Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Europejski Korpus Solidarności – projekty wolontariatu

Wolontariat jest jednym z trzech działań Europejskiego Korpusu Solidarności. Aby wziąć udział w projekcie nie trzeba  posiadać doświadczenia, nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie ani znajomość języka obcego – do udziału może zgłosić się każdy.

Fot. Pixabay

Realizacja projektów skierowana jest do wolontariuszy poprzez oferty pracy społecznej.

Wolontariat jest jednym z trzech działań Europejskiego Korpusu Solidarności. Aby wziąć udział w projekcie nie trzeba  posiadać doświadczenia, nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie ani znajomość języka obcego – do udziału może zgłosić się każdy.

Konkurs skierowany jest do następujących podmiotów i osób:

  1. Organizacji, prywatnych lub publicznych, z państw członkowskich UE. Organizacje z Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i i krajów sąsiadujących z UE mogą uczestniczyć w charakterze partnerów, ale w 2018 r. nie mogą składać wniosków.
  2. Uczestników indywidualnych – wolontariuszy w wieku 18–30 lat, zarejestrowanych w bazie Europejskiego Korpusu Solidarności.

Projekty te są podzielone na:

  1. Wolontariat indywidualny, który charakteryzuje się pracą w pełnym wymiarze godzin na rzecz społeczności lokalnej. Miejsce realizacji projektu: można podjąć pracę zarówno w kraju (projekt krajowy) jak i za granicą (projekt  międzynarodowy). Czas trwania: od 2 do 12 miesięcy (w niektórych przypadkach dla osób, które nie czują się na siłach projekty trwające od 2 tygodni do 2 miesięcy).
  2. Wolontariat grupowy, w ramach którego projekty są realizowane przez grupy od 10 do 40 wolontariuszy, pochodzących z co najmniej dwóch różnych krajów. Miejsce realizacji projektu: w kraju lub za granicą (projekty krajowe lub międzynarodowe). W przypadku realizacji przez organizację projektu krajowego co najmniej ¼ uczestników musi pochodzić z innego kraju. Czas trwania: od 2 tygodni do 2 miesięcy.

W ramach programu można uzyskać wsparcie dla następujących kosztów:

  1. Dla organizacji – w tym przypadku pokrywane są koszty koordynacji i zarządzania projektem;
  2. Dla uczestników – w tym przypadku pokrywane są koszty podróży, kieszonkowe, koszty utrzymania (zakwaterowanie i wyżywienie), wsparcie językowe oraz w zakresie włączania społecznego (dla osób z  mniejszymi szansami, np. dla osób z niepełnosprawnością), ubezpieczenie, koszty nadzwyczajne (np. koszty wizowe).

Wolontariusze powinni być wybrani przez organizację spośród osób zarejestrowanych, posiadających konto na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Konieczne jest, aby w realizację projektu zaangażowane były co najmniej dwie organizacje: goszcząca i wspierająca. W przypadku wolontariatu indywidualnego realizowanego w kraju lub wolontariatu grupowego w projekt może być zaangażowana tylko co najmniej jedna organizacja goszcząca. Warunkiem jest, aby organizacje goszczące i wspierające posiadały akredytację wolontariatu Erasmus+ (były program Wolontariatu Europejskiego, EVS) lub Znak jakości..

Termin rozpoczęcia realizacji projektów: 1 stycznia – 31 maja 2019 r.
Termin składania wniosków przez organizacje upływa: 16 października 2018 r. godz. 12.00 (czasu brukselskiego).

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: http://eks.org.pl/index.php/konkurs-wnioskow/

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA-GICALA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2018-09-18
Data aktualizacji: 2018-09-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź