Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, pełniące funkcję Instytucji Zarządzającej dla programu Wiedza Edukacja Rozwój, ogłosiło konkurs na inkubację innowacji społecznych, w ramach IV osi Działania 4.1 Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Konkurs na inkubację innowacji społecznych ma charakter pilotażowy. Jednym z jego celów jest wypracowanie najbardziej efektywnej metody wspierania innowacji społecznych w Polsce, aby w trakcie trwania obecnej perspektywy finansowej funduszy europejskich na lata 2014 – 2020, doprowadzić do trwałej poprawy jakości usług społecznych. Regulamin nie wskazuje szczegółowych zasad, na jakich ma być udzielane wsparcie innowatorom społecznym, określa natomiast ramy, w których należy poruszać się, pozostawiając przestrzeń na autorskie rozwiązania. Zakładana trwałość wypracowanych w ramach konkursu innowacji będzie możliwa przy zaangażowaniu i współpracy szerokiego grona instytucji z różnych sektorów. W mechanizm konkursu są wpisane: partycypacyjność i dzielenie się wiedzą.
Konkurs polega na wyborze beneficjentów projektów, których przyjęło się nazywać „operatorami grantów". Rola inkubatora obejmuje wyszukanie potencjalnych innowatorów społecznych w danym temacie, dotarcie do nich oraz zachęcenie do udziału w projekcie i udzielenie im wsparcia merytorycznego oraz organizacyjnego/technicznego.
Innowacje społeczne definiowane są jako nowe, bardziej skuteczne metody rozwiązywania problemów społecznych, które na potrzeby IV Osi POWER zostały zawężone tematycznie do obszarów interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego. Innowacja to tworzenie i testowanie nowych rozwiązań lub usprawnianie już istniejących, przy jednoczesnej dbałości o ich optymalizację, zgodnie z myślą „więcej za mniej". Innowacyjność może dotyczyć zarówno wytwarzanych produktów, sposobu pracy, jak i kreowania nowych zjawisk oraz społecznej wartości dodanej.
Celem konkursu jest wsparcie procesu inkubacji nowych pomysłów, które pozwolą na szybsze, tańsze i bardziej wydajne rozwiązywanie problemów będących przedmiotem interwencji EFS. Proces inkubacji obejmie 240 pomysłów, z których co najmniej 10% przekroczy etap testowania i zostanie skierowane do wdrażania i popularyzacji na szerszą skalę.
Do konkursu można zgłosić projekt realizowany tylko w ramach jednego z tematów tj. przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej, integracja zawodowa osób oddalonych od rynku pracy, kształcenie ustawiczne osób dorosłych, usługi opiekuńcze dla osób zależnych.
Planowana alokacja przeznaczona na konkurs wynosi 24 000 000 PLN, tj. 6 000 000 PLN na każdy z czterech tematów.
Średni koszt wsparcia jednej innowacji/jednego grantobiorcy wynosi 100 000 PLN. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu ze środków Unii Europejskiej i środków budżetu państwa wynosi 97%.
Minimalna wartość projektu to 3 000 000 PLN. Maksymalna wartość projektu to 6 000 000 PLN.
Wnioskodawcami mogą być następujące podmioty: podmioty odpowiedzialne za kreowanie, realizację i monitorowanie polityk publicznych oraz kontrolę i nadzór nad tymi politykami, administracja publiczna, jednostki samorządu terytorialnego, ogólnopolskie stowarzyszenia i związki jednostek samorządu terytorialnego, instytucje rynku pracy, instytucje pomocy i integracji społecznej, szkoły i placówki systemu oświaty, uczelnie, przedsiębiorstwa, partnerzy społeczni zgodnie z definicją przyjętą w PO WER, podmioty ekonomii społecznej, organizacje pozarządowe, federacje lub związki organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej.
Termin składania wniosków od 1 do 10 września 2015 r. od poniedziałku do piątku. W dniach od 1 do 9 września w godzinach od 8:15 do 16:15, a ostatniego dnia tylko do godz. 16:00.
Wnioski składane są na obowiązującym formularzu w formie elektronicznej za pośrednictwem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych SOWA oraz w formie papierowej.
Szczegółowe informacje, w tym miejsce i sposób złożenia wniosku, zawarte są w Regulaminie konkursu oraz na stronie internetowej: https://www.power.gov.pl/nabory/41-konkurs-na-inkubacje-innowacji-spolecznych/
Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa.