Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs ''Partnerstwa przeciw wykluczeniu społecznemu - profesjonalne formy pomocy ze szczególną rolą zatrudnienia socjalnego''

Konkurs jest jednym z trzech, ogłoszonych przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu pn.: „Aktywne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu – nowy wymiar 2020” na rok 2018.

Fot. pixabay

Celem głównym projektu jest włączanie i wzmacnianie uczestniczenia w życiu społecznym i zawodowym osób wykluczonych społecznie oraz rozwój systemu aktywnej integracji poprzez wsparcie jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.

W konkursie należy zrealizować działania obligatoryjne oraz wybrane jedno z dwóch działań fakultatywnych:

  • działania obligatoryjne:
    • zaprogramowanie i wdrożenie lokalnego programu reintegracji zawodowej i społecznej, z obowiązkowym wykorzystaniem podmiotu zatrudnienia socjalnego, centrum lub klubu integracji społecznej, przy zapewnieniu minimalnego poziomu jakości usług (standard minimalny) oraz efektów w zakresie reintegracji społecznej, reintegracji zawodowej i zatrudnienia wśród absolwentów Centrów i Klubów Integracji Społecznej. Lokalny program reintegracji zawodowej i społecznej stanowić ma integralną część realizowanej strategii rozwiązywania problemów społecznych na poziomie gminy, powiatu lub województwa.

Minimalny standard zostanie uznany za odpowiedni, kiedy w projekcie zostaną określone na odpowiednim poziomie usługi w zakresie modułu organizacyjnego, usługowego i efektów reintegracji.

  • działania fakultatywne:
    • Typ fakultatywny I: Wdrożenie dodatkowych usług społecznych, obok usług reintegracji społecznej i zawodowej, o ile jest to niezbędne dla zapewnienia indywidualizacji i kompleksowości wsparcia dla konkretnej osoby, rodziny czy środowiska. W ramach działań można zastosować np.: usługi asystenckie wobec osób niepełnosprawnych, asystenturę rodzinną, terapie i mediacje, organizowanie dla rodzin uczestników programu aktywizacji społecznej i zawodowej, spotkań mających na celu wymianę ich doświadczeń oraz zapobieganie izolacji. Działania w ramach tego typu mają wzmocnić formę kompleksowego udzielania wsparcia dla osób lub rodzin korzystających z usług podmiotu zatrudnienia socjalnego, na poziomie lokalnym.
    • Typ fakultatywny II: Zorganizowanie działań o charakterze inicjatywno-dyskusyjnym w celu przygotowania na potrzeby danej gminy/powiatu ośrodka doradczo-edukacyjnego, służącego animacji form pomocy, w tematyce zatrudnienia socjalnego. Przedsięwzięcie to powinno być skierowane do przedstawicieli samorządu terytorialnego, lokalnych i regionalnych instytucji oraz organizacji obywatelskich i powinno mieć charakter spotkań inicjujących tworzenie lokalnych i regionalnych platform współpracy na rzecz propagowania zatrudnienia socjalnego, jako formy przeciwdziałania i ograniczania zjawiska wykluczenia społecznego.

Projekty należy zrealizować do 31 grudnia 2018 r.

W otwartym konkursie ofert mogą brać udział zarejestrowane w Polsce organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, których jednym z celów lub zadań statutowych jest działalność w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Podmioty te muszą posiadać w swojej strukturze centrum lub klub integracji społecznej.
Nie przewiduje się składania ofert wspólnych.
Jeden podmiot może złożyć tylko jedną ofertę.

Na konkurs przeznaczono 1 149 000 zł. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 000 zł i nie może przekroczyć 80% kwoty całkowitych kosztów realizacji projektu. Wymagany jest wkład własny, który stanowi minimum 20% całkowitej kwoty planowanej na realizację zadania publicznego.

Oferty należy składać do 2 stycznia 2018 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 2 lutego 2018 r.

Pytania dotyczące konkursu można kierować do Pani Jolanty Okrzeja, pracownika Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, numer telefonu: (22) 661-12-74, e-mail: Jolanta.Okrzeja@mrpips.gov.pl

Więcej informacji o wszystkich trzech konkursach można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: https://www.mpips.gov.pl/pomoc-spoleczna/konkursy/rok-2018/ogloszenie-o-otwartych-konkursach-ofert-w-ramach-programu-aktywne-formy-przeciwdzialania-wykluczeniu-spolecznemu--nowy-wymiar-2020/

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: AGNIESZKA SIKORA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2017-12-12
Data aktualizacji: 2017-12-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź