Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs w ramach RPO WM Poddziałanie 8.6.1

Zarząd Województwa Małopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach 8 Osi Priorytetowej Rynek Pracy.

Konkurs ogłaszany jest w ramach Działania 8.6 Wsparcie na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej, Poddziałanie 8.6.1 Realizacja programów przekwalifikowania pracowników i wsparcie dla pracodawców, typ projektu A: Programy przekwalifikowania pracowników przygotowujące do kontynuowania pracy na innych lub zmodyfikowanych/ zmodernizowanych stanowiskach o mniejszym obciążeniu dla zdrowia (konkurs nr RPMP.08.06.01-IP.02-12-069/17).

Konkurs ogłasza Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków (zwany dalej Instytucją Ogłaszającą Konkurs, w skrócie IOK).

Projekty składane w ramach konkursu muszą realizować:

  1. CEL TEMATYCZNY 8: Promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników;
  2. PRIORYTET INWESTYCYJNY 8 vi: Aktywne i zdrowe starzenie się;
  3. CEL SZCZEGÓŁOWY: Zwiększenie poziomu zatrudnienia pracowników powyżej 50 r.ż. oraz wsparcie pracujących na stanowiskach o znacznym obciążeniu dla zdrowia.

Realizacja projektów w ramach typu A ukierunkowana będzie na wsparcie na rzecz wzrostu poziomu zatrudnienia pracowników powyżej 50 r.ż. oraz pracujących na stanowiskach o znacznym obciążeniu dla zdrowia poprzez realizację programów przekwalifikowania pracowników.
W uzasadnionych przypadkach w ramach projektów możliwe będzie także doposażenie/ wyposażenie stanowisk pracy zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez uczestników/pracodawców, mające na celu zapewnienie ergonomii lub bezpieczeństwa stanowiska pracy oraz utrzymanie zatrudnienia, szczególnie przez pracowników dojrzałych (powyżej 50 r.ż).
Program przekwalifikowania to zespół dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczestników (pracowników) działań o charakterze szkoleniowym (ujętych w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie), których celem jest przekwalifikowanie (rozumiane jako nabycie kompetencji, umiejętności lub kwalifikacji) pracowników, u których ryzyko zaprzestania aktywności zawodowej z przyczyn zdrowotnych jest wysokie, co w efekcie przygotuje ich do kontynuowania pracy na innych lub zmodyfikowanych/modernizowanych stanowiskach o mniejszym obciążeniu dla zdrowia.

Grupą docelową (ostatecznymi odbiorcami wsparcia) są pracownicy, w szczególności osoby powyżej 50 r.ż. wśród których ryzyko zaprzestania aktywności zawodowej z przyczyn zdrowotnych jest wysokie oraz pracodawcy (z wyłączeniem dużych przedsiębiorstw).

Zgodnie z kryterium Specyficzne warunki wstępne do kategorii pracowników kwalifikują się:

  1. pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w Regulaminie konkursu (Załącznik nr 13) przez okres co najmniej 6 miesięcy przed datą udzielenia wsparcia w projekcie lub
  2. pracownicy powyżej 50 roku życia lub
  3. pracownicy, którzy nie znajdują się w żadnej z dwóch powyższych kategorii, ale doświadczają obciążeń zdrowotnych na stanowisku pracy i z tego powodu wymagają objęcia programem przekwalifikowania.

Dodatkowo zgodnie z pkt 8 w/w kryterium konieczne jest by każdy projekt zakładał, że pracownicy powyżej 50 roku życia stanowić będą co najmniej 20% uczestników projektów.

Grupa docelowa musi być ponadto zgodna z Podręcznikiem kwalifikowania wydatków, czyli w odniesieniu do projektów realizowanych w typie A:

  1. projekty skierowane do osób fizycznych obejmują wsparciem osoby mieszkające w rozumieniu Kodeksu cywilnego lub pracujące lub uczące się na terenie województwa małopolskiego;
  2. projekty skierowane do MŚP obejmują wsparciem przedsiębiorstwa z siedzibą, filią, delegaturą, oddziałem lub jednostką organizacyjną na terenie województwa małopolskiego.

Projekty muszą mieć charakter zamknięty, co oznacza, że ich celem jest odpowiedzenie na potrzeby wskazanego w treści wniosku o dofinansowanie pracodawcy/pracodawców posiadających siedzibę, filię, delegaturę, oddział czy inną formę działalności na terenie województwa małopolskiego.

Okres realizacji projektów nie może przekraczać 18 miesięcy.

O dofinansowanie projektu mogą ubiegać się wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalności gospodarczej lub oświatowej na podstawie przepisów odrębnych) w szczególności:

  1. przedsiębiorcy;
  2. instytucje otoczenia biznesu;
  3. Partnerzy społeczni i gospodarczy;
  4. organizacje pozarządowe.

Powyższy katalog dotyczy zarówno Wnioskodawcy, jak i Partnera/ów. W ramach niniejszego konkursu projekty mogą być realizowane samodzielnie przez Wnioskodawcę lub w partnerstwie.

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi 19 849 389,01 zł. Maksymalny procentowy poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 95%. W przypadku projektów objętych pomocą publiczną lub pomocą de minimis poziom dofinansowania wynikać będzie z przepisów prawnych obowiązujących na dzień udzielania wsparcia, w tym w szczególności rozporządzeń wydanych przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego z zastrzeżeniem, że poziom dofinansowania unijnego na poziomie projektu nie może przekroczyć 85%. Minimalny wkład własny Wnioskodawcy w projekcie wynosi 5% wydatków kwalifikowalnych, z zastrzeżeniem przypadków projektów objętych pomocą publiczną lub projektów generujących dochód w rozumieniu art. 61 rozporządzenia nr 1303/2013, gdzie wymagany wkład własny wynosi 15%. Minimalna wartość projektu wynosi 50 000,00 zł.

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów trwa od dnia 18 września 2017 r. do dnia 16 października 2017 r. do godz. 15:00.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są pod adresem: http://www.rpo.malopolska.pl/skorzystaj/nabory/poddzialanie-8-6-1--realizacja-programow-przekwalifikowania-pracownikow-i-wsparcie-dla-pracodawcow---rpmp-08-06-01-ip-02-12-069-17

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-08-17
Data aktualizacji: 2017-09-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź