Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs na opracowanie kompleksowego modelu Dostępnej szkoły

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, pełniące funkcję Instytucji Zarządzającej dla Programu Wiedza Edukacja Rozwój ogłosiło konkurs nr POWR.04.01.00-IZ.00-00-021/18 w temacie „Przestrzeń dostępnej szkoły”.

Fot. Pixabay

Konkurs został ogłoszony w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Osi priorytetowej IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działania 4.1 Innowacje społeczne.

Dofinansowanie można uzyskać na opracowanie kompleksowego modelu "Dostępnej szkoły” oraz na pełnienie funkcji operatora grantów dotyczących przetestowania modelu w co najmniej 25 szkołach podstawowych.

Wnioskodawcami mogą być podmioty (lider lub partner), które na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie posiadają co najmniej 3-letnie doświadczenie w zakresie wspierania i promowania rozwoju edukacji oraz co najmniej 3-letnie doświadczenie w działaniach na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz co najmniej 3-letnie doświadczenie w realizacji i rozliczaniu projektów finansowanych z zewnętrznych źródeł o wartości co najmniej 10 000 000 zł.

Projekt ma charakter ogólnopolski, co oznacza, że grantobiorca ma obowiązek zapewnić możliwość ubiegania się o grant organom prowadzącym szkoły z terenu całego kraju. Oznacza to również, że grantodawca musi mieć potencjał do działań w skali ogólnopolskiej, w szczególności przeprowadzenia audytów dostępności, szkoleń dla nauczycieli i kadry zarządzającej, wsparcia szkół w okresie wdrażania grantu oraz nadzoru nad realizacją grantów. Co najmniej 60% szkół objętych wsparciem w ramach projektu funkcjonować powinno na terenie gmin, których liczba mieszkańców nie przekracza 50 tys.

W projekcie realizowane muszą być co najmniej następujące działania:

  1. Opracowanie kompleksowego modelu dostępnej szkoły, w tym standardów audytu
  2. Opracowanie procedur grantowych, w tym szczegółowych zasad rekrutacji
  3. Rekrutacja grantobiorców
  4. Udzielenie grantów
  5. Przeprowadzenie audytu dostępności w szkołach
  6. Opracowanie diagnozy potrzeb oraz indywidualnego planu poprawy dostępności dla każdej szkoły, w celu osiągnięcia kolejnych poziomów dojrzałości wynikających z modelu
  7. Przeprowadzenie szkoleń w zakresie dostępności dla kadry zarządzającej szkół oraz organów prowadzących szkoły
  8. Wsparcie grantobiorców na etapie realizacji planu poprawy dostępności
  9. Opracowanie rekomendacji dla poszczególnych rodzajów szkół podstawowych (ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych) w zakresie dostępności (aktualizacja modelu w kontekście wyników testowania innowacji), uwzgledniających przede wszystkim dostosowanie organizacji pracy szkoły do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami
  10. Upowszechnienie oraz podjęcie działań w zakresie włączenia innowacji do polityki i praktyki na szerszą skalę, w tym opracowanie ewentualnego pakietu zmian legislacyjnych (o ile wdrożenie przetestowanego modelu tego wymaga).

Projekt musi przewidywać zaangażowanie trzech kluczowych osób w projekcie, z których jedna ma co najmniej 3-letnie doświadczenie w zakresie wspierania i promowania rozwoju systemu edukacji, druga – ma doświadczenie w przeprowadzaniu audytów dostępności co najmniej 5 obiektów architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami, trzecia - co najmniej 3-letnie doświadczenie w realizacji i rozliczaniu projektów finansowanych z zewnętrznych źródeł. Dodatkowo wymagane jest zaangażowanie do realizacji zadań merytorycznych osoby lub osób z niepełnosprawnością.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów na konkurs wynosi 100 000 000 PLN. Wartość projektu określona w budżecie wniosku o dofinansowanie musi mieścić się w przedziale od 40 000 000 PLN do 50 000 000 PLN. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wynosi 100%.

Ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu 17 stycznia 2019 roku o godz. 15.00.

Okres realizacji projektu nie może być dłuższy niż do 30 czerwca 2023 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: https://www.power.gov.pl/nabory/1-197/

pokaż metkę
Autor: Biuro Funduszy Europejskich UMK
Osoba publikująca: ANGELIKA SAŁAPA-GICALA
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2018-11-26
Data aktualizacji: 2019-02-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź