Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Minister Sportu i Turystyki ogłosił Program „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”

Dofinansowaniem w ramach Programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”, mogą być objęte zadania inwestycyjne dotyczące budowy, przebudowy lub remontu niemalże wszystkich rodzajów obiektów sportowych (ogólnodostępnych, umożliwiających masowe uprawianie sportu).

Fot. http://www.msport.gov.pl/

Celem programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”, jest wsparcie realizacji zadań inwestycyjnych dotyczących obiektów sportowych na terenie całego kraju.

Dofinansowaniem w ramach Programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”, mogą być objęte zadania inwestycyjne dotyczące budowy, przebudowy lub remontu niemalże wszystkich rodzajów obiektów sportowych (ogólnodostępnych, umożliwiających masowe uprawianie sportu).

Wysokość środków finansowych, planowana do wydatkowania na realizację Programu w roku 2018, wynosi około 21 mln zł.

W związku z ogólnym charakterem niniejszego Programu, jak również różnorodnością potencjalnych zadań inwestycyjnych, Ministerstwo zdecydowało o wyodrębnieniu trzech ścieżek aplikowania o dofinansowanie, dedykowanych trzem grupom zadań inwestycyjnych:

  1. Budowa, przebudowa lub remont szkolnej infrastruktury sportowej.

Dofinansowaniem mogą być objęte zadania dotyczące budowy, przebudowy lub remontu szkolnych obiektów sportowych, tj. obiektów sportowych o charakterze przyszkolnym, zlokalizowanych na terenie szkoły bądź w jej najbliższym sąsiedztwie, połączonych z nią bezpiecznym ciągiem pieszym, łącznikiem etc. Katalog zadań inwestycyjnych, możliwych do dofinansowania w ramach tej grupy zadań, obejmuje w szczególności:

  • budowę pełnowymiarowych sal gimnastycznych lub hal sportowych;
  • budowę boisk;
  • budowę kortów tenisowych i badmintonowych;
  • budowę tzw. terenowych urządzeń sportowych, przez co rozumie się np. budowę boisk do sportów plażowych i streetballa, skate parków, ścianek wspinaczkowych etc.;
  • przebudowę i remont przyszkolnych obiektów sportowych.
  1. Modernizacja infrastruktury sportowej, służącej klubom sportowym.

W ramach tej grupy zadań inwestycyjnych, mogą być realizowane inwestycje w zakresie ogólnodostępnych obiektów sportowych służących klubom sportowym, w szczególności dotyczących sportów olimpijskich oraz umożliwiających masowe uprawianie sportu. Zadanie inwestycyjne może polegać na przebudowie i/lub remoncie (w tym dostosowaniu do potrzeb sportu osób niepełnosprawnych) takich obiektów sportowych, jak w szczególności:

  • sale sportowe (sale gimnastyczne, siłownie, sale do sportów walki, hale sportowe);
  • kryte pływalnie;
  • lodowiska stałe oraz tory lodowe;
  • boiska sportowe;
  • korty tenisowe i badmintonowe;
  • przystanie kajakowe, wioślarskie, żeglarskie;
  • tory kolarskie, wrotkarskie;
  • sportowe trasy narciarskie, nartorolkowe i wrotkarskie;
  • strzelnice sportowe, tory łucznicze;
  • obiekty dla sportów jeździeckich;
  • zaplecza szatniowo-sanitarne dla ww. obiektów.
  1. Budowa ogólnodostępnej infrastruktury sportowej.

Dofinansowanie można uzyskać na budowę obiektów, dających możliwość tworzenia warunków do rozwoju sportów olimpijskich, uwzględniających jednocześnie preferencje społeczne oraz potencjał w zakresie upowszechniania sportu i aktywności ruchowej. W ramach tej grupy możliwe jest również pozyskanie środków na przebudowę, remont lub modernizację obiektów sportowych, o ile nie służą klubom sportowym i nie wpisują się w drugą grupę zadań. Zadania inwestycyjne, o których dofinansowanie można ubiegać się w ramach ścieżki dotyczącej budowy ogólnodostępnej infrastruktury sportowej, to w szczególności:

  • budowa treningowych sal gimnastycznych i hal sportowych;
  • budowa krytych lodowisk;
  • budowa krytych pływalni na obszarach pozbawionych tego typu obiektu;
  • budowa boisk do gier wielkich.

O dofinansowanie zadań inwestycyjnych w ramach Programu mogą się ubiegać:

  1. jednostki sektora finansów publicznych określone w art. 9 ustawy z dnia 27sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077), posiadające osobowość prawną i prowadzące działalność w dziedzinie kultury fizycznej;
  2. stowarzyszenia, fundacje i inne posiadające osobowość prawną podmioty prowadzące działalność w zakresie kultury fizycznej, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników;
  3. spółki prawa handlowego posiadające osobowość prawną, utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego.

Dofinansowanie może wynieść do 33%, 50%, 70% lub 80% wydatków kwalifikowanych, w zależności od typu zadania i miejsca jego realizacji. Wykaz % dofinansowania znajduje się w Decyzji nr.16 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 7 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”.

Wniosek inwestycyjny należy złożyć w terminie od 1 marca do 31 marca 2018 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: https://bip.msit.gov.pl/bip/finansowanie-zadan/infrastruktura/2018-rok/2227,Sportowa-Polska-Program-rozwoju-lokalnej-infrastruktury-sportowej-edycja-2018.html

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA-GICALA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2018-02-14
Data aktualizacji: 2018-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź