Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs ofert dotyczący ofiar handlu ludźmi

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku zadania publicznego pn.: „Prowadzenie Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla ofiar handlu ludźmi”.

Celem zadania jest zabezpieczenie potrzeb ofiar handlu ludźmi – obywateli polskich, obywateli Unii Europejskiej i obywateli państw trzecich bez względu na obywatelstwo, wiek i płeć (ze szczególnym uwzględnieniem ofiar i świadków handlu ludźmi – cudzoziemców korzystających z czasu na zastanowienie się lub w związku z podjętą współpracą z właściwymi władzami) oraz osobom zagrożonym procederem.

Zadanie publiczne dotyczy sfery, o której mowa w art. 4 ust. 1 punkty 20 i 22 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2016, poz. 1817 z późn. zm.).

Zadanie składa się z następujących części:

  • Część A. całodobowe prowadzenie telefonu zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi; prowadzenie telefonicznego poradnictwa prewencyjnego dla przypadków indywidualnych (poradnictwo może być świadczone tylko w wybrany dzień / dni w tygodniu) – działania: telefoniczne wsparcie osób; udzielanie informacji dla ofiar i świadków na temat ich praw i obowiązków; udzielanie informacji na temat dostępnej pomocy; organizacja pomocy zgodnie z zakresem części B, C i D zadania; świadczenie poradnictwa prewencyjnego, w szczególności przedwyjazdowego.
  • Część B. zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych, interwencja kryzysowa oraz pomoc w reintegracji – działania: ocena potrzeb ofiar handlu ludźmi, zapewnienie ubrań, środków higienicznych, wyżywienia, podstawowej opieki medycznej, asystowanie ofierze podczas kontaktu z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości, indywidualna praca z ofiarą, wsparcie psychologiczne, pomoc tłumacza, transport ofiary na terenie kraju, pomoc przy organizacji legalizacji pobytu, konsultacje prawne, zapewnienie uczestnictwa ofiar handlu ludźmi w kursach zawodowych i kursach języka polskiego zgodnie ze stwierdzonymi potrzebami, współpraca w kwestii organizacji bezpiecznego powrotu ze Strażą Graniczną i Międzynarodową Organizacją do Spraw Migracji oraz kompleksowa organizacja bezpiecznego powrotu do kraju pochodzenia jedynie w uzasadnionych przypadkach, w miarę możliwości zapewnienie ciągłości wsparcia, tj. umożliwienie kontaktu za zgodą ofiary z odpowiednią organizacją w kraju pochodzenia, dyspozycyjność przez 24h (dodatkowo wymaga się szczegółowego opisu zakresu pomocy dla kobiet, mężczyzn, dzieci pod opieką i bez opieki, w tym ich zakwaterowania i dostępu do usług o charakterze interwencyjnym, ponadto wymaga się szczegółowego opisu możliwości zakwaterowania rodzin); monitoring, ewaluacja i wsparcie dla zespołu KCIK (superwizja zespołu KCIK);
  • Część C. prowadzenie schroniska / schronisk oraz organizacja bezpiecznych miejsc zakwaterowania / schronienia (zapewnienie bezpiecznych miejsc zakwaterowania / schronienia dla następujących grup ofiar:
  1. kobiet,
  2. mężczyzn,
  3. kobiet z dziećmi,
  4. dzieci bez opieki,
  5. rodzin.)

działania: zapewnienie bezpiecznego zakwaterowania dla ofiar handlu ludźmi bez względu na obywatelstwo, wiek i płeć z możliwością odizolowania ofiary, np. z powodów zdrowotnych, różnicy płci itp.; możliwość zapewnienia noclegu ofierze z małoletnim dzieckiem/dziećmi, wyżywienie, opieka, dyspozycyjność personelu KCIK przez 24h.

  • Część D. konsultacje dla instytucji państwowych i samorządowych w zakresie pracy z ofiarami handlu ludźmi, w tym dla instytucji/podmiotów świadczących pomoc ofiarom (obejmuje wystąpienia podczas warsztatów, szkoleń, konferencji i seminariów dla instytucji państwowych i samorządowych oraz organów ścigania; konsultacje i poradnictwo telefoniczne dla takich instytucji odbywa się w ramach części A zadania; dyspozycyjność przez 24h).
  • Część E. koszty administracyjne związane z realizacją zadania – koszty administracyjne nie mogą stanowić więcej niż 16% kosztu realizacji zadania.

O przyznanie dotacji mogą ubiegać się organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1817 z późn. zm.), prowadzące działalność pożytku publicznego w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego, upowszechniania, ochrony wolności i praw człowieka, w tym przeciwdziałania patologiom społecznym, w szczególności posiadające doświadczenie w zakresie świadczenia pomocy ofiarom handlu ludźmi, dające gwarancję pomyślnej realizacji zadania publicznego oraz wysoką jakość jego wykonania.

Realizacja zadania powinna nastąpić w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2018 r.

Na realizację zadania planuje się przekazać środki w wysokości 1 100 000 PLN.

Oferty należy składać w terminie do dnia 29 listopada 2017 r.

Pytania można kierować do Pana Adam Knycha, Zastępcy Dyrektora Departamentu Analiz i Polityki Migracyjnej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, fax 22/515 22 02. Równolegle zapytanie można przekazać na adres poczty elektronicznej: zespol.handel@mswia.gov.pl

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są pod adresem: https://bip.mswia.gov.pl/bip/otwarte-konkursy-ofert/25065,Otwarty-konkurs-ofert-na-realizacje-zadania-publicznego-pn-Prowadzenie-Krajowego.html

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-11-09
Data aktualizacji: 2017-11-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź