Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór wniosków w ramach programu 'Współpraca ze społeczeństwem obywatelskim'

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków nr EACEA/05/14  w ramach programu Erasmus+ 2014-2020 – „Współpraca ze społeczeństwem obywatelskim".

Celem konkursu jest udzielenie wsparcia strukturalnego w formie dotacji na działalność dla europejskich organizacji pozarządowych (NGO) oraz sieci obejmujących kraje UE, które działają w obszarach kształcenia i szkolenia lub młodzieży, a także realizują poniższe cele ogólne:

  • podnoszenie świadomości zainteresowanych stron na temat agend polityki w obszarach kształcenia, szkolenia i młodzieży, w szczególności na temat strategii „Europa 2020", programu kształcenia i szkolenia 2020, strategii UE na rzecz młodzieży oraz innych sektorowych agend polityki,
  • zwiększanie zaangażowania zainteresowanych stron i ich współpracy z organami publicznymi w zakresie wdrażania polityk i reform w obszarach kształcenia i szkolenia oraz młodzieży, a w szczególności rekomendacji dla poszczególnych krajów wydanych w ramach europejskiego semestru
  • zwiększanie udziału zainteresowanych stron w obszarach kształcenia, szkolenia oraz młodzieży,
  • zwiększanie zaangażowania zainteresowanych stron w rozpowszechnianie działań i rezultatów polityki i programów oraz dobrych praktyk wśród swoich członków.

Do konkursu mogą przystąpić organizacje zarejestrowane w jednym państw członkowskich Unii Europejskiej lub w jednym z krajów EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria), a także organizacje z krajów kandydujących, będących beneficjentami strategii przedakcesyjnej (była jugosłowiańska republika Macedonii i Turcja).

Całkowity budżet na współfinansowanie współpracy z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego wynosi 5 800 000 EUR.

Wsparcie finansowe zostanie przeznaczone dla organizacji wpisujących się w zakres działania jednej z poniższych grup:

  • Grupa I – Współpraca ze społeczeństwem obywatelskim w obszarze kształcenia i szkolenia

Całkowity budżet w ramach Grupy I wynosi 2 000 000 EUR.

Orientacyjny podział budżetu:

  • organizacjom pozarządowym na szczeblu europejskim zostanie przyznane ok. 90 % dostępnych środków
  • sieciom obejmującym kraje UE zostanie przyznane ok. 10 % dostępnych środków

Maksymalna kwota rocznej dotacji na działalność wyniesie:

  • w przypadku organizacji pozarządowych – 125 000 EUR,
  • w przypadku sieci obejmujących kraje UE – 200 000 EUR.

Wkład finansowy UE nie może przekroczyć 75 % całkowitych kwalifikujących się kosztów.

  • Grupa II – Współpraca ze społeczeństwem obywatelskim w obszarze młodzieży

Całkowity budżet w ramach grupy II wynosi 3 800 000 EUR.

Orientacyjny podział budżetu:

  • organizacjom pozarządowym działającym wyłącznie na rzecz młodzieży zostanie przyznane ok. 70 % dostępnych środków,
  • organizacjom pozarządowym o szerszym zakresie działania, w tym prowadzących działania na rzecz młodzieży zostanie przyznane ok. 10 % dostępnych środków
  • sieciom obejmującym kraje UE, działającym wyłącznie na rzecz młodzieży zostanie przyznane ok. 20 % dostępnych środków

Maksymalna kwota rocznej dotacji na działalność wyniesie 50 000 EUR dla obu kategorii (NGO i sieci działające w krajach UE).
Wkład finansowy UE nie może przekroczyć 80 % całkowitych kwalifikowalnych kosztów.

W ramach konkursu każda organizacja może złożyć tylko jeden wniosek, dotyczący grupy 1 lub 2, ale nie obu grup jednocześnie.

Wnioski do złożenia w ramach konkursu należy przygotować z wykorzystaniem elektronicznego formularza wniosku o dotację (eForm). Oficjalna wersja wniosku jest dostępna w adresem internetowym: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/call-for-proposals-eacea052014-erasmusplus-ka3-support-%20for-policy-reform-civil_en

Formularz należy wypełnić w jednym z języków urzędowych UE, a następnie złożyć do dnia 17 marca 2014 r. do godziny 12.00.

Dokładnie informacje o konkursie „Współpraca ze społeczeństwem obywatelskim" dostępne są na stronie Komisji Europejskiej, pod adresem: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2014:026:FULL:PL:PDF

 


Powyższe ogłoszenie o konkursie wpisuje się w ramy nowoutworzonego programu Erasmus+ 2014-2020, który został udoskonalony i lepiej dostosowany do edukacyjnych potrzeb europejskich obywateli. Komisja Europejska przyjęła program, będący kontynuacją wdrażanych w perspektywie 2007-2013 europejskich programów, obejmujących zagadnienia dotyczące uczenia się przez całe życie, w tym m.in. Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig i Młodzież w działaniu. Program Erasmus+ nie został jeszcze zaakceptowany przez wszystkie wymagane organy prawodawcze Unii Europejskiej, ale Komisja Europejska opublikowała już jego treść wraz z zaproszeniem do składania wniosków, aby dać potencjalnym beneficjentom odpowiednią ilość czasu na przygotowanie wniosków o dofinansowanie.

Program Erasmus+ jest podzielony na trzy akcje oraz dwa rodzaje działań specjalnych wdrażanych na poziomie europejskim:

  • AKCJA 1 „Wyjazdy w celach edukacyjnych", obejmująca m.in. praktyki/staże dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych; kursy, szkolenia i wymiany dla kadry różnych typów szkół; wymiany grup młodzieży oraz wolontariat europejski.
  • AKCJA 2 „Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk", obejmująca m.in. partnerstwo strategiczne między instytucjami działającymi w obszarze edukacji, w tym wymiany uczniów i współpracę szkół różnego typu oraz partnerstwo sektorowe między instytucjami szkoleniowymi, sektorowymi ekspertami i podmiotami posiadającymi kompetencje regulacyjne w obszarze edukacji i szkoleń.
  • AKCJA 3 „Wsparcie dla reform w obszarze edukacji", obejmująca m.in. innowacyjne działania w zakresie tworzenia i wdrażania polityk, współpracę z organizacjami międzynarodowymi oraz promocję polityk edukacyjnych na poziomie europejskim.
  • Działanie JEAN MONET, obejmujące m.in. wsparcie dla organizacji zajmujących się zbieraniem danych dotyczących Unii Europejskiej, studia magisterskie lub zaawansowane szkolenia dotyczące Unii Europejskiej dla urzędników administracji samorządowej oraz konferencje i tworzenie sieci.
  • Działania w zakresie sportu, obejmujące m.in. zapobieganie niekorzystnym zjawiskom w sporcie (zwłaszcza amatorskim) takim jak korupcja, doping, nietolerancja czy rasizm.

Zasady finansowania projektów w nowym okresie programowania w większości nie ulegną zmianie tzn. kwota dofinansowania określana będzie ryczałtowo w zależności od ilości i rodzaju podejmowanych działań. Planowane są następujące terminy planowanych naborów:

Akcja 1

Mobilność osób w dziedzinie kształcenia, szkolenia i młodzieży (wszystkie)      17 marca 2014 r.
Mobilność osób wyłącznie w dziedzinach związanych z młodzieżą 30 kwietnia 2014 r.
Mobilność osób wyłącznie w dziedzinach związanych z młodzieżą 1 października 2014 r.
Wspólne studia magisterskie 27 marca 2014 r.
Wydarzenia na dużą skalę w ramach wolontariatu europejskiego 3 kwietnia 2014 r.

 

Akcja 2

Partnerstwa strategiczne w dziedzinie kształcenia, szkolenia i młodzieży (wszystkie) 30 kwietnia 2014 r.
Partnerstwa strategiczne wyłącznie w dziedzinach związanych z młodzieżą 1 października 2014 r.
Sojusze na rzecz wiedzy, sojusze na rzecz umiejętności sektorowych 3 kwietnia 2014 r.
Budowanie potencjału w dziedzinach związanych z młodzieżą

3 kwietnia 2014 r.
2 września 2014 r.

 

Akcja 3

Spotkanie młodych ludzi z osobami odpowiedzialnymi za wyznaczanie kierunków polityki w dziedzinach związanych z młodzieżą

30 kwietnia 2014 r.
1 października 2014 r.

 

Działania „Jean Monnet"

Spotkanie młodych ludzi z osobami odpowiedzialnymi za wyznaczanie kierunków polityki w dziedzinach związanych z młodzieżą

30 kwietnia 2014 r.

1 października 2014 r.

 

Działania w dziedzinie sportu

Współpraca partnerska w dziedzinie sportu 15 maja 2014 r.
Niekomercyjne europejskie imprezy sportowe

14 marca 2014 r.
15 maja 2014 r.

 

Szczegółowe informacje na temat naboru można znaleźć na stronie programu Erasmus+ http://erasmusplus.org.pl/

 

Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich
Urzędu Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: ALINA BRATKO
Podmiot publikujący: Portal www.ngo.krakow.pl
Data publikacji: 2014-02-03
Data aktualizacji: 2014-02-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź