Krakowska Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem konsultacyjno – opiniodawczym dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi. W tym miesiącu Rada przyjęła sprawozdanie ze swojej działalności w roku 2015.
W 16 osobowym składzie Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji zasiadają reprezentanci Rady Miasta Krakowa (4), Prezydenta Miasta Krakowa (4) oraz organizacji pozarządowych (8).
Pracami Rady kierują jej Współprzewodniczący:
• Andrzej Kulig - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta
• Przemysław Dziewitek – Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska.
Przedmiot i zakres działalności Rady określa uchwała nr XXXIV/432/11 Rady Miasta Krakowa z dnia 21 grudnia 2011 r. w sprawie trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Zadaniem Rady jest w szczególności:
W 2015 r. w ramach swojej bieżącej aktywności KRDPP przeprowadziła konsultacje 18 projektów aktów prawa miejscowego, wyrażając 6 opinii pozytywnych oraz w 2 przypadkach odstępując od wydania opinii. W 10 przypadkach członkowie KRDPP nie opiniowali przedłożonych dokumentów.
Ważnym elementem działalności Rady w ramach stałej współpracy z krakowskimi NGOs i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego był współudział w przygotowaniu projektu Programu Współpracy Gminy Miejskiej Kraków na rok 2016 z organizacjami pozarządowymi.
Prace KRDPP w roku 2015 odbywały się w ramach 11 spotkań plenarnych z udziałem zaproszonych gości, przedstawicieli komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Krakowa, miejskich jednostek organizacyjnych oraz przedstawicieli trzeciego sektora.
Comiesięczne spotkania pozwoliły na wypracowanie dobrych praktyk w zakresie rozwiązań systemowych w obszarze współpracy z trzecim sektorem. Znalazły one swój wyraz między innymi w rekomendacjach zapisanych w programach współpracy i dają one podstawę do wypracowywania rozwiązań w zakresie doskonalenia komunikacji pomiędzy członkami Rady, a pozostałymi podmiotami z nią współpracującymi.
Kolejnym wyzwaniem stojącym przed KRDPP będzie z całą pewnością wsparcie procesów integrujących i sieciujących trzeci sektor w Krakowie, również w kontekście rozwijania konsultacji społecznych oraz wyborów do KRDPP kolejnej kadencji.
Szczegółowe informacje i dokumenty dotyczące Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego dostępne są w dziale "KRDPP" portalu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa.
Zobacz także: Sprawozdanie z działalności Rady za 2015 rok [.pdf]