górne tło

Krakowska Rada Działalności Pożytku Publicznego - Paweł Grabka

Paweł Grabka /Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska/. Komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej. Od ponad 10 lat koordynuje i współtworzy krakowskie struktury organizacji na szczeblu wojewódzkim. Współtwórca i organizator takich inicjatyw jak Betlejemskie Światło Pokoju. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany.


Co skłoniło Pana do kandydowania do KRDPP?
Dwa lata temu Związek Harcerstwa Polskiego  obchodził stulecie swojego istnienia. Wtedy to zostałem komendantem ZHP Chorągwi Krakowskiej i  zarządzam organizacją skupiającą ponad 6500 dzieci i młodzieży na terenie Województwa Małopolskiego. Związek harcerstwa Polskiego jako organizacja działalności pożytku publicznego dysponuje ogromnym doświadczeniem w wychowywaniu młodych ludzi, a ja chciałbym się tą cenną wiedza podzielić z innymi. Oprócz pracy w własnych środowiskach, współpracujemy  z  organizacjami pozarządowymi o różnym profilu funkcjonowania: sportowymi, społecznymi czy zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi. Docierając do organizacji o różnorodnej specyfice,  dostrzegam problemy poszczególnych środowisk a Krakowska Rada Działalności Pożytku Publicznego jest doskonałą okazją do skonfrontowania ich
z organami administracji publicznej Miasta Krakowa.

Jaka była myśl przewodnia towarzysząca tej decyzji?
Znajdźmy wspólną płaszczyznę rzeczy i działań, które nas łączą, a nie myślmy o tym, co nas dzieli.

Jakimi zagadnieniami, tematami zmierza się Pan zająć w Radzie?
Jesteśmy organizacją o zasięgu wojewódzkim, dlatego też kształtowanie dobrych relacji z Gminą Miejską Kraków jest niezwykle ważne. Szczególnie istotne dla nas, ale także dla pozostałych organizacji, jest realizacja zadań publicznych oraz uchwalanie aktów prawa miejscowego . W związku z tym, chciałbym monitorować i opiniować nowopowstałe uchwały oraz projekty. Znając problemy, z którymi borykają się organizacje takie jak ZHP Chorągiew Krakowska, mogę pomóc w usprawnieniu i wykluczaniu prawnych niejasności. Chciałbym także podjąć współpracę z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego oraz promować pozytywne wzorce współpracy między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi.

Jak ocenia Pan stojące przed KRDPP wyzwania?
Jako inicjatorzy wspomnianej współpracy, czeka nas wiele wyzwań. Musimy zbudować od podstaw płaszczyznę porozumienia i ustalić cele, którymi kierować się będziemy  w przyszłości. Nie ukrywam, że istnieje wiele spornych kwestii w relacjach między organizacjami pożytku publicznego a organami administracji publicznej. Mam nadzieję, że wspólnie wypracujemy drogi porozumienia.

Zapraszamy do zapoznania się z formularzem zgłoszeniowym kandydata do Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.