Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dofinansowanie projektów w ramach Unijnego Mechanizmu w zakresie Obrony Cywilnej

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Unijnego Mechanizmu w zakresie Obrony Cywilnej.

Konkurs dotyczy projektów obejmujących dwa typy działań w zakresie obrony cywilnej i zwalczania zanieczyszczenia mórz:

  • działania zapobiegawcze – obejmujące wszelkie działania mające na celu zmniejszenie ryzyka lub niekorzystnych skutków katastrof dla ludzi, środowiska i własności, w tym dla dziedzictwa kulturowego;
  • działania przygotowawcze – obejmujące wszelkie działania przygotowujące bezzwłoczną, adekwatną i skuteczną odpowiedź w przypadku wystąpienia katastrofy.

Priorytety dla projektów zapobiegawczych:

  1. Analiza i ocena „opłacalności" działań zapobiegawczych – w odniesieniu do kosztów związanych z reakcją na wystąpienie katastrofy i kosztów usuwania jej skutków.
  2. Rozwijanie miejskich strategii obejmujących lokalne działania obniżające ryzyko wystąpienia katastrof, narzędzia i wytyczne w zakresie oceny ryzyka dla obszarów miejskich, biorące pod uwagę istniejące międzynarodowe inicjatywy w tym zakresie takie jak UNISDR resilient cities campaign, w tym:
    • działania dotyczące wymiany dobrych praktyk w zakresie przygotowywania krajowego systemu obrony cywilnej na wystąpienie skutków zmian klimatu;
    • promocja i wsparcie dla rozwoju oraz wdrożenia zarządzania ryzykiem przez Kraje Członkowskie poprzez wymianę dobrych praktyk oraz ułatwienie dostępu do specjalistycznej wiedzy.
  3. Koordynacja działań związanych z zarządzaniem ryzykiem, w tym włączenie oceny ryzyka do procesu planowania oraz transgraniczne i międzysektorowe działania związane z zarządzaniem ryzykiem, w tym:
    • działania dotyczące opracowania i/lub wdrożenia mechanizmów koordynacji pomiędzy władzami lokalnymi i krajowymi, współpracy między różnymi organami władzy publicznej i istotnymi interesariuszami takimi jak społeczeństwo obywatelskie, instytucje naukowo-badawcze, sektor prywatny;
    • działania związane z włączeniem oceny ryzyka do procesu planowania;
    • działania związane z wymianą doświadczeń, rozwojem oceny ryzyka oraz procesów i praktyki zarządzania ryzykiem, włączając w to międzysektorowe i/lub transgraniczne plany zarządzania ryzykiem

Priorytety dla projektów przygotowawczych

  1. Poprawa współpracy transgranicznej w zakresie obrony cywilnej i zwalczania zanieczyszczenia mórz obejmująca przygotowania do, reakcje na oraz ograniczanie skutków katastrof naturalnych i spowodowanych przez człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy planowania i przygotowania do masowej ewakuacji.
  2. Poprawa współpracy operacyjnej umożliwiającej państwom biorącym udział opracowanie, przećwiczenie oraz rejestrację międzynarodowych modułów obrony cywilnej.
  3. Zwiększenie poziomu przygotowania państw biorących udział do odbioru pomocy w przypadku katastrofy.

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 75% kosztów kwalifikowanych projektu. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 500 000 euro.

Projekt musi być opracowany i realizowany we współpracy z przynajmniej jednym partnerem zagranicznym.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 maja 2014 roku.

Maksymalny czas trwania projektu wynosi 24 miesiące.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/echo/funding/opportunities/calls/2014_call_prevprep_cp_marine_pol_en.htm

Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich
Urzędu Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: ALINA BRATKO
Podmiot publikujący: Portal www.ngo.krakow.pl
Data publikacji: 2014-04-02
Data aktualizacji: 2014-04-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź