Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs ''Razem w Europie. Jeden cel''

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza do udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży pod hasłem „Razem w Europie. Jeden cel”. Szkice projektów można przesyłać do 20 września br.

Przedmiotem Konkursu jest zorganizowanie i przeprowadzenie dwu- lub trójstronnych projektów wymiany dzieci lub młodzieży, poświęconych edukacji na rzecz różnorodności i równości.

Celami Konkursu są:

  1. Kształtowanie postawy otwartości wobec różnorodności i szacunku dla odmienności;
  2. Wspólne działania na rzecz zapobiegania stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji;
  3. Przybliżenie uwarunkowań historyczno-społecznych rozwoju obu krajów ze szczególnym uwzględnieniem różnorodności korzeni ich mieszkańców;
  4. Włączanie do udziału w projekcie i wspólnych działań osób z grup defaworyzowanych oraz z utrudnionym dostępem do międzynarodowej wymiany młodzieży.

Poprzez Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży PNWM chce zachęcić młodzież do wspólnego włączenia się w budowanie społeczeństw opartych na szacunku dla różnorodności kultur, tradycji, religii, światopoglądów i języków. Konkurs odwołuje się do podstawowych wartości europejskich, jakimi są wolność, równość i solidarność jako podstaw funkcjonowania młodych ludzi w Europie i siły napędowej ich wzajemnych relacji.

W projektach może uczestniczyć młodzież w wieku od 12 do 26 lat (w uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest udział młodszych osób).

Priorytetowo traktowane będą projekty odbywające się w obu krajach, zarówno w Polsce, jak i Niemczech, czy to w ramach jednego spotkania czy wizyty i rewizyty. Projekt może być przeprowadzony w dowolnym języku. Wybór tematu, formy spotkania oraz metod pracy pozostawiony jest uczestnikom i organizatorom. Samo spotkanie powinno jednak trwać co najmniej 4 i co najwyżej 28 dni (wspólnie realizowanego programu).

Konkurs jest skierowany do polsko-niemieckich partnerstw zainteresowanych organizacją wspólnego projektu wymiany dzieci lub młodzieży. Do Konkursu może się zgłosić również partnerstwo trójstronne (Polska, Niemcy i dowolny kraj trzeci). Partnerstwa mogą być tworzone przez stowarzyszenia, organizacje międzynarodowe, szkoły oraz inne podmioty lub jednostki organizacyjne, których celem statutowym lub przedmiotem działalności jest organizowanie, wspieranie lub koordynowanie współpracy oraz integracji młodzieży polskiej i niemieckiej, ewentualnie także młodzieży z innych krajów.

Przyznane zostaną dwie główne nagrody pieniężne, po jednej w kategoriach szkolna i pozaszkolna wymiana młodzieży. Wysokość nagrody pieniężnej wynosi 3000 euro dla każdego z partnerów projektu (łącznie 6000 euro w przypadku projektu dwustronnego lub 9000 euro w przypadku projektu trójstronnego). Ponadto wybrane projekty otrzymają wyróżnienie w postaci nagród rzeczowych.

Konkurs przebiega w trzech etapach:

  1. Pierwszy etap (do końca 2017 r.):
  • do 20 września 2017 r. – nadsyłanie szkiców projektów za pośrednictwem udostępnionego formularza online;
  • październik 2017 r. – wybór finalistów konkursu w kategoriach: „wymiana szkolna” i „wymiana pozaszkolna” (łącznie do 20 projektów);
  • 27–30 listopada 2017 r. – seminarium wprowadzające w Krzyżowej dla organizatorów finałowych projektów (po jednej osobie z Polski, Niemiec i ewentualnie kraju trzeciego). Seminarium będzie okazją do dopracowania koncepcji i programu projektów, skorzystania z doradztwa trenerów oraz ekspertów, a także wymiany doświadczeń i stworzenia sieci kontaktów.
  1.  Drugi etap (1 stycznia–31 października 2018 r.)
  • realizacja finałowych projektów.
  1. Trzeci etap (styczeń/luty 2019 r.)
  • spotkanie podsumowujące połączone z prezentacją finałowych projektów. Obrady jury konkursu i uroczyste wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży.

Wszystkie finałowe projekty będą dofinansowane przez PNWM w wysokości maksymalnie 150% stawek zryczałtowanych.

Szczegółowe informacje na temat Konkursu można uzyskać pod nr. tel. +49 331 284 79 46, mailowo: nagroda@pnwm.org i jugendpreis@dpjw.org oraz na stronach internetowych http://www.pnwm.org i http://www.dpjw.org.

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-05-11
Data aktualizacji: 2017-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź