spolecznych-swiadczonych-w-srodowisku-lokalnym-2/

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2016-11-29
Data aktualizacji: 2016-12-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź