Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nabór wniosków w ramach PO WER 2.9

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił konkurs nr POWR.02.09.00-IP.03-00-001/20 "Wyposażenie podmiotów ekonomii społecznej w wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystania prawa zamówień publicznych".

Fot. pixabay.com

Konkurs służy wyłonieniu trzech projektów, po jednym w każdym makroregionie, których celem będzie wyposażenie pracowników podmiotów ekonomii społecznej, w szczególności podmiotów ekonomii społecznej w wiedzę i umiejętności pozwalające na skuteczne ubieganie się o zlecenia w ramach zamówień publicznych.

Oczekuje się, że podmioty ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstwa społeczne objęte interwencją zwiększą uczestnictwo w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Szkolenia powinny uwzględniać w szczególności społeczny wymiar zamówień publicznych uwzględniony w prawodawstwie krajowym dzięki implementacji dyrektywy 2014/24/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych (Dz.U. L 94  z 28.03.2014), dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych (Dz.U. L 94 z 28.03.2014) oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji (Dz.U. L 94 z 28.03.2014).

Wykonawcami zamówień publicznych uwzględniających aspekty społeczne potencjalnie mogą być podmioty ekonomii społecznej.

Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. ‐ Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019, poz. 1843) przewiduje w szczególności takie rozwiązania jak:

  • tzw. klauzula zastrzeżona, klauzula pracownicza i zatrudnieniowa,
  • kryterium wyboru oferty odnoszące się do aspektów społecznych,
  • możliwość zastrzeżenia zamówień na niektóre usługi społeczne i inne szczególne usługi na rzecz określonych podmiotów spełniających warunki wskazane w ustawie, do których można zaliczyć przedsiębiorstwa społeczne.

Dalsze prospołeczne zmiany w prawodawstwie regulującym zlecanie zamówień publicznych zostały przewidziane w nowej ustawie z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. Kładzie ona większy nacisk na uwzględnianie stosowania aspektów społecznych w polityce zakupowej państwa. Przewiduje też doprecyzowanie kategorii podmiotów, dla których mogą zostać zastrzeżone zamówienia oraz inne zmiany uwypuklające wymiar społeczny zamówień publicznych. Planowane w ramach konkursu szkolenia powinny w szczególności prezentować praktyczny wymiar stosowania przepisów ww. ustawy.

Wnioskodawca zapewni, że będzie realizował program szkolenia stanowiący załącznik do regulaminu konkursu, przedstawiający procedurę prawa zamówień publicznych z perspektywy oferenta. Wnioskodawca rozszerzy program szkoleniowy – po konsultacji i otrzymaniu zgody Komitetu Sterującego.

Maksymalny okres realizacji projektu w konkursie wynosi 18 miesięcy.

Grupę docelową w konkursie stanowią podmioty ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstwa społeczne.

W ramach konkursu o dofinansowanie realizacji projektu mogą się ubiegać:

  • administracja rządowa i jej jednostki podległe oraz nadzorowane
  • jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne
  • stowarzyszenia i związki jednostek samorządu terytorialnego
  • organizacje pozarządowe
  • podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego
  • podmioty ekonomii społecznej
  • federacje lub związki organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej
  • związki rewizyjne właściwe do spraw spółdzielczości
  • samorząd gospodarczy i zawodowy
  • partnerzy społeczni zgodnie z definicją przyjętą w PO WER
  • uczelnie i podmioty uczestniczące w kształceniu na poziomie wyższym
  • jednostki naukowe, w tym instytuty badawcze
  • przedsiębiorcy.

Jeden podmiot może wystąpić w ramach konkursu – jako lider lub partner – nie więcej niż 1 raz we wniosku/wnioskach o dofinansowanie.

W konkursie projekty realizowane są w partnerstwie składającym się z co najmniej jednej organizacji pozarządowej lub podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, posiadającej co najmniej 2‐letnie doświadczenie w realizacji usług szkoleniowych w zakresie zamówień publicznych oraz w realizacji projektów w obszarze ekonomii społecznej (polegających np. na prowadzeniu szkoleń, doradztwa dla podmiotów ekonomii społecznej, wspieraniu tworzenia podmiotów ekonomii społecznej, realizacji wspólnych projektów w obszarze spraw społecznych z bezpośrednim udziałem podmiotów ekonomii społecznej).

Na dofinansowanie projektów przeznaczono 3 500 000,00 PLN. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wynosi 100%. W ramach konkursu nie jest wymagane wniesienie wkładu własnego przez Beneficjenta.

W konkursie do dofinansowania wybrane zostaną trzy projekty, po jednym w każdym makroregionie:

  1. Makroregion I (zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko–pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie) – szkolenia dla co najmniej 325 przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej (PES) – maksymalna wartość projektu wynosi 928 572 PLN,
  2. Makroregion II (warmińsko–mazurskie, podlaskie, mazowieckie, łódzkie, lubelskie) – szkolenia dla co najmniej 450 przedstawicieli PES – maksymalna wartość projektu wynosi 1 285 714 PLN,
  3. Makroregion III (świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie) – szkolenia dla co najmniej 450 przedstawicieli PES – maksymalna wartość projektu wynosi 1 285 714 PLN.

Wnioskodawca w ramach swojego projektu obejmie wsparciem PES z terenu każdego z województw wchodzących w skład makroregionu.

Zapytania w kwestiach dotyczących konkursu można kierować do Pani Elżbiety Kornackiej‐Skwara tel.: 22 461 19 58, e‐mail: Elzbieta.Kornacka‐Skwara@mrpips.gov.pl

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć w terminie od 27 kwietnia 2020 r. (od godziny 0:00) do 30 maja 2020 r. (do godziny 12.00).

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są pod adresem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/29-rozwoj-ekonomii-spolecznej-17/

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2020-03-27
Data aktualizacji: 2020-03-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź