Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór wniosków w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego

Ogłoszono trzeci nabór wniosków w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Region – IBSR), Europejska Wspólnota Terytorialna.

Program wspiera transnarodową współpracę i integrację dzięki finansowaniu projektów dotyczących kluczowych wyzwań i szans dla regionu. Transnarodowe projekty stanowią odpowiedź na potrzeby i problemy, z którymi poszczególne kraje nie są w stanie uporać się samodzielnie (np. z zakresu transportu, efektywnego korzystania ze źródeł energii i zasobów środowiska, zapewnienia czystości wód międzynarodowych). Projekty o charakterze wyłącznie badawczym, nie wskazujące sposobu wykorzystania rezultatów w praktyce nie mogą liczyć na dofinansowanie. Zorientowanie na rezultaty wymaga współdziałania partnerów z potencjalnymi grupami odbiorców wiedzy i rezultatów już na etapie przygotowania projektu. Wypracowane wspólnie rozwiązania można przetestować za pomocą działań o charakterze inwestycyjnym (pilotażowych, demonstracyjnych). Program nie finansuje inwestycji o dużej skali, lecz oferuje rozwiązania, które mogą być wdrażane za pomocą innych instrumentów finansowych (krajowych, regionalnych, UE).

Ogłoszony nabór umożliwia składanie wniosków w ramach następujących priorytetów:

  1. Potencjał dla innowacji

1.1.    Infrastruktura badań i innowacji

1.2.    Inteligentna specjalizacja

1.3.    Innowacje nietechnologiczne

  1. Efektywnie gospodarowanie zasobami naturalnymi

2.1.    Czyste wody

2.2.    Energia odnawialna

2.3.    Efektywność energetyczna

2.4.    Zasobooszczędny niebieski wzrost

  1. Zrównoważony transport

3.1    Interoperacyjność transportu

3.2     Dostępność obszarów odległych i dotkniętych zmianami demograficznymi

3.3     Bezpieczeństwo morskie

3.4     Żegluga przyjazna dla środowiska

3.5     Mobilność miejska przyjazna dla środowiska.

Trzeci nabór wniosków dotyczy wszystkich celów szczegółowych priorytetów programu 1-3. Nabór skupia się na projektach, które zwiększają potencjał instytucjonalny władz publicznych na wszystkich szczeblach zarządzania. Wszystkie wnioski, z wyjątkiem celu szczegółowego 1.1 "Infrastruktura badań i innowacji", powinny wyraźnie wskazywać, w jaki sposób to osiągnąć. Oczekuje się, że w projektach będą uczestniczyć organy publiczne pełniące odpowiednie role w partnerstwie. Ponadto:

  • w odniesieniu do celu szczegółowego 1.1 "Infrastruktura badań i innowacji" – szczególnie mile widziane są wnioski, w których uczestniczą partnerzy prywatni
  • w odniesieniu do priorytetu 2 i 3 – szczególnie mile widziane są wnioski, w ramach których planowana jest realizacja inwestycji przy pomocy finansowania poza Programem.

O wsparcie mogą się ubiegać przede wszystkim władze publiczne szczebla lokalnego, regionalnego lub krajowego, organizacje badawcze i szkoleniowe, organizacje pozarządowe, agencje i stowarzyszenia sektorowe, a także organizacje prywatne nastawione na zysk z obszaru programu. Wymagane jest partnerstwo minimum trzech instytucji z trzech różnych krajów obszaru objętego programem: partnera wiodącego (z państw UE lub Norwegii) oraz co najmniej dwóch partnerów projektu (co najmniej jeden z nich musi mieć siedzibę na terytorium państwa członkowskiego UE na obszarze objętym Programem).

Obszar programu obejmuje 11 państw:

  • 8 państw członkowskich UE: Dania, Estonia, Finlandia, część Niemiec, Łotwa, Litwa, Polska, Szwecja
  • 3 kraje partnerskie: Białoruś, Norwegia, część Rosji.

Na konkurs przeznaczono 57,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zgodnie z następującym podziałem:

  • priorytet 1 – 23,3 mln euro
  • priorytet 2 – 18,5 mln euro
  • priorytet 3 – 15,7 mln euro;

ponadto, 2,6 mln euro z funduszy norweskich oraz 5 mln euro z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i wkładu finansowego Federacji Rosyjskiej.
Zalecana kwota wsparcia projektu wynosi do 5 mln euro (średnio 3,5 mln euro). Poziom dofinansowania wynosi do:

  • 75% - podmioty z Danii, Niemiec, Szwecji, Finlandii
  • 85% - podmioty z Estonii, Litwy, Łotwy, Polski
  • 50% - podmioty z Norwegii
  • 85% - podmioty z Rosji.

Okres trwania projektu podzielony jest na trzy fazy:

  • faza kontraktowania – trwa 3 miesiące
  • faza wdrażania projektu – od 12 do 30 miesięcy
  • faza zamykania – trwa 3 miesiące.

Projekty są wybierane do finansowania w jednoetapowej procedurze składania wniosków, obejmującej obowiązkową konsultację z Instytucją Zarządzającą / Wspólnym Sekretariatem. W tym celu w terminie do 15 stycznia 2018 r. należy złożyć formularz pomysłu na projekt, krótko opisując strategiczne znaczenie projektu, główne wyniki, główne działania i planowane partnerstwo. IZ / WS przekaże informacje zwrotne na temat pomysłów projektowych poprzez organizowane konsultacje w swoich pomieszczeniach biurowych, podczas spotkań informacyjnych lub za pośrednictwem spotkań online. Po odbyciu takich konsultacji istnieje możliwość uzyskania dostępu do systemu BAMOS, za pośrednictwem którego należy złożyć pełny wniosek projektowy (w terminie do 9 kwietnia 2018 r.).

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: http://www.ewt.gov.pl/wyniki-wyszukiwania/3-nabor-projektow-w-programie-interreg-region-morza-baltyckiego/  oraz https://www.interreg-baltic.eu/thirdcallforapplications.html

W związku z otwarciem trzeciego naboru projektów w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego organizowane jest Krajowe Seminarium Informacyjne, które odbędzie się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie w dniu 30 listopada 2017 r. Zapisy przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej: https://europasrodkowa.gov.pl/zaproszenia/item/445-krajowe-seminarium-informacyjne-na-temat-3-naboru-projektow-w-programie-interreg-region-morza-baltyckiego-warszawa-30-11-2017

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-11-16
Data aktualizacji: 2017-11-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź