Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców” - konkurs

Ministerstwo Rozwoju ogłosiło nabór pt. „HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”. Ze względu na innowacyjny charakter projektu, zalecane jest jego realizowanie w szerokim partnerstwie międzysektorowym i międzysamorządowym, w tym z organizacjami pozarządowymi.

Fot. Pixabay

Konkurs dotyczy wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w procesie opracowywania i wdrażania inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań w miastach jako szansy na rozwój społeczno-gospodarczy, w szczególności stymulowania przedsiębiorczości oraz aktywnego włączania obywateli w kreowanie zmian w miastach.

Ze względu na innowacyjny charakter projektu zalecane jest jego realizowanie w szerokim partnerstwie międzysektorowym i międzysamorządowym. Partnerami w ramach partnerstwa międzysektorowego mogą być:

  • uczelnie,
  • jednostki badawczo–rozwojowe,
  • organizacje pozarządowe;

natomiast w ramach partnerstwa międzysamorządowego:

  • jednostki samorządowe,
  • związki samorządowe,
  • stowarzyszenia samorządowe z obszaru funkcjonalnego miasta.

Przedmiotem konkursu jest przygotowanie do wdrożenia w miastach inteligentnych i pilotażowych rozwiązań technologicznych, a także innowacji społecznych, które posłużą lepszemu zarządzaniu i organizacji tkanki miejskiej i w efekcie uczynią miasto miejscem przyjaźniejszym do życia. Jednocześnie Konkurs sprzyja rozwojowi technologii ICT i budowaniu społeczeństwa informacyjnego, co zgodnie z założeniami Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stymuluje dynamiczny rozwój społeczno–gospodarczy.

Intencją organizatora Konkursu jest to, aby w każdym z obszarów tematycznych wypracowano dobre praktyki i ścieżki postępowania. W związku z tym założeniem Konkursu jest dofinansowanie minimum jednego projektu w każdym z następujących obszarów:

  1. Społeczne i technologiczne innowacje mieszkaniowe m.in. energooszczędność, polityka senioralna, projektowanie uniwersalne, zielone budownictwo.
  2. Zrównoważone osiedla mieszkaniowe (smart districts), w szczególności modelowanie procesów i obszarów suburbanizacji na rzecz tworzenia struktur lokalnych zapewniających niezbędne usługi i gwarantujących wysoką jakość życia mieszkańców.
  3. Innowacyjne rozwiązania na rzecz wsparcia partycypacji społecznej, jako element niezbędny dla inteligentnego miasta współtworzonego przez mieszkańców (3.0 Human Smart City).
  4. Inteligentne rozwiązania w zakresie zrównoważonej mobilności w obszarze funkcjonalnym miasta obejmujące m.in. elektromobilność, ze szczególnym uwzględnieniem publicznego, bezemisyjnego, zbiorowego transportu miejskiego, systemy zarządzania i monitorowania ruchu pieszego i kołowego oraz informacji parkingowej.
  5. Inteligentne sieci (smart grids) do zarządzania gospodarką komunalną; tworzenie rozwiązań teleinformatycznych do zarządzania sieciami przesyłowymi energii, ciepłowniczymi, gazowniczymi, sieciami wodociągowymi, gospodarką odpadami, oświetleniem ulic.
  6. Internet rzeczy (IoT – Internet of Things) jako narzędzie lepszego zarządzania miastem, w szczególności monitorowania jakości powietrza, bezpieczeństwa, natężenia ruchu pieszego i kołowego, gospodarki odpadami, sieci przesyłowych etc..
  7. Ekotechnologie i ekorozwiązania – m.in. gospodarka o obiegu zamkniętym, innowacyjne rozwiązania ekologiczne, ekomiasto – zintegrowane zarządzanie bioklimatyczne, przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza w miastach.
  8. Efektywne i innowacyjne wykorzystanie danych o mieście oraz jego mieszkańcach i użytkownikach (m.in. wykorzystanie big „urban” data, otwieranie danych, bezpieczeństwo danych w systemach inteligentnych, interoperacyjność, obywatelskie rozwiązania oparte na otwartych danych).
  9. Audyt miejski, w szczególności tworzenie zintegrowanych, otwartych, trwałych i cyklicznie uzupełnianych oraz przyjaznych użytkownikom baz danych i bieżącego systemu ich monitorowania.

W ramach projektu w szczególności wypracowane mogą zostać:

  • dokumentacja analityczna np. diagnoza problemu, pogłębione i kompleksowe analizy problemowe, ekspertyzy wraz z rekomendacjami dotyczące kluczowych, szczegółowych problemów zidentyfikowanych na podstawie powyższych analiz i diagnozy;
  • schematy, plany i programy działań, koncepcje realizacji przedsięwzięć (także np. w formule partnerstwa publicznego lub partnerstwa publiczno-prywatnego);
  • analizy, badania, ekspertyzy, ewaluacje;
  • dokumentacja służąca przeprowadzeniu audytu miejskiego;
  • standardy w obszarze elektromobilności;
  • strategia rozwoju inteligentnego miasta wraz z udziałem mieszkańców w tym procesie bądź aktualizacja istniejących strategii miejskich o zintegrowany komponent dotyczący inteligentnego rozwoju;
  • strategia komunikacji z mieszkańcami oparta na innowacyjnych/ inteligentnych rozwiązaniach;
  • standardy inteligentnego zarządzania miastem;
  • szczegółowe plany współpracy (m.in. z podmiotami prywatnymi i/lub społecznymi w zakresie inteligentnych rozwiązań, np. wieloletniego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, uczelniami wyższymi, ośrodkami badawczymi, przedsiębiorcami);
  • studia wykonalności, dokumentacja przetargowa, dotycząca oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz dokumentacja techniczna dla inwestycji wynikających ze szczegółowej analizy i diagnozy potrzeb miasta zidentyfikowanych w kwalifikowalnych obszarach tematycznych, opracowanej w ramach projektów;
  • zakup i instalacja oprogramowania, usług teleinformatycznych, mechanizmów gromadzenia i analizowania danych/ mechanizmów monitorowania i sterowania w celu realizacji rozwiązań pilotażowych.

W celu przetestowania oprogramowania/ technologii teleinformatycznych/ mechanizmów gromadzenia i analizowania danych/ mechanizmów monitorowania i sterowania możliwa jest realizacja niewielkich inwestycji pilotażowych (np. instalacje testowe, prototypowe), których koszt nie może łącznie przekroczyć 500 tys. zł. Planowane wydatki na realizację ww. niewielkich inwestycji nie mogą stanowić więcej niż 40% wartości projektu.

Ze względu na pilotażowy charakter Konkursu na etapie przygotowania koncepcji projektu lub jego realizacji obowiązkowe są następujące elementy:

  • włączanie społeczności lokalnej
  • wsparcie eksperckie ze strony Ministerstwa Rozwoju (MR)
  • działania edukacyjne.

Jeden wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek.

Źródłem finansowania dotacji jest Program Operacyjny Pomoc Techniczna 2014-2020. Minimalna wartość projektu wynosi 500 tys. PLN netto, a maksymalna nie może przekraczać 4 mln PLN netto.

Wnioskodawca zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego finansowego, który stanowi minimum 10% kosztów kwalifikowalnych zgłoszonego projektu.

Postępowanie konkursowe składa się z dwóch etapów:

  • Etap I – Wnioskodawca przygotowuje i składa do MR fiszkę projektową. Termin składania fiszek projektowych upływa w dniu 24 listopada 2017 roku. W ramach I Etapu zostanie wybranych 50 fiszek, stanowiących podstawę przygotowania koncepcji projektów.
  • Etap II – Wnioskodawcy, których fiszki zostały wybrane, otrzymają wsparcie merytoryczne m.in. w postaci szkoleń, warsztatów, konferencji oraz indywidualnego doradztwa eksperckiego w celu przygotowania wniosku o dotację.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: https://www.popt.gov.pl/strony/o-programie/wydarzenia/konkurs-dla-samorzadow-human-smart-cities-inteligentne-miasta-wspoltworzone-przez-mieszkancow/  lub pod adresem e-mail: konkursdotacji.popt@mr.gov.pl  (w temacie należy wpisać Human Smart Cities) lub nr faks: 22 273 89 13.

 

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA-GICALA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-10-13
Data aktualizacji: 2017-10-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź