górne tło

Nabór Fundacji Batorego - Integracja nowych grup uchodźców

Fundacja im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży zapraszają grupy (koalicje) organizacji pozarządowych do składania wniosków na krótkoterminowe projekty dotyczące przygotowania do integracji nowych grup uchodźców w ramach programu "Obywatele dla Demokracji".

Program „Obywatele dla Demokracji" jest finansowany ze środków EOG. Jego celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w budowaniu sprawiedliwości społecznej, demokracji i zrównoważonego rozwoju w Polsce. Przyznawane wsparcie ma na celu: zwiększenie udziału obywateli w życiu publicznym, upowszechnianie wartości demokratycznych i praw człowieka, rozwój działalności rzeczniczej i kontroli obywatelskiej, wspieranie grup narażonych na wykluczenie, wzmocnienie kondycji organizacji pozarządowych i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi trzeciego sektora.

Program przywiązuje dużą wagę do takich kwestii jak: zwalczanie mowy nienawiści, przestępstw z nienawiści i ekstremizmów, przeciwdziałanie zjawiskom rasizmu i ksenofobii, homofobii i antysemityzmu, molestowaniu seksualnemu, przemocy wobec kobiet i handlowi kobietami, problemom mniejszości romskiej oraz promocji tolerancji i porozumienia między kulturami.

Konkurs ma na celu wsparcie polskich organizacji pozarządowych w działaniach zmierzających do przygotowania do przyjęcia i integracji nowych grup uchodźców (zwłaszcza z krajów Bliskiego Wschodu).

Wsparcie będzie udzielane na projekty dotyczące następujących zagadnień:

O dofinansowanie mogą ubiegać się tylko grupy (koalicje) polskich organizacji pozarządowych, złożone z co najmniej trzech organizacji: jednej organizacji wiodącej (lidera) i dwóch organizacji partnerskich. W imieniu grupy (koalicji) wniosek składa jedna organizacja (lider), która:

Partnerami mogą być wyłącznie polskie organizacje pozarządowe, przede wszystkim fundacje i stowarzyszenia.

Na dotacje w ramach konkursu przeznaczono 800 000 euro. Planuje się przyznać 10-15 dotacji. Kwota wnioskowanego dofinansowania musi mieścić się w przedziale od 100 000 PLN do 350 000 PLN. Maksymalny poziom wsparcia wynosi 90% kosztów całkowitych. Wymagany jest wkład własny na poziomie co najmniej 10% wartości kosztów całkowitych (w tym: wkład finansowy w wysokości minimum 50% i wkład rzeczowy w postaci pracy wolontariackiej w wysokości do 50% całkowitego wkładu własnego).

Dotacje muszą zostać wykorzystane w okresie od stycznia do kwietnia 2016 r. Projekty muszą zakończyć się do 30 kwietnia 2016 r.

Organizacje, które wraz z instytucjami partnerskimi, planują złożenie wniosku, powinny złożyć uproszczony wniosek wstępny za pomocą systemu internetowego w dniach 19 października-10 listopada 2015 r. (do godz. 12.00 w południe).

Zarejestrowane organizacje mogą składać wnioski pełne także za pośrednictwem systemu internetowego
w dniach 12-30 listopada 2015 r. (do godz. 12.00 w południe).

Szczegółowe informacje o naborze, w tym Przewodnik dla Wnioskodawców i Grantobiorców, można znaleźć na stronie internetowej programu „Obywatele dla Demokracji" pod adresem: http://www.ngofund.org.pl/projekty-uchodzcze/


Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa.