Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił otwarty konkurs ofert

Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze „Działalność wspomagająca rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej” pn. „Międzynarodowa współpraca przemysłu w obszarach Inteligentnych Specjalizacji (Inicjatywa Awangarda)”

Fot. Pixabay

Konkurs pt. „Międzynarodowa współpraca przemysłu w obszarach Inteligentnych Specjalizacji (Inicjatywa Awangarda)” jest realizowany w ramach środków własnych Województwa Małopolskiego. Konkurs ma wspierać zaangażowanie firm, klastrów, jednostek naukowych, jednostek B+R w Małopolsce działających w obszarze małopolskich inteligentnych specjalizacji, w realizację międzynarodowych projektów z zakresu B+R w ramach Inicjatywy Awangarda.

Inicjatywa Awangarda (IA) - „Awangardowa Inicjatywa na rzecz Nowego Rozwoju przez Inteligentną Specjalizację” (Vanguard Initiative for New Growth through Smart Specialisation) to organizacja skupiająca innowacyjne regiony Unii Europejskiej, które dążą do rozwoju nowoczesnych gałęzi przemysłu dzięki międzyregionalnej współpracy gospodarczej
w obszarach inteligentnych specjalizacji.

W praktyce Inicjatywa Awangarda (IA) wspomaga przedsiębiorstwa i klastry w rozwoju technologii, znajdujących się na niskich poziomach gotowości technologicznej, przetestowaniu tych technologii pod kątem możliwości praktycznych aplikacji, by w efekcie umożliwić ich wdrożenie. Dzięki Inicjatywie Awangarda zainteresowane przedsiębiorstwa mogą zminimalizować koszty testowania i certyfikacji konkretnej technologii, potwierdzenia jej przydatności do konkretnych zastosowań, a także mogą znaleźć partnerów, dzięki którym powstaną nowe europejskie łańcuchy wartości. Inicjatywa Awangarda nie zajmuje się dalszą aplikacją technologii już rozwiniętych, natomiast pomaga w ich doprowadzeniu do poziomu komercjalizacji, tj. TRL8-9. Technologie wsparte w ramach Inicjatywy Awangarda mogą mieć zastosowanie w różnorodnych branżach.

W ramach Inicjatywy obecnie realizowanych jest pięć Projektów Pilotażowych:

  • Biogospodarka,
  • Wydajna i zrównoważona produkcja,
  • Produkcja wysokiej klasy dzięki drukowi 3D,
  • Zaawansowana produkcja do zastosowań energetycznych w trudnych warunkach środowiskowych
  • Nowe produkty wspomagane nanotechnologią.

Główne korzyści dla Małopolski i firm z regionu wynikające z uczestnictwa w Inicjatywie to:

  • możliwość kooperacji małopolskich firm i instytucji naukowych w ramach Projektów Pilotażowych i Działań Demonstracyjnych Inicjatywy, w tym korzystanie ze środków finansowych przeznaczonych głównie dla firm zaangażowanych w Projekty Pilotażowe i Działania Demonstracyjne.
  • wyznaczanie trendów międzyregionalnej współpracy w obszarze inteligentnych specjalizacji (Inicjatywa Awangarda jest wskazywana przez Komisję Europejską, jako przykład współpracy międzyregionalnej w obszarach inteligentnych specjalizacji).
  • wpływ na kształtowanie polityki gospodarczej na poziomie Komisji Europejskiej,
  • obecność Małopolski w gronie najbardziej innowacyjnych regionów UE.

Konkurs ma na celu wyłonienie ofert i zlecenie podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego realizacji zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze: „Działalność wspomagająca rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej.”

Celem szczegółowym konkursu jest wzmocnienie potencjału przemysłowego w szczególności firm, klastrów a także jednostek naukowych, jednostek B+R działających w Małopolsce w obszarach małopolskich inteligentnych specjalizacji poprzez ich aktywny udział w Projektach Pilotażowych i/lub Działaniach Demonstracyjnych realizowanych w ramach Inicjatywy Awangarda.

Zadania do wykonania przez zwycięskiego Oferenta/Oferentów (wszystkie zadania muszą zostać wykonane łącznie):

  1. Dogłębne poznanie specyfiki Inicjatywy Awangarda (IA), działań przez nią podejmowanych, a w szczególności Projektów Pilotażowych i Działań Demonstracyjnych oraz ich przyporządkowanie do małopolskich inteligentnych specjalizacji.
  2. Mapowanie zasobów Małopolski oraz ich przyporządkowanie do Projektów Pilotażowych i/lub Działań Demonstracyjnych Inicjatywy Awangarda.
  3. Promocja Inicjatywy Awangarda w Małopolsce
  4. Zapewnienie udziału w minimum jednym spotkaniu informacyjno-promocyjnym w Małopolsce eksperta z wybranego Projektu Pilotażowego lub Działania Demonstracyjnego z Inicjatywy Awangarda.
  5. Włączenie małopolskich przedsiębiorstw, klastrów (tzn. mających siedzibę
    lub oddział na terenie województwa małopolskiego oraz dotychczas
    nie współpracujących z IA) do aktywnej współpracy w ramach Projektów Pilotażowych i/lub Działań Demonstracyjnych
    Inicjatywy Awangarda.
  6. Rekomendowane jest włączenie małopolskich jednostek naukowych, jednostek B+R (tzn. mających siedzibę lub oddział na terenie województwa małopolskiego) do aktywnej współpracy w ramach Projektów Pilotażowych i/lub Działań Demonstracyjnych Inicjatywy Awangarda.

Zadania realizowane w ramach konkursu będą skierowane w szczególności do firm, klastrów, jednostek naukowych, jednostek B+R, które mają swoją siedzibę lub oddział na terenie województwa małopolskiego, a ich aktywność wpisuje się w obszary inteligentnych specjalizacji Małopolski wynikających z Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego.

Zlecenie ww. zadań odbywać się będzie w formie wsparcia realizacji zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.

Na realizację zadań Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył środki finansowe do kwoty ogółem 100 000 zł.

Oferent zobowiązany jest wykazać się wkładem własnym na poziomie co najmniej 10% wszystkich kosztów realizacji zadania, rozumianym jako suma wkładu finansowego, osobowego i rzeczowego, z zastrzeżeniem, iż wkład własny finansowy jest obligatoryjny.

O przyznanie dotacji na realizację zadania mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, zgodnie z art. 3 ust. 2 oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 UoDPPioW oraz stowarzyszenia zwykłe zgodnie z ustawą z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, jeśli ich cele statutowe są zgodne z obszarem, celami i założeniami Konkursu, w jakim realizowane jest zadanie.

Termin składania ofert upływa w dniu 16 lipca 2018 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: https://bip.malopolska.pl/umwm,a,1461407,otwarty-konkurs-ofert-na-realizacje-zadan-publicznych-wojewodztwa-malopolskiego-w-obszarze-dzialalno.html

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA-GICALA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2018-06-20
Data aktualizacji: 2018-06-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź