Dotacje rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

'Poprawa doświadczenia w ramach stosunków pracowniczych'

Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków nr VP/2014/004 „Poprawa doświadczenia w ramach stosunków pracowniczych", ogłoszony w ramach działania budżetowego – Stosunki Pracownicze i Dialog Społeczny.

Głównym celem działania budżetowego „Stosunki Pracownicze i Dialog Społeczny" jest propagowanie działań wspierających stosunki prawnicze, w szczególności działań mających na celu rozwój wiedzy specjalistycznej, wymianę informacji istotnych dla dobrego funkcjonowania UE oraz działań mających na celu poprawę wiedzy na temat stosunków pracowniczych w ramach różnych instytucji i realizowanych praktyk w całej Unii oraz upowszechnienie wyników na ten temat.

Określenie „stosunki pracownicze" odnosi się do zbiorowego aspektu stosunku pracy. Jako takie odnosi się do zasad regulujących zatrudnienie i stosunki w miejscu pracy, razem ze sposobami, w jaki te reguły są wykonywane, zmieniane, interpretowane i wdrażane przez związki zawodowe, pracodawców i państwo. Powyższe działanie budżetowe ma na celu przyczynić się do rozwoju i wzmocnienia struktur stosunków pracowniczych w Europie.

W konkursie mogą brać udział jednostki posiadające osobowość prawną, w tym:

  • Partnerzy społeczni (krajowi lub europejscy)
  • Organizacje powiązanie z relacjami pracowniczymi (organizacje non-profit, ośrodki badawcze, uniwersytety, organizacje pracownicze)
  • Władze publiczne (w tym powiązane z nią stowarzyszenia i agencje rządowe)
  • Organizacje międzynarodowe (aktywne w dziedzinie dialogu społecznego i stosunków pracowniczych)

W przypadku ubiegania się o dofinasowanie przez podmiot inny niż organizacja międzynarodowa, wymagane jest posiadanie co najmniej jednego partnera z innego państwa niż podmiot składający wniosek.

Konkurs wniosków „Poprawa doświadczenia w ramach stosunków pracowniczych" obejmuje działania i inicjatywy związane z dostosowaniem systemów stosunku pracy do zmian w zakresie zatrudnienia i pracy oraz związanych z tym wyzwań, takich jak:

  • zatrudnienie i wymiar społeczny priorytetów UE, w kontekście wychodzenia z kryzysu (biorąc pod uwagę zwiększanie się nierówności wewnątrz państw członkowskich i pomiędzy nimi),
  • modernizacja rynku pracy i jakości pracy,
  • przewidywanie, przygotowywanie i zarządzanie zmianami i restrukturyzacją
  • ekologizacja gospodarki
  • uelastycznienie, poprawa umiejętności, mobilności i zdolności zmiany miejsca pracy
  • zwiększenie szans zatrudnienia ludzi młodych
  • zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy
  • godzenie pracy z życiem rodzinnym
  • równość płci
  • działania w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji
  • aktywne starzenie się (zdrowsze i dłuższe życie zawodowe)
  • aktywna integracja i godna praca

Celem horyzontalnym działania jest wzmacnianie synergii i wymiany między europejskimi partnerami społecznymi, środowiskiem akademickim i ośrodkami badawczymi. Linia budżetowa może być wykorzystane do finansowania działań z udziałem partnerów z krajów kandydujących.

Działania objęte dofinansowaniem to:

  • Inicjatywy przyczyniające się do przygotowywania i stosowania w praktyce stosunków pracowniczych określonych w raportach Komisji Europejskiej (prezentacje, dyskusje, rozpowszechnianie)
  • Działania mające na celu dalsze pogłębianie analiz opartych na kluczowych wnioskach wyciągniętych z poprzedniej edycji raportu dot. Relacji Pracowniczych w Europie.
  • Działania badawcze, w tym analizy przygotowawcze, badania i inne formy gromadzenia danych , monitorowanie i badania
  • Inicjatywy w celu zwiększenia zbierania i wykorzystywania informacji na temat krajowych systemów dotyczących stosunków pracowniczych i rozwoju na europejskim poziomie
  • Środki wykorzystywane w celu ustalenia i wymiany informacji dotyczących stosunków pracowniczych, w tym wykorzystanie działania relacji między stronami pracowniczymi i ekspertami w tej dziedzinie
  • Inicjatywy promujące wiedzę na temat dobrych praktyk w zakresie stosunków pracowniczych, zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim, w tym na temat skutecznych form uczestnictwa pracowników, szczególnie w odniesieniu do przewidywania, przygotowywania i zarządzania zmianami
  • Działania mające na celu propagowanie powyższych założeń w publikacjach, seminariach, konferencjach, szkoleniach itp.

Działania mające na celu bezpośrednie wsparcie inicjatyw i procesów wśród partnerów społecznych UE, takie jak konsultacje, spotkania, negocjacje i inne działania związane z pracami Komitetów Dialogu Społecznego nie są objęte dofinansowaniem w ramach opisywanego konkursu.

Całkowity budżet przewidziany na realizację projektów w ramach opisywanego konkursu wynosi 4 mln €.

Dofinansowanie ze środków unijnych będzie sięgało do 90% całkowitych kosztów projektu. Dofinansowanie na jeden projekt będzie wynosiło nie mniej niż 108 000 €.

Wnioski należy składać do Komisji Europejskiej w terminie do 13 czerwca 2014 roku. Realizacja projektu ma się rozpocząć nie później niż 31 grudnia 2014 r, a czas realizacji projektu może sięgać do 24 miesięcy.

Komisja Europejska zorganizuje dodatkowo dzień interaktywny, przeznaczony dla beneficjentów konkursu, który to odbędzie się w Brukseli (data do ustalenia). Wnioskodawcy musza zatem uwzględnić koszty podróży i pobytu dwóch osób w harmonogramie projektu.

Dokładne informacje o konkursie dostępne są w wersji angielskiej pod adresem internetowym: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=629&langId=en&callId=404&furtherCalls=yes

Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich
Urzędu Miasta Krakowa

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: ALINA BRATKO
Podmiot publikujący: Portal www.ngo.krakow.pl
Data publikacji: 2014-04-17
Data aktualizacji: 2014-04-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź