Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ogłoszono konkurs dotyczący rozwoju ponadlokalnej infrastruktury sportowej

Minister Sportu i Turystyki ogłosił „Program rozwoju ponadlokalnej infrastruktury sportowej – pilotaż”. Wnioski można składać w dniach od 1 do 30 czerwca 2017 r.

Celem Programu jest w pierwszym rzędzie szeroko rozumiana poprawa stanu tej infrastruktury sportowej, której znaczenie wykracza poza wąski kontekst terytorialny miejsca, w którym jest ona zlokalizowana. Dotyczy to przy tym nie tyle samej infrastruktury, ile funkcji, jakie ta infrastruktura ma pełnić. Stąd też kluczowym punktem odniesienia w tej kwestii staje się użytkownik, zarówno ten masowy, użytkujący obiekt w ramach aktywnej formy spędzania czasu wolnego, stanowiącej jednocześnie ważny element profilaktyki zdrowotnej, jak również sportowiec wyczynowy, którego podstawowym celem jest współzawodnictwo sportowe i maksymalizacja osiągnięć w tym zakresie.

Dofinansowaniem w ramach „Programu rozwoju ponadlokalnej infrastruktury sportowej - pilotaż edycja 2017” mogą być objęte zadania inwestycyjne dotyczące budowy, przebudowy lub remontu niemalże wszystkich rodzajów obiektów sportowych. Natomiast część z nich ministerstwo uznaje za priorytetowe z punktu widzenia realizacji niniejszego Programu, wskutek czego mają one szansę na uzyskanie wyższej punktacji w procedurach konkursowych. Należy mieć przy tym na uwadze, że fakt realizacji obiektu priorytetowego nie przesądza decyzji o jego dofinansowaniu, z uwagi na wielokryterialny system oceny wniosków (aspekty ekonomiczne, techniczne, sportowe, społeczne, inne), dodatkowo zindywidualizowany na poziomie każdego z 5 typów obiektów priorytetowych.

Katalog priorytetowych zadań inwestycyjnych obejmuje następujące elementy:

  1. Budowa treningowych sal gimnastycznych i hal sportowych celem poprawy bazy treningowej klubów sportowych.
  2. Budowa krytych lodowisk.
  3. Budowa krytych pływalni na obszarach pozbawionych tego typu obiektów (2 warianty):
  • Wariant 3a – kryte pływalnie pełnowymiarowe (25 m).
  • Wariant 3b – kryte pływalnie niepełnowymiarowe.
  1. Budowa boisk do gier wielkich o wymiarach min. ok. 90x60m.
  2. Budowa i modernizacja infrastruktury klubów kolarskich, zapaśniczych wioślarskich i kajakowych.

Pozostałe typy obiektów sportowych będą mogły również zostać objęte dofinansowaniem, jednak bez potencjalnych dodatkowych punktów za priorytetowość.

Ministerstwo zachęca do budowy i modernizacji wielofunkcyjnych stref aktywności oraz zewnętrznych kompleksów sportowo-rekreacyjnych adresowanych w szczególności do wielopokoleniowych grup użytkowników o zróżnicowanym poziomie umiejętności sportowych.

W ramach programu możliwe jest również udzielenie wsparcia dla infrastruktury związanej z uprawianiem turystyki aktywnej (zwłaszcza trasy/szlaki rowerowe, rolkowe, do narciarstwa biegowego, kajakowe i żeglarskie).

Ponadto w ramach Programu możliwe będzie dofinansowanie pozostałych obiektów sportowych, takich jak: boiska inne niż wcześniej wymienione, strzelnice sportowe i tory łucznicze czy obiekty dla sportów jeździeckich.

Należy mieć na uwadze, że kompleksy lub urządzenia lekkoatletyczne, takie jak: bieżnie proste i okrężne, skocznie i rzutnie, będą dofinansowane przez MSiT przede wszystkim w odrębnym programie (Program rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej). W niniejszym programie będzie możliwe ich dofinansowanie raczej jako niewielkie uzupełnienie wniosków wieloobiektowych.

Wniosek inwestycyjny może dotyczyć większej liczby obiektów sportowych, również zlokalizowanych w różnych miejscowościach.

Przy budowanych/modernizowanych obiektach powinny być instalowane stojaki lub wiaty rowerowe.

Zaleca się przeprowadzenie konsultacji (eksperckich i społecznych) dotyczących przedkładanych inwestycji oraz udokumentowanie ich przebiegu i wyników.

O dofinansowanie mogą się ubiegać:

  1. jednostki sektora finansów publicznych określone w art. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870, 1948 i 1984) posiadające osobowość prawną i prowadzące działalność w dziedzinie kultury fizycznej;
  2. stowarzyszenia, fundacje i inne posiadające osobowość prawną podmioty prowadzące działalność w zakresie kultury fizycznej, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników;
  3. spółki prawa handlowego posiadające osobowość prawną, utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego.

O dofinansowanie danego zadania inwestycyjnego, można wnioskować w roku 2017 tylko w ramach jednego programu (nie dotyczy Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu). Nie będą rozpatrywane te wnioski, których przedmiotem są zadania inwestycyjne objęte wnioskami złożonymi wcześniej w roku 2017 w ramach: Programu modernizacji infrastruktury sportowej, Programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej oraz Programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej.

Planowany harmonogram realizacji zadania inwestycyjnego musi przewidywać rozpoczęcie zadania nie później niż w 2018 r.

Wstępna wysokość środków finansowych planowana do wydatkowania na realizację Programu w roku 2017 wynosi ok. 15 000 000 zł. Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych ujętych we wniosku wynosi 600 000 zł. Informację o poziomie dofinansowania oraz obowiązujące ograniczenia kwotowe można znaleźć w Programie (w pkt. IV Wysokość udzielanego dofinansowania).

Wniosek inwestycyjny należy złożyć w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2017 r.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: https://bip.msit.gov.pl/bip/finansowanie-zadan/infrastruktura/2017-rok/2007,Programu-rozwoju-ponadlokalnej-infrastruktury-sportowej-pilotaz-edycja-2017.html

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-05-09
Data aktualizacji: 2017-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź