Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Program Kreatywna Europa nabór do obszaru Projekty współpracy europejskiej.

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Sektora Audiowizualnego oraz Kultury (EACEA) ogłosiła otwarcie naboru wniosków w programie Kreatywna Europa – komponent Kultura do obszaru grantowego Projekty współpracy europejskiej.

Fot. Pixabay

O dofinansowanie mogą ubiegać się prywatne i publiczne organizacje oraz instytucje aktywnie działające w sektorze kultury i/lub kreatywnym, pochodzące z państw należących do Programu Kreatywna Europa (tj. z krajów członkowskich UE oraz z części krajów spoza UE czy Europy wymienionych na stronie Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Sektora Audiowizualnego i Kultury: https://eacea.ec.europa.eu/sites/eacea-site/files/20112015-eligible-countries_en.pdf). Osobowość prawną musi posiadać tylko Lider projektu (od minimum 2 lat w dniu, w którym upływa termin składania wniosków).

Projekty powinny promować europejskie wartości, przyczyniać się do międzynarodowego obiegu dzieł, osób i ich twórczości oraz muszą w pełni realizować przynajmniej jeden z pięciu poniższych priorytetów:

Mobilność transnarodowa - czyli mobilność artystów i osób zawodowo związanych z kulturą oraz obieg dzieł kultury i pracy twórczej, którego celem jest promowanie wymiany kulturowej, dialogu międzykulturowego, integracji społecznej i zrozumienia dla różnorodności

Rozwój publiczności - oznacza przybliżenie ludzi do kultury. Celem jest bezpośrednie zaangażowanie odbiorców w działania projektowe i praca z publicznością, a nie praca dla publiczności.

Budowanie potencjału - czyli pomoc osobom związanym zawodowo z kulturą w rozwoju ich umiejętności i umiędzynarodowianie ich kariery, co ma pozwolić na stworzenie nowych perspektyw zawodowych oraz sprzyjać współpracy międzynarodowej. Działania te mogą być realizowane m.in. przez jedną z trzech poniższych form, które stanowią odrębne priorytety:

  • cyfryzacja – wykorzystanie w projektach nowych technologii cyfrowych od etapu produkcji do dystrybucji i produkcji.
  • nowe modele biznesowe – wykorzystanie w sektorze kultury nowych technologii związanych m.in. z zarządzaniem i marketingiem, co ma pozwolić na osiąganie lepszych wyników rynkowych i dostosowywania się do zmieniającego się kontekstu finansowego.
  • szkolenie i kształcenie – zdobywanie nowych umiejętności artystycznych oraz „miękkich” umiejętności związanych z sektorem kultury i kreatywnym przez uczestników projektu.

Nabór obejmuje składanie wniosków w ramach 3 kategorii:

  • Kategoria 1 – dla projektów współpracy europejskiej na małą skalę;
  • Kategoria 2 – dla projektów współpracy europejskiej na większą skalę;
  • Kategoria 3 – dla projektów związanych z Europejskim Rokiem Dziedzictwa

Kategoria 1 i 2 - Projekty współpracy europejskiej na mniejszą i większą skalę

Najważniejsze cele:

  • Wsparcie europejskich sektorów kulturalnych i kreatywnych w działalności międzynarodowej, a także europejski obieg dzieł i twórców.
  • Rozwój widowni poprzez wprowadzenie innowacyjnych sposobów współdziałania z publicznością, a także poprawa dostępu do dzieł kulturalnych w UE oraz poza nią, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz z utrudnionym dostępem do kultury.
  • Wdrażanie innowacyjności i kreatywności w dziedzinie kultury poprzez testowanie nowych modeli biznesowych poprzez testowanie nowych modeli biznesowych.

Kategoria 1

projekty współpracy na mniejszą skalę

Kategoria 2

projekty współpracy na większą skalę

Projekty realizowane przez:

lidera i minimum 2 partnerów, z czego każdy z nich musi posiadać siedzibę w różnych krajach biorących udział w Programie

lidera i minimum 5 partnerów, z czego każdy z nich musi posiadać siedzibę w różnych krajach biorących udział w Programie

Maksymalne dofinansowanie Unii Europejskiej:

200 tys. euro, co może stanowić maksymalnie 60% całkowitego budżetu projektu

2 mln euro, co może stanowić maksymalnie 50% całkowitego budżetu projektu

Maksymalny czas trwania projektu:

48 miesięcy

Ostateczny termin składania wniosków:

18 stycznia 2018 roku do 12.00 czasu brukselskiego

 

Kategoria 3 – projekty współpracy związane z Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego 2018

Najważniejsze cele:

  •  wzmacnianie poczucia przynależności do wspólnej przestrzeni europejskiej,
  • promocja dziedzictwa kulturowego jako źródła inspiracji dla współczesnej twórczości i innowacji oraz wzmocnienie współdziałania między sektorem dziedzictwa kulturowego i innymi sektorami kultury i kreatywnymi.
 

Projekty realizowane przez:

lider i minimum 2 partnerów, z czego każdy z nich musi posiadać siedzibę w różnych krajach biorących udział w Programie

Maksymalne dofinansowanie Unii Europejskiej:

200 tys. euro, co może stanowić maksymalnie 60% całkowitego budżetu projektu

Maksymalny czas trwania projektu:

24 miesiące

Ostateczny termin składania wniosków:

22 listopada 2017 roku o 12.00 czasu brukselskiego

 
 

Szczegółowe informacje dostępne są języku angielskim na stronie: https://eacea.ec.europa.eu/creative-europe/funding/support-european-cooperation-projects-2018_en oraz na stronie Creative Europe Desk Polska pod adresem: http://kreatywna-europa.eu/aplikacje/projekty-wspolpracy-europejskiej/

Creative Europe Desk Polska zaprasza również na bezpłatne spotkanie informacyjne, które odbędzie się w dniu 10 października 2017 roku w Warszawie, dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na projekty kulturalne i kreatywne w ramach nowej 3 kategorii wsparcia programu Kreatywna Europa – komponent Kultura, związanej z ogłoszonym przez Komisję Europejską z Rokiem Dziedzictwa Kulturowego 2018. Szczegółowe informacje o spotkaniu: http://kreatywna-europa.eu/spotkanie-informacyjne-programu-kreatywna-europa-komponent-kultura-w-warszawie-europejski-rok-dziedzictwa-kulturowego-2018/

 

 

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA-GICALA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-09-21
Data aktualizacji: 2017-10-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź