Narodowy Bank Polski udziela wsparcia na projekty z zakresu edukacji ekonomicznej , które wpisują się w obszary działalności edukacyjnej banku centralnego.
Celami działalności edukacyjnej są przede wszystkim:
Najważniejsze obszary tematyczne, w ramach których mogą być składane wnioski o wsparcie, są następujące:
Ponadto, co roku NBP ustala listę priorytetów na dany rok.
Dotowane są m.in. działania o charakterze lokalnym i regionalnym, takie jak: konkursy, olimpiady przedmiotowe, warsztaty, szkolenia, wykłady, konferencje, publikacje naukowe dystrybuowane nieodpłatnie.
Wsparcie można pozyskać przede wszystkim na:
Dofinansowanie kosztów usług cateringowych, transportowych i zakwaterowania jest możliwe wyłącznie, gdy ich poniesienie bezpośrednio służy realizacji działania edukacyjnego i jest niezbędne do jego przeprowadzenia.
NBP nie finansuje zakupu środków trwałych.
O wsparcie mogą wnioskować następujące podmioty prawa polskiego:
Podmioty komercyjne mogą starać się o dofinansowanie tylko tych działań, które nie są realizowane przez wnioskodawcę w celach komercyjnych i odpłatnie lub wykazane w rejestrze KRS. Osoby fizyczne, w tym prowadzące działalność gospodarczą, nie mogą ubiegać się o dotację.
Jeden wnioskodawca może realizować jednocześnie dwa jednoedycyjne projekty edukacyjne oraz dwa projekty będące kolejnymi edycjami przedsięwzięć znajdujących się jeszcze w toku realizacji. W przypadku projektów wieloedycyjnych zawarcie umowy o dofinansowanie kolejnej edycji możliwe jest tylko po akceptacji sprawozdania merytorycznego i rozliczenia finansowego z poprzedniej edycji.
Maksymalna wartość wnioskowanego dofinansowania na jeden projekt wynosi 30 000 zł.
W przypadku projektów przewidujących wyższe zaangażowanie finansowe NBP należy zgłaszać je odrębnym trybem (https://www.nbportal.pl/edukacja-w-nbp/dofinansowanie-nbp/nabor-projektow).
Wymagane jest wniesienie wkładu własnego (nie określono jego wartości minimalnej), w ramach którego można częściowo ująć wycenioną kwotę wkładu rzeczowego.
Wnioski, przyjmowane w trybie ciągłym, podlegają weryfikacji przez Oddziały Okręgowe NBP. Należy pamiętać, by wypełnić wniosek – za pomocą generatora wniosków – minimum 90 dni przed datą rozpoczęcia projektu.
Szczegółowe informacje, w tym m.in. Priorytetowe obszary edukacji ekonomicznej NBP w 2015 r., można znaleźć na stronie internetowej: https://www.nbportal.pl/edukacja-w-nbp/dofinansowanie-nbp.
Informację przygotowało Biuro Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa.