Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs w ramach PO WER 2.10 w zakresie szkoleń i doradztwa

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój nr POWR.02.10.00-IP.02-00-003/20 Szkolenie i doradztwo dla kadry kierowniczej systemu oświaty, Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty.

Fot. pixabay.com

Celem konkursu jest wdrożenie programów szkoleniowo-doradczych wraz z ich obudową metodyczną, wypracowanych w ramach projektów pozakonkursowych ORE: „Wsparcie kadry JST w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów – I etap” i „Przywództwo – opracowanie modeli kształcenia i wspierania kadry kierowniczej systemu oświaty” oraz objęcie wsparciem i doradztwem – w zależności od przyjętego wariantu – następujących grup adresatów:

  • dyrektorów i wicedyrektorów szkół i placówek, kierowników zespołów przedmiotowych oraz kierowników świetlic lub/oraz
  • pracowników organów prowadzących szkoły/placówki (kadry JST) odpowiedzialnych za realizację zadań oświatowych w JST.

Projekty konkursowe mogą być realizowane w 3 wariantach:

  • Wariant A – dedykowany tylko dyrektorom i wicedyrektorom szkół i placówek oświatowych,
  • Wariant B – dedykowany tylko pracownikom JST odpowiedzialnym za realizację zadań oświatowych w jednostkach,
  • Wariant AB – adresowany do obu ww. grup.

Dedykowane działania szkoleniowo-doradcze ukierunkowane są na wsparcie szkół i placówek oświatowych w rozwijaniu u uczniów kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych tzw. transversalskills niezbędnych na rynku pracy. Wsparcie szkoleniowo-doradcze będzie kierowane zarówno do pojedynczych dyrektorów i wicedyrektorów szkół i placówek oraz pracowników JST, ale też do zespołów odpowiedzialnych za realizację zadań oświatowych w JST, a jego rezultatami będzie powstanie:

  • na poziomie jednostek samorządu terytorialnego – lokalnego planu podnoszenia jakości usług oświatowych oraz wspomagania szkół w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów,
  • na poziomie szkół/placówek – rocznych planów wspomagania (RPW) w ww. zakresie.

Wypracowane rozwiązania będą stanowiły istotne wsparcie dla zmian wprowadzanych w systemie wspomagania szkół i doskonalenia nauczycieli od 2016 r. Realizacja zaproponowanych działań będzie zgodna ze stworzonym w 2013 r. nowym systemem wspomagania szkół.

Celem realizowanych w ramach projektów działań(szkolenia i doradztwo) jest podniesienie kompetencji kadry kierowniczej systemu oświaty w zakresie zarządzania oświatą ukierunkowanego na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów.

Podjęte działania mają przyczynić się do przygotowania dyrektorów, wicedyrektorów i innych osób pełniących funkcje kierownicze w szkołach do planowania i organizowania pracy szkół w sposób służący kształtowaniu kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy. Pomóc kadrze kierowniczej szkół/przedszkoli zrozumieć jak ważne jest ich miejsce w kompleksowym systemie wspomagania pracy szkół/placówek, z jednoczesnym skupieniem uwagi na istocie kompetencji kluczowych w uczeniu się przez całe życie. Szkolenie ma na celu wdrożenie do praktyki szkolnej kompetencji kluczowych i uwrażliwienie kadry kierowniczej na znaczenie ich kształtowania.

Podjęte działania mają przyczynić się do podniesienia kompetencji pracowników JST odpowiedzialnych za realizację zadań oświatowych, w tym za tworzenie warunków organizacyjnych i finansowych sprzyjających kształtowaniu kompetencji kluczowych i umiejętności uczniów. Wyposażenie kadry JST w wiedzę i umiejętności tworzenia lokalnych projakościowych rozwiązań strategicznych oraz co istotne wdrażanie tych rozwiązań, w modelu partycypacyjnym, do praktyki samorządowej.

Projektodawca jest zobowiązany do zaplanowania wsparcia szkoleniowego i doradztwa dla minimum 250 osób.

Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 24 miesiące.

O dofinansowanie realizacji projektu mogą ubiegać się następujące podmioty wyszczególnione w SZOOP:

  • Ministerstwo Edukacji Narodowej
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji (w tym dawny Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej włączony z dniem 1 lipca 2016 r. w strukturę organizacyjną Ośrodka Rozwoju Edukacji)
  • Instytut Badań Edukacyjnych
  • Centrum Informatyczne Edukacji
  • jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne
  • stowarzyszenia i związki jednostek samorządu terytorialnego
  • organizacje pozarządowe lub związki organizacji pozarządowych
  • samorząd gospodarczy i zawodowy
  • partnerzy społeczni zgodnie z definicją przyjętą w PO WER
  • jednostki naukowe, w tym instytuty badawcze
  • przedsiębiorcy
  • pracodawcy
  • placówki doskonalenia nauczycieli
  • szkoły wyższe
  • młodzieżowe ośrodki wychowawcze
  • młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
  • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze.

Zgodnie z kryterium dostępu nr 1 beneficjentem projektu jest podmiot publiczny lub niepubliczny posiadający minimum 3-letnie udokumentowane doświadczenie w realizacji szkoleń lub doradztwa dla przedstawicieli kadry kierowniczej systemu oświaty, w tym co najmniej 1 projektu lub usług o zasięgu co najmniej wojewódzkim, o łącznej wartości 500 000,00 PLN brutto, zrealizowanych w ostatnich 5 latach.

Projekty muszą być realizowane we współpracy z podmiotem, którego zadania statutowe są związane z kształceniem lub doskonaleniem zawodowym nauczycieli zgodnie z przepisami rozporządzenia MEN z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz.U. z 2019 r. poz. 1045). Kryterium nie dotyczy projektów, których beneficjentem jest placówka doskonalenia nauczycieli.

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie (alokacja na konkurs) wynosi 46 750 000,00 PLN. W ramach konkursu do dofinansowania wybierane będą projekty aż do wyczerpana alokacji na konkurs. Maksymalny poziom dofinansowania projektów w ramach konkursu (ze środków EFS i środków budżetu państwa) wynosi 97%, konieczne jest wniesienie przez Beneficjenta wkładu własnego w wysokości minimum 3% wydatków kwalifikowalnych projektu, zgodnie z SZOOP. Projektodawca założy na etapie składania wniosku o dofinansowanie maksymalną kwotę wsparcia na osobę w ramach doradztwa i sieci współpracy w wysokości 4 100 PLN.

Konkurs ma charakter otwarty, co oznacza, że IOK prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie projektów w sposób ciągły, od 30 kwietnia 2020 r. do wyczerpania limitu środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów lub do zawieszenia/zamknięcia konkursu.  Nabór wniosków i ich ocena będą prowadzone w sposób ciągły do wyczerpania alokacji w ramach konkursu. Wnioski będą przyjmowane w ramach odrębnych rund. Liczba rund konkursowych uzależniona będzie m.in. od liczby i wartości złożonych wniosków o dofinansowanie oraz wykorzystania alokacji w ramach konkursu. Nabór wniosków będzie prowadzony w następujących terminach:

  • I runda: od 30 kwietnia 2020 r. do 15 maja 2020 r. do godz. 12.00
  • II runda: od 21 maja 2020 r. od godz. 9.00 do 8 czerwca 2020 r. do godz. 12.00
  • III runda: od 15 czerwca 2020 r. od godz. 9.00 do 30 czerwca 2020 r. do godz. 12.00.

Pytania dotyczące konkursu można kierować na adres poczty elektronicznej konkurs.dyrektorzy@men.gov.pl lub telefonicznie pod nr: 22 34 74 619.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem: https://efs.men.gov.pl/nabory/konkurs-szkolenie-i-doradztwo-dla-kadry-kierowniczej-systemu-oswiaty/

 

pokaż metkę
Autor: Wydział Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji
Osoba publikująca: Agnieszka Sikora
Podmiot publikujący: NGO
Data publikacji: 2020-03-31
Data aktualizacji: 2020-03-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź