Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór wniosków dotyczących wsparcia działań informacyjnych w ramach wspólnej polityki rolnej

Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania wniosków pn. „Wsparcie działań informacyjnych odnoszących się do wspólnej polityki rolnej (WPR)” na 2017 r. (2016/C 401/09).

Działanie informacyjne składa się z niezależnego i spójnego zestawu wydarzeń informacyjnych, zorganizowanych w ramach oddzielnego budżetu. Wnioski dotyczące tego działania powinny ukazywać wpływ WPR na realizację priorytetów politycznych Komisji. WPR jest polityką dla wszystkich mieszkańców Europy i w wieloraki sposób wpływa na ich życie. Wnioski powinny odnosić się do wkładu, jaki WPR wnosi na rzecz:

  • stymulowania zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i inwestycji na obszarach wiejskich oraz utrzymania funkcjonujących społeczności wiejskich w całej UE,
  • realizacji celów unijnych ram polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030, w szczególności jeśli chodzi o potencjał rolnictwa i leśnictwa pod kątem dostosowania do zmian klimatu oraz dla działań łagodzących ich skutki,
  • zrównoważonej produkcji rolnej, która spełnia dwa wymogi: zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego i ochronę środowiska, w tym w odniesieniu do jakości i ilości wody,
  • zapewnienia rolnikom uczciwych dochodów z łańcucha rolno-spożywczego w celu utrzymania rentowności europejskiej produkcji rolnej i przyszłego modelu gospodarstwa rodzinnego.

Działania informacyjne powinny być realizowane:

  • na szczeblu międzyregionalnym lub krajowym,
  • na szczeblu europejskim (skutki w kilku państwach członkowskich).

Działania informacyjne powinny obejmować jeden lub kilka rodzajów działań i narzędzi mających charakter nowatorski, opracowanych z myślą o osiągnięciu celów, dotyczyć tematów i docelowej publiczności, jak przewidziano w działaniu, zgodnie z pkt 2 zaproszenia do składania wniosków.

Nie kwalifikują się następujące działania:

  • działania wymagane prawnie,
  • działania otrzymujące wsparcie Unii z innej linii budżetowej,
  • zgromadzenia wspólników i posiedzenia wymagane statutem,
  • działania wdrażane na szczeblu lokalnym.

Grupą docelową jest ogół społeczeństwa (przede wszystkim młodzież z obszarów miejskich) lub rolnicy i inne podmioty działające na obszarach wiejskich, a zwłaszcza:

  • uczniowie, nauczyciele i studenci: we współpracy z młodzieżą należy wykorzystać nowe podejście, pogłębiając jej wiedzę na temat WPR i jej wkładu w wielu dziedzinach, takich jak przeciwdziałanie zmianie klimatu, żywność, zdrowe i wysokiej jakości żywienie jako styl życia, również w odniesieniu do nowego unijnego programu dla szkół dotyczącego mleka, owoców i warzyw, które wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia 2017 r.,
  • ogół społeczeństwa: w informowaniu na temat WPR położony zostanie większy nacisk na problem złego postrzegania europejskiego rolnictwa oraz roli rolnictwa w społeczeństwie, zamiast treści politycznych. Potrzebne jest również lepsze zrozumienie ogromnego wkładu, jaki sektor rolno-spożywczy UE wnosi do całej gospodarki unijnej,
  • zainteresowane strony: należy zagwarantować pogłębioną świadomość dotyczącą wkładu wnoszonego poprzez WPR na rzecz wsparcia wzrostu gospodarczego na obszarach wiejskich, a zwłaszcza MŚP. Należy propagować wkład wnoszony za pośrednictwem programów rozwoju obszarów wiejskich, gdyż dzięki nim UE dokonuje inwestycji na rzecz rozwoju europejskich obszarów wiejskich rzędu prawie 100 mld EUR w latach 2014–2020.

Wnioskodawca (i w stosownych przypadkach powiązane z nim podmioty) musi być osobą prawną posiadającą siedzibę w państwie członkowskim UE. Podmioty nieposiadające osobowości prawnej na mocy obowiązujących przepisów krajowych mogą być kwalifikującymi się wnioskodawcami, pod warunkiem że ich przedstawiciele mają zdolność do podejmowania w ich imieniu zobowiązań prawnych i zapewniają gwarancję ochrony finansowych interesów Unii równoważną gwarancją, jaką zapewniałyby osoby prawne, oraz przedstawiają dowody na to, że ich zdolność finansowa i operacyjna jest taka sama jak osób prawnych. Przykłady kwalifikowalnych organizacji:

  • organizacje nienastawione na zysk (prywatne lub publiczne),
  • organy publiczne (krajowe, regionalne lub lokalne),
  • stowarzyszenia europejskie,
  • uniwersytety,
  • instytucje oświatowe,
  • ośrodki badawcze,
  • przedsiębiorstwa (np. przedsiębiorstwa sektora środków przekazu i komunikacji).

Osoby fizyczne, jak również podmioty ustanowione wyłącznie w celu realizacji działania informacyjnego w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków, nie są kwalifikującymi się wnioskodawcami.

Jeden wnioskodawca (w tym indywidualny podmiot podatkowy) może złożyć tylko jeden wniosek w naborze.

Okres realizacji działania informacyjnego nie może być dłuższy niż 12 miesięcy (orientacyjny okres: 1 maja 2017 r. – 30 kwietnia 2018 r.).

Szacunkowy budżet przeznaczony na wsparcie projektów to 3 500 000 euro. Kwota dotacji (w tym płatność ryczałtowa na koszty pośrednie) wyniesie pomiędzy 70 000 euro a 500 000 euro. Finansowanie ma formę finansowania mieszanego składającego się z:

  • zwrotu w wysokości 60% rzeczywiście poniesionych kosztów kwalifikowalnych;
  • wkładu ryczałtowego w wysokości 7% bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych na pokrycie kosztów pośrednich, stanowiących ogólne koszty administracyjne beneficjenta, które można uznać za należne z tytułu działania informacyjnego.

W przypadku organizacji otrzymujących dotację na działalność przez okres wdrażania działania informacyjnego koszty pośrednie nie są kwalifikowalne. To samo dotyczy kosztów personelu, które są już objęte dotacją na działalność.

Termin składania wniosków upływa w dniu 15 grudnia 2016 r.

Szczegółowe informacje o naborze są dostępne na stronie: https://ec.europa.eu/agriculture/grants-for-information-measures_en i http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:C2016/401/09&from=en

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2016-12-05
Data aktualizacji: 2016-12-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź